امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۰:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105592
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۹
تعداد بازدید: 35
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم به نقل از دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی، این مرجع تقلید در جمع زائران در صحن جامع رضوی ضمن سخنرانی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم به نقل از دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی، این مرجع تقلید در جمع زائران در صحن جامع رضوی ضمن سخنرانی خود بحث مشروح و جامعی درباره نهضت علمی امام صادق(ع) و آثار و برکات آن بیان کرد.

وی در ادامه گفت: لازم می‌دانم در اینجا چند جمله‌ای نیز درباره نهضت علمی دانشگاه خودمان عرض کنم تا با الهام از برنامه امام صادق(ع) بتوانیم راه صحیح را پیدا کنیم.

این مرجع تقلید بیان کرد: بدون شک دانشگاهیان اعم از استاد و دانشجو برای ما محترم هستند ولی دانشگاهی مطلوب است که چهار شرط داشته باشد. شرط اول این است که دانشگاه استقلال کامل داشته باشد، یعنی ابزار سیاسی این جناح و آن جناح نگردد، اگر خدای ناکرده دانشگاه‌های ما تبدیل به ابزار سیاسی برای یک جناح شد اعتبار و ارزش و کارآیی خود را از دست می‌دهد.

وی اظهار کرد: شرط دوم این است که غرب زده نباشد یعنی فرهنگ غربی، هرگز حاکم بر دانشگاه اسلامی ما نگردد. ما ملتی هستیم با سابقه تمدن درخشان، آن روز که ما تحول علمی را در دنیا ایجاد کردیم اروپا دوران قرون وسطای خود را طی می‌کرد، بنیان گذاران بسیاری از علوم تجربی و طبیعی و پزشکی علمای اسلام بودند، با این حال چرا غرب زده باشیم؟ البته از علوم دیگران باید استفاده کنیم زیرا علم وطن ندارد، اما فرهنگ بیگانگان نباید حاکم بر نهادهای علمی ما گردد.

استاد حوزه علمیه قم بیان کرد: سوم اینکه دانشگاه باید تولید علم کند همان طور که رهبر انقلاب فرمودند شما عزیزان دانشگاهی البته قناعت به ترجمه آثار دیگران نخواهید کرد، ترجمه در جای خودش خوب است ولی تولید علم وظیفه مهم دیگری است که بحمدالله در این اواخر می‌بینیم که دانشگاهیان ما به این سمت و سو حرکت می‌کنند.

وی بیان کرد: اما شرط چهارم این است که دانشگاه اعم از استاد و دانشجو باید دارای ایمان و تقوا باشد، اگر خدای ناکرده پایه‌های ایمان و تقوا در دانشگاه متزلزل شود ما غرق مشکلات فراوان خواهیم شد. یک مثال ساده عرض کنم. این کنگره آمریکا فکر می‌کنیم افرادش تحصیل کرده نیستند، همه آنها از تحصیل کرده‌های بالای مملکتشان هستند اما وقتی جنگ غزه پیش می‌آید و آن همه جنایات وحشتناک را اسرائیل مرتکب می‌شود آنها به دفاع از اسرائیل بر می‌خیزند و حتی تصویب می‌کنند که کمک‌های بیشتری به اسرائیل برای این جنایات بی‌سابقه یا کم‌سابقه بشود.

آیت‌الله مکارم شیرازی بیان کرد: آری آنها علم دارند، چیزی که ندارند ایمان و تقواست، منافع مادی برای آنها حرف اول را می‌زند ولی استاد و دانشجوی باایمان حرف اولش اخلاق اسلامی و احترام به حقوق انسان‌هاست.

استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد: در اینجا لازم می‌دانم به این نکته حساس نیز اشاره کنم. همان طور که ملاحظه کردید اکثریت نمایندگان ملت وزیر علوم را نپذیرفتند، چرا؟ البته کارهای خوب کرده، اما کارهای نامناسبی نیز انجام داده بود. به او مهلت دادند تا اصلاح کند، متأسفانه نکرد. نمایندگان ملت گفتند حالا که این طور است شخص دیگری بیاید تا اصلاح کند.

وی اضافه کرد: اما این که شنیده شد بعضی در گوشه و کنار گفتند اگر دیگری هم بیاید باید همان خط را ادامه دهد، متأسفانه این نوعی لجاجت است. مگر می‌توان با لجاجت مملکت را اداره کرد. وقتی می‌بینیم نقاط ضعفی در کار بوده و اکثریت نمایندگان ملت انگشت روی موارد مختلف گذاشته‌اند باید بنشینیم و بررسی کنیم و اصلاح کنیم.

این مرجع تقلید ادامه داد: من خوشوقت شدم که رئیس جمهور محترم گفت به رأی مجلس احترام بگذارید، واقعا اگر ما دموکراسی و قانون داریم باید احترام بگذاریم. معنی احترام این است که فرد بعدی که می‌آید باید اصلاحاتی در دانشگاه‌ها بکند ما نباید تعصب داشته باشیم. دانشگاه قلب مملکت است همان گونه که حوزه‌های علمیه نیز قلب مملکت می‌باشد اگر قلب بیمار شود کل کشور بیمار می‌شود.

وی تاکید کرد: من امیدوارم این پیامی که در کنار مرقد ثامن‌الحجج علی ابن موسی الرضا(ع) برای مسئولین محترم می‌فرستم ان‌شاءالله مورد توجه قرار بگیرد.
انتهای پیام/2258/ع/ث3001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها