امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۳:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105610
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۹
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت بعدازظهر امروز در افتتاحیه بیست و سومین ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت بعدازظهر امروز در افتتاحیه بیست و سومین نمایشگاه فرش دست باف ایران در نمایشگاه بین‌المللی تهران به این نکته اشاره کرد که فرش دستباف ایرانی با فرهنگ ما عجین شده و در کنار آن فعالیت مطلوبی برای پر کردن اوقات فراغت و تامین برخی از هزینه‌های زندگی به ویژه برای آنهایی که در شهرهای کوچک زندگی می‌کنند، به شمار می‌رود و شاید صدها هزار بلکه میلیون‌ها بافنده در کشور در این عرصه فعالند.

وی به تبحر برخی افراد در زمینه بافت فرش اشاره کرد و گفت: کسانی را می‌شناسم که وقتی به قالی ایرانی نگاه می‌کنند، می‌توانند بگویند طرح و بافت آن مربوط به کدام روستاست که این امر نشانگر رسوخ فرهنگ هر منطقه در رنگ و نوع بافت فرش است.

نعمت‌زاده اظهار داشت: یکی از مواد اولیه فرش مانند پشم، نخ و رنگ را می‌توان در قالب استاندارد تعریف کرد، اما در مورد طراحی نمی‌شود، این کار را کرد، چرا که طراحی فرش اصالت آن است تا حدی که دیگر کشورها دارند، از ما تقلید می‌کنند و در بازارهای خارجی آن را به نام فرش ایرانی می‌فروشند. تا حدی که برخی فروشگاه‌های خارجی از هر ده تخته فرش تنها دو تخته فرش ایرانی دارند، اما همگی را به نام قالی ایرانی می‌فروشند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از اینکه چرا برخی تولیدکنندگان فرش دستباف رنگرزی سنتی را کاهش دادند، افزود: قالی چند صد ساله را که نگاه می‌کنی، هنوز رنگش را نباخته است و ما نباید کیفیت فرش ایرانی را با برخی چیزها از دست بدهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از رسانه ملی برای ترویج فرش دستباف ایرانی گفت: چرا ما نباید تولیدات فرش دستباف ایرانی را از رسانه ملی پخش کنیم و برای فرش ایرانی دنبال بودجه بگردیم.

نعمت‌زاده تصریح کرد: همه باید با کمک اتحادیه‌ها، تولیدکنندگان و دولت بازار فرش را احیا کنیم و اگر کشوری مانند آمریکا که 20 درصد از صادرات فرشمان آنجا بوده، ما را تحریم کرده نباید هر روز از بازار عقب بکشیم.
انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها