امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۶:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105626
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۵۰
تعداد بازدید: 70
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از همدان، علی جنتی عصر امروز در جمع اهالی فرهنگ و هنر استان همدان با بیان اینکه ‌در یک سال گذشته امیدواری

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از همدان، علی جنتی عصر امروز در جمع اهالی فرهنگ و هنر استان همدان با بیان اینکه ‌در یک سال گذشته امیدواری ایجاد شده تا اهالی فرهنگ و هنر بتوانند اندیشه‌ها، افکار و هنر خود را عرضه کنند، افزود: گذشته در حوزه فرهنگ نوعی آزادی بیان و آزادی قلم در حوزه‌های مختلف ایجاد شده تا هنرمندان بدون اینکه با خرده‌گیری نا به جا روبه‌رو شوند به فعالیت خود ادامه دهند.

جنتی با بیان اینکه ‌حکمرانی خوب مبتنی بر عقلانیت و تدبیر است و دولت یازدهم خودش را دولت تدبیر و امید نامید تا اقداماتش بر پایه عقلانیت باشد، اظهار داشت: دولت تدبیر و امید سعی دارد اقدامات خود را براساس عقلانیت، دیدگاه کارشناسی و مشاوره با اهل نظر و صاحب نظران پیش ببرد.

وی اظهار کرد: یکی از مشکلات اساسی که نویسندگان در گذشته داشتند بررسی کتاب توسط افرادی بود که دانش لازم را نداشتند و با خرده‌گیری‌های نا به جا نمی‌گذاشتند مجوز کتاب صادر شود.

وزیر ارشاد با بیان اینکه افرادی برای بررسی کتاب در نظر گرفته شده بودند که اگر قرآن وحی منزل نبود به آن هم مجوز انتشار نمی‌دادند، تصریح کرد: هیئت نظارت بر کتاب سه سال تشکیل نشده بود اما با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید جمع کثیری از شخصیت‌های بارز و برجسته در حوزه کتاب کودک، سیاست، دین، اقتصاد و سایر مباحث برای نظارت بر چاپ کتاب انتخاب شدند و ‌بسیاری از کتاب‌هایی که مجوز چاپ آن‌ها صادر نمی‌شد به چاپ رسید.

وی با بیان اینکه در دولت یازدهم تلاش شده صدور مجوز چاپ کتاب از حالت متمرکز خارج شود و بسیاری از نهادهایی که دارای شورای علمی هستند کتاب‌های حوزه خود را به چاپ برسانند، اضافه کرد: در این دوره ناشرانی که امتحان خود را پس داده‌اند نشان دادند مراقب رعایت قوانین هستند.

جنتی افزود: در حال حاضر نیز به مانند گذشته کتاب‌های مفید از ناشران خریداری شده و بین 3 هزار کتابخانه عمومی کشور توزیع می‌شود اما به دلیل مشکلات اقتصادی از کمیت آن کاسته شده است.

*نامگذاری روزی به نام همدان سخت است

جنتی با تأکید بر اینکه لایحه حفظ حقوق مالکیت فکری و ادبی به مجلس خواهد رفت، ادامه داد: نامگذاری یک روز در سال به نام باباطاهر در حیطه اختیارات شورای فرهنگ عمومی است و به دلیل تقاضاهای بسیار تحقق آن سخت خواهد‌ بود.

وی با بیان اینکه بیشترین مشکلات انجمن‌های ادبی و هنری به مسائل مادی باز می‌گردد، خاطرنشان کرد: استاندار همدان قول کمک مبلغ قابل ‌توجهی به انجمن‌های ادبی داده ‌و وزارت ارشاد نیز مبلغی را به انجمن‌های ادبی استان همدان اختصاص خواهد داد تا خون تازه‌ای در رگ انجمن‌ها جریان یابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم با اشاره به اینکه وزارت ارشاد 3.5 میلیارد تومان به اهالی تئاتر از گذشته بدهکار است، گفت: بودجه معاونت هنری وزارتخانه در سال جاری 17 میلیارد تومان است که امیدواریم در سال آینده ارتقای قابل  توجهی داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه در بسیاری از حوزه‌های فرهنگی و هنری تفویض اختیار به استان‌ها انجام شده، تصریح کرد: در برخی از حوزه‌های هنری مانند موسیقی که حساسیت بیشتری به ویژه در شهرهای کوچک وجود دارد باید دقت بیشتری در ارکان موسیقی پیش از اجرا صورت گیرد.

جنتی ادامه داد: به دنبال یافتن راه کاری هستیم که بتوانیم به استان‌هایی که توانایی‌های مختلفی در حوزه‌های کاری فرهنگی و هنری دارند تفویض اختیارات را انجام داده و از ارجاع به  مرکز جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه مبنای دولت واگذاری بیشتر امور به استان‌هاست، خاطرنشان کرد: معاونت قرآن و عترت در وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف گسترش فرهنگ قرآنی ایجاد شده است.

وزیر ارشاد سیاست دولت را واسپاری اموری اعلام کرد که تصدی‌گری آن را در اختیار دارد و خاطرنشان کرد: سیاست‌های وزارتخانه واگذاری همایش‌ها و جشنواره‌ها را به بخش خصوصی دنبال می‌کند.

وی درباره عدالت فرهنگی نیز گفت: در حال حاضر وزارت فرهنگ به مناطق محروم بیشتر از مناطق برخوردار کمک می‌کند و در حوزه مطبوعات یارانه مناطق محروم سه برابر مناطق  برخوردار است.

جنتی درباره صندوق حمایت از هنرمندان نیز تصریح کرد: در آغاز کاردولت یازدهم صندوق حمایت از هنرمندان به سازمان تأمین اجتماعی 24 میلیارد تومان بدهی داشت که امروز این مبلغ بیشتر نیز شده است.

وی تأکید کرد: باید صندوق حمایت از هنرمندان به یک بنگاه اقتصادی سودده تبدیل شود و برای همین امر نیز برخی از فعالان اقتصادی و مدیران بانک‌ها به عضویت هیئت امنای این صندوق درآمدند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه باید اقداماتی انجام داد که هنرمندان خودکفا شوند، تصریح کرد: اگر کارهای فاخر در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری صورت گیرد ارزش اقتصادی بالایی نیز نصیب هنر خواهد شد.

وی با بیان اینکه در ماه‌های گذشته تابلوهای نقاشی ایرانیان بازارهای خوبی یافتند، گفت: 90 تابلو با ارزشی به مبلغ 13 میلیارد تومان به فروش رفته و تابلو سهراب سپهری تنها یک میلیارد و 800 میلیون تومان به فروش رفت.

جنتی ادامه داد: در حراجی که در دبی نیز انجام شد در مجموع 30 میلیون دلار تابلو فروخته شد که 10 میلیون دلار آن مختص ایرانیان بوده است.

وی با بیان اینکه فیلم‌های ساخته شده در ایران باید نشان دهنده تمدن و فرهنگ بزرک مردم این سرزمین باشد، تصریح کرد: سردمداران امریکا که دشمنان ملت ایران نیز هستند به فرهنگ و تمدن بزرگ مردم ایران اعتراف می‌کنند.

وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: رئیس جمهوری امریکا زمانی که قصد تبریک نوروز به مردم ایران را دارد فصلی از سخنان خود را به تشریح فرهنگ پرآوازه مردم ایران اختصاص می‌دهد.

وی همچنین در حوزه روابط خارجی بیان کرد: دولت در سیاست خارجی تلاش می‌کند بر اساس تدبیر با همه کشورها به ویژه کشورهای همسایه رابطه منطقی و عقلانی مبتنی بر منافع ملی داشته باشد.

جنتی تصریح کرد: در یک سال گذشته روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهایی که تنش داشت بهبود یافته و تلاش می‌کنیم با تمام کشورهایی که با ایران دشمنی ندارند روابط معقول و منطقی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه با حل و فصل مسائل هسته‌ای رونق اقتصادی گذشته را بازیابیم، یادآور شد: در حال حاضر یک مشاور اقتصادی فرهنگ و هنر نیز برای وزارتخانه تعیین شده تا بتوان هنرمندان از لحاظ اقتصادی به خودکفایی رساند.
انتهای پیام/89033/ش40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها