امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۴:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105613
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۹
تعداد بازدید: 42
قتل مورد ادعای جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی توسط داعش، ابعاد مختلف داخلی و بین‌المللی برای واشنگتن داشته است. نگارنده این سطور پیش از این در یادداشتی ...

قتل مورد ادعای جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی توسط داعش، ابعاد مختلف داخلی و بین‌المللی برای واشنگتن داشته است. نگارنده این سطور پیش از این در یادداشتی به ابعاد داخلی احتمالی قتل مورد تردید فولی توسط داعش اشاره کرده و نظر خود را به استحضار مخاطبان گرامی فارس رسانده است. اما آنچه اکنون بیشتر باید مورد مداقه و کنکاش قرار گیرد، ابعاد خارجی اتفاقی است که برای جیمز فولی افتاده است.

جهت یادآوری، به این نکته بسنده می‌شود که اخیرا در یک ویدئوی جنجالی، تصاویری منتشر شد که حکایت از بریدن سر جیمز فولی توسط نیروهای داعش داشت. فولی پیش از این در سوریه و توسط جبهة النصره ربوده شده بود و پس از بیعت برخی از نیروهای النصره با داعش، در اختیار داعش قرار گرفت.

همان‌طور که در یادداشت قبلی مورد اشاره واقع شد، در بعد داخلی حداقل نتیجه مرگ مشکوک فولی، کم‌اعتنا شدن رسانه‌ها به اعتراضات سیاه‌پوستان آمریکایی بوده است. اما در بعد خارجی، اثر مرگ فولی را باید در سخنان «بن رودز»، معاون مشاور امنیت ملی رئیس دولت آمریکا جستجو کرد.

آقای رودز روز جمعه گذشته ابراز داشت که ایالات متحده در مقابله با داعش به مرزها محدود نخواهد شد و ممکن است در سوریه نیز به داعش یورش برد. این بدان معناست که ایالات متحده ممکن است در آینده‌ای نزدیک و پس از تایید رئیس‌جمهور این کشور، اقدامات نظامی محدودی را در سوریه نیز علیه داعش صورت دهد. به‌عبارت دیگر، از همان دست حملاتی که در عراق رخ داده و بنابر ادعای وال‌استریت ژورنال، به بازپس‌گیری سد موصل انجامیده، ممکن است در سوریه هم رخ دهد.

به این ترتیب، ۳ سال پس از حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم از داعش در سوریه که خرابی‌های فراوانی در این کشور به بار آورده، واشنگتن در پی قتل یکی از شهروندانش، به این نتیجه رسیده که باید با این گروه در سوریه برخورد نظامی کند؛ «درست به همین سادگی»! جدا از اینکه واقعا جای سوال دارد که آمریکایی‌ها با طرح چنین ادعاهایی افکار عمومی بین‌المللی را چه فرض کرده‌اند؛ جا دارد به نکات زیر در خصوص طرح و برنامه واشنگتن برای حمله به سوریه اشاره شود:

1- روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارشی ضمن اشاره به تناقضات گفتاری مقامات آمریکایی در خصوص خطرات تهدید داعش برای منافع این کشور، به این نکته اذعان کرده است که آمریکایی‌ها به‌درستی نمی‌دانند داعش تا چه حد برایشان خطرناک است. سوال اینجاست که پس از حمایت‌های غیرمستقیم و بعضا مستقیم از داعش در سوریه و علیه دولت آقای بشار اسد، آیا قتل یک شهروند آمریکایی – با آن ویدئوی مشکوکی که از آن منتشر شده است – ارزش تغییر یک راهبرد را دارد؟

2- بر اساس کدام مجوز واشنگتن به خود اجازه می‌دهد مرزهای حکومتی قانونی در سوریه را درنوردیده و راسا دست به اقدام نظامی علیه داعش در سرزمین سوریه بزند؟ بر فرض که داعش منافع ایالات متحده را به خطر افکنده باشد، آیا اقدام علیه آن نباید با هماهنگی دولت حاکم بر سوریه باشد؟

3- از کجا معلوم که در اقدام نظامی علیه داعش در سوریه، واشنگتن تنها به‌دنبال هدف قرار دادن مواضع این گروه تکفیری باشد؟ چه تضمینی وجود دارد که در حمله نظامی به‌سوریه، مواضع دولت و ارتش این کشور که واشنگتن دشمنی خود را به آنها ثابت کرده، هدف قرار نگیرند؟ از کجا معلوم که عملیات علیه داعش در سرزمین شام، پوششی برای پیگیری اهدافی دیگر نباشد؟

4- داعش در سوریه بیشتر در مناطق بیابانی مستقر است و اصولا هم این گروهک، فاقد ساختار ارتش کلاسیک است. این سوال مطرح است که آمریکایی‌ها دقیقا چه چیزی را می‌خواهند هدف قرار دهند؟ جز برخی کاروان‌های نظامی، داعش عملا هدف مشخص نظامی برای زدن ندارد مگر آنکه این اهداف با کار دقیق اطلاعاتی مشخص شده باشند. بنابراین روشن است که آمریکایی‌ها دقیقا می‌دانند چه مواضعی در سوریه مواضع داعش است. این علم از کجا به‌دست آمده است؟ جز آنکه مهندس یک ساختمان، بهتر از هر کسی به اجزای آن آگاه است؟

5- آیا قرار نیست آمریکا در برابر درگیر شدن با داعش در سوریه، در آینده از حکومت این کشور سهمی بخواهد؟

اگر اقدامی در سوریه قرار است انجام شود، باید حتما تحت نظر دولت مشروع و قانونی این کشور صورت پذیرد که چندی پیش، در انتخابات مجددا به تایید اکثریت ملت سوریه رسیده است.

آمریکایی‌ها اگر اطلاعات دقیقی از موقعیت داعش در سوریه دارند، چرا آن را در اختیار دولت این کشور قرار نمی‌دهند تا مردم سوریه خود به حساب تروریست‌ها برسند؟

* علیرضا کریمی

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها