امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۸:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105638
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در سی و یکمین اجلاس رؤسای آموزش و پرورش مناطق ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در سی و یکمین اجلاس رؤسای آموزش و پرورش مناطق سراسر کشور که در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه در دولت یازدهم خط اعتدال در لایه‌های مدیریت آموزش و پرورش جاری و ساری شده است، اظهار داشت: آموزش و پرورش دولت یازدهم با اتخاذ خط مشی اعتدال تلاش کرد با بهره‌گیری از توان بزرگ آموزش و پرورش و یک میلیون فرهنگی به عنوان بزرگترین سرمایه انسانی در حوزه فرهنگ انجام وظیفه کند.

وی افزود: سند تحول نظام آموزشی کشور که مورد تاکید مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور است مورد توجه آموزش و پرورش در دولت یازدهم نیز بوده است.

فانی با بیان اینکه سند تحول بنیادین باید سه مرحله را طی کند، خاطرنشان کرد: مرحله نخست طراحی سند است که ابتدا در شورای عالی آموزش و پرورش و سپس در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است.

وزیر آموزش و پرورش دومین مرحله را تدوین نقشه راه برای اجرایی کردن این سند دانست و گفت: در گذشته برخی راه‌ها برای اجرای سند تحول انجام شده است که امروز ما با مشکل مواجه هستیم و امیدواریم با تدبیر، این مشکلات برطرف شود و نقشه راه سند تحول اجرایی شود.

وی افزود: سند تحول در سال تحصیلی 94-93 تعداد قابل توجهی راهکار دارد که قابلیت اجرایی نیز دارد و برنامه‌هایی آماده شده است که این سند حالت اجرایی پیدا کند.

فانی سومین مرحله را اجرای سند تحول عنوان کرد و گفت: لازمه اجرای سند داشتن نقشه راه و به دور از شتابزدگی است که در دولت یازدهم به تدریج و با تأمل و فراهم شدن زمینه‌های اجرایی به مورد اجرا گذاشته می‌شود.

وی ادامه داد: با اتخاذ سیاست امنیت فرهنگی به جای فرهنگ امنیتی، تاکید آموزش و پرورش در یک سالی که گذشت تقویت هویت، تامین معیشت و منزلت معلمان است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اعتقاد داریم فرهنگیان مهمترین رکن نظام تعلیم و تربیت هستند، تصریح کرد: با ایجاد روحیه شادابی و نشاط و تقویت هویت معلمی و منزلت معلمی و پیگیری معیشت فرهنگیان با استفاده از توان آنها و تشکل‌های معلمان تلاش کردیم در مدارس و مراکز فرهنگی آموزش و پرورش آرامش توأم با امید به آینده حاکم شود.

فانی با ذکر پیشنهادی به رئیس‌جمهور گفت: خواهشمندم که لایحه رتبه‌بندی معلمان، مراحل نهایی را در دولت طی کند و با این رتبه‌بندی معلمان روحیه و انگیزه بیشتری داشته باشند.

وی با بیان اینکه در سالی که گذشت ریاست توسعه مشارکت در آموزش و پرورش به صورت جدی دنبال شد، اظهار کرد: معتقد هستیم آموزش و پرورش بدون مشارکت دانش‌آموزان، معلمان، اولیا و مردم امکان اداره پیدا نمی‌کند.

وی افزود: تجربه بیش از 35 ساله بعد از انقلاب نشان می‌دهد تکیه صرف بر اعتبارات و بودجه‌های دولتی مشکل آموزش و پرورش را حل نمی‌کند؛ اولیا باید احساس کنند که در اداره مدرسه نقش دارند و این تقویت از طریق انجمن اولیا و مربیان دنبال می‌شود.

فانی تصریح کرد: انجمن اولیا و مربیان وزارتخانه‌ای است در دل وزارت آموزش و پرورش و این اهرم فقط در اختیار آموزش و پرورش است.

فانی با ارائه راه‌هایی برای افزایش بهره‌وری در آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: تقویت شوراهای آموزشی، تقویت شوراهای معلمان، تقویت انجمن اولیا و مربیان و تقویت تشکل‌های مردم‌نهاد در آموزش و پرورش می‌تواند بهره‌وری را افزایش دهد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه عنایت خاصی به اقتصاد آموزش و پرورش داریم، گفت: اقتصاد آموزش و پرورش مقوله بسیار مهمی است که باید در دل آموزش و پرورش آن را جستجو کرد؛ افزایش بهره‌وری، پیدا کردن منابع جدید و مدیریت این منابع از مواردی است که در آموزش و پرورش دنبال شده است.

وی با اشاره به اینکه بسته حمایتی به مدارس غیردولتی کشور ابلاغ شده است،‌تصریح کرد:‌آموزش و پرورش آمادگی دارد از مدارس غیردولتی حمایت جدی کند و زمینه‌های توسعه مشارکت را در ابعاد آموزش و پرورش فراهم کند.

فانی با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور در مهر سال 92 که موضوع زنگ انشا و زنگ گفت‌وگو مطرح شده است، اظهار کرد:‌ برنامه‌ریزی‌های لازم برای اجرایی کردن خواسته‌های به حق رئیس‌جمهور از ابتدای سال تحصیلی جدید فراهم شده است.

وی افزود: اقداماتی برای پرنشاط کردن محیط مدرسه در ابعاد پرورشی، تربیت‌بدنی،قرآن، نهج‌البلاغه، آشنایی دانش‌آموزان با اهل بیت(ع) و آشنایی دانش‌آموزان با آثار استاد مطهری برای تربیت اجتماعی آنها و تقویت جامعه پذیری اقدامات خوبی انجام شده است.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌های متعدد با نهادهای مختلف خاطرنشان کرد: تفاهم‌نامه‌هایی با وزارت ورزش و جوانان، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت راه و شهرسازی، شهرداری تهران، سازمان محیط زیست و معاونت حقوقی ریاست جمهوری در یک سال اخیر تدوین شده است.

فانی با بیان اینکه آموزش و پرورش امروز هر کشور آینه تمام نمای کشور است گفت: امیدواریم همانطور که در دولت یازدهم در تنظیم بودجه سال 93 افزایش 26 درصدی برای آموزش و پرورش لحاظ شد علیرغم اینکه افزایش کلی بودجه دولت 11 درصد بود برای تدوین بودجه 94 و تدوین برنامه ششم کشور آموزش و پرورش از اولویت جدی‌تری برخوردار باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها