امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۲:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105619
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۱۹
تعداد بازدید: 57
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در حالی که رسانه‌های نزدیک به صنعا تلاش دارند تظاهرات‌ها و اعتراض‌های مسالمت‌آمیز انقلابیون یمن را نظامی

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در حالی که رسانه‌های نزدیک به صنعا تلاش دارند تظاهرات‌ها و اعتراض‌های مسالمت‌آمیز انقلابیون یمن را نظامی جلوه دهند اما حوثی‌ها تاکید دارند که در کنار این انقلابیون تا تحقق مطالبات مشروعشان ایستاده‌اند.
نیروهای بین‌المللی به بهانه تظاهرات مسالمت‌آمیز انقلابیون یمن، تحرکات نظامی خود را در آبهای منطقه‌ای این کشور آغاز کردند.
بازداشت شماری از افسران ارتش به دلیل تمرد آنها از سرکوب انقلابیون
«علی البخیتی» یکی از رهبران گروه انصار‌الله یمن اعلام کرد که دستگاه اطلاعاتی و سرویس امنیت ملی این کشور شمار زیادی از افسران و نظامیان ارتش را به دلیل مخالفتشان با سرکوب تظاهرات‌های مسالمت آمیز مردمی در صنعا دستگیر کرده است.
آماده‌باش نیروهای بین‌المللی در آبهای منطقه‌ای یمن
پایگاه خبری «الیمن الاتحادی»، یک منبع آگاه دیپلماتیک غربی گفت که تحرکات نظامی 10 کشور ناظر بر طرح ابتکاری شورای همکاری خلیج فارس در یمن به بهانه تظاهرات مسالمت‌آمیز مردمی برای تغییر دولت ناکارآمد در این کشور افزایش یافته است و پس از رایزنی‌های سفرای این کشورها، نیروهای نظامی این کشورها خود را به آبها‌ی منطقه‌ای یمن رسانده‌اند تا از نزدیک تحولات را دنبال و در صورت لزوم دخالت کنند.

بر اساس این گزارش، سفرای این کشورها در یمن با مقامات مسئول کشورهایشان، سازمان ملل و شورای امنیت رایزنی کردند و این رایزنی‌ها به آماده‌باش نیروهای بین‌المللی در آبهای منطقه‌ای یمن منجر شد و یک ناو آمریکایی عصر دیروز به عدن رسید و هنوز در بندر این شهر است و از سوی دیگر، ناوهای هواپیمابر نیز وارد آبهای منطقه‌ای این کشور شده‌اند.

این تحرکات در حالی انجام می‌شود که مردم و حوثی‌ها هدف از این خیزش و انقلاب مجدد را برکناری دولت ناکارآمد یمن اعلام کرده‌اند و بر مسالمت‌آمیز بودن آن تاکید دارند.

اخبار ضد و نقیض از موافقت صنعا با تغییر دولت

پایگاه خبری «براقش نت» به نقل از یک مقام آگاه سیاسی نوشت که کمیته ریاست جمهوری یمن به «عبدالملک الحوثی» رهبر حوثی ها اعلام کرده که دولت کنونی برکنار می‌شود و دولت جدیدی با مشارکت افراد شایست تشکیل خواهد شد و یک کمیته متشکل از کارشناسان اقتصادی روی کار خواهند آمد تا مسئله بالا رفتن مشتقات نفتی را بررسی و پیگیری کنند.

روزنامه «الشارع» نیز به نقل از این منبع نوشت: حوثی‌ها از تشکیل دولت جدید استقبال کرده‌اند اما می‌گویند که چه زمانی این دولت تشکیل خواهد شد و وزرای آن معرفی خواهند شد. میزان مشارکت در این دولت نیز بر چه اساسی و چگونه خواهد بود.

اما کمیته ریاست‌جمهوری مسئول این مسئله از مشخص کردن جدول زمانبندی شده برای تشکیل دولت و شروط حوثی‌ها درباره کمیته اقتصادی سر باز می‌زند و عبدربه منصور هادی نیز با مشخص کردن مدت زمان مشخص برای تشکیل این دولت مخالف است و تنها خواستار توقف تظاهرات‌های مردمی و عقب‌نشینی آنها از میدان‌های تحصن است اما انقلابیون این خواسته صنعا را رد می‌کنند و نمی‌خواهند بار دیگر انقلابشان مصادره شود.

تقلای صنعا برای عقب‌نشینی انقلابیون از مطالباتشان

هیئت ریاست‌جمهوری یمن، پیش‌نویس توافقنامه‌ای جامع را به حوثی‌ها ارائه دادند و مذاکرات برای متقاعد کردن این جماعت و مردم یمن به عقب‌نشینی از مطالبات مشروعشان ادامه دارد.

رسانه‌های نزدیک به صنعا با بزرگنمایی این پیش‌نویس تلاش دارند این چنین القاء کنند که دولت یمن حاضر به مذاکره است اما حوثی‌ها زیر بار این مسئله نمی‌روند. این در حالی است که حوثی‌ها می‌گویند تنها در کنار خواست مردم یمن که انقلابشان مصادره شده ایستاده‌اند و خواستار ایجاد اصلاحات و تغییر در دولتند و برای اینکه انقلابشان به ثمر بنشیند از تمام شیوه‌های مسالمت آمیز در این راه استفاده خواهند کرد.

تظاهرات مسالمت آمیز گسترده در صنعا

جمعه همزمان با پایان یافتن مهلت انقلابیون یمن به صنعا، مبنی بر برکناری دولت ناکارآمد، مرحله دوم اعتراضات مردمی که با شدت بیشتری همراه خواهد بود، آغاز شد.

این اعتراضهای مسالمت‌آمیز که با فراخوان «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش الحوثی در هفته گذشته آغاز شد و مردم طی چند روز گذشته در میدان‌های مختلف پایتخت و شهرهای مجاور آن تظاهرات کردند، دیروز وارد فاز جدیدی شد. به رغم آنکه حوثی‌ها و انقلابیون بر مسالمت‌آمیز بودن این تظاهرات‌ها تاکید دارند، اما برخی رسانه‌های وابسته به صنعا تاکید دارند که این تظاهرات‌ها و اعتراض‌ها را مسلحانه جلوه دهند.

انتهای پیام/غ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها