امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۱۹:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105675
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران در مراسم افتتاحیه سی و یکمین اجلاس رؤسای آموزش و ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران در مراسم افتتاحیه سی و یکمین اجلاس رؤسای آموزش و پرورش مناطق کشور که عصر امروز در مرکز بین‌المللی همایش‌های رازی برگزار شد، با اشاره به اینکه مسئولیت آموزش و پرورش در دولت‌های مدرن بر دوش دولت است، گفت: آموزش و پرورش یا تعلیم و تربیت به مفهوم امروزی بر عهده مردم بوده است و در یکی دو قرن قبل در هر جمع و جامعه‌ای افرادی اتاقی از منزل خودشان را به عنوان مکتب و مکتب‌خانه دایر می‌کردند تا افراد علاقمند در آن شرکت کنند و قرآن و سایر تعالیم دینی در آن درس داده می‌شد؛ گاه ریاضیات به شکل محدود، ادبیات فارسی در حد گلستان و بوستان تدریس می‌شد اما در دولت‌های مدرن بخش امنیت عمومی و آموزش و پرورش به تدریج به شکل امروزی در آمده است.

وی افزود: آموزش و پرورش از مهمترین نهادهایی است که دولت‌ها افکار خود و گاه اقتدار خویش را در نسل جوان تزریق می‌کنند.

رئیس جمهور با اشاره به سوء استفاده رژیم‌های نازیستی و سوسیالیستی برای تزریق وطن‌پرستی افراطی و الحاد در نسل جوان گفت: در دوران رژیم گذشته از مدارس برای شاه‌دوستی یا شاه‌پرستی سوء استفاده می‌شد و به همین جهت برخی از مدارس فاصله می‌گرفتند.

روحانی گفت: همین امر سبب می‌شد تا بسیاری از افراد نخبه در شهرستانها و بخصوص شهرستان قم، مدارس غیر دولتی را دایر کنند که شهید بهشتی مدارس دین و دانش را راه‌اندازی کرد.

وی افزود: حتی شهید بهشتی و شهید باهنر برای نجات نسل نوجوان وارد عمل شدند و برخی از عناوین درسی را تدریس کردند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه به علت فعالیت معلمین شریف و متدین و دلسوز تلاش‌های رژیم های شاهنشاهی به نتیجه نرسید، گفت: معلمین فرهیخته و متدین و دلسوز سبب شدند تا از همان مدارس، نسل انقلابی ظهور کند، اگر ما می‌خواهیم چیزی به جوان‌ها بیاموزیم باید این مسئله از طریق تدبیر و دلسوزی باشد، در تعلیم و تربیت باید از شیوه‌های درست پیامبر گرامی اسلام الگوبرداری شود.

رئیس جمهور ادامه داد: ما باید برای تعلیم و تربیت جوان‌ها دست به دست هم دهیم، امروز شرایط ویژه‌ای بر دنیا حاکم است و حتی جوانان ما نیز با رسانه‌های مجازی در ارتباط هستند.

روحانی با اشاره به اینکه برخی اینگونه تصور می‌کنند که ما باید ارتباط خود را با دنیای بیرون قطع کنیم، گفت: ما امروز به نسلی بیدار و آگاه نیاز داریم، نسلی که به ایمان و به دین خود تعلق خاطر دارد و ویژگی‌های انسانی و انقلابی را داشته باشد.

رئیس جمهور با اشاره به شهید بابایی و زندگی‌نامه آن سردار بزرگ گفت: ایشان دین خود را در محیط نظامی و پایگاه نظامی و در آمریکا حفظ کرد و ما امروز باید نسل جوان را اینچنین تربیت کنیم.

روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه باید نسل جوان ما نسلی انقلابی، دلسوز و آگاه باشد، گفت: امروز ما به تحول در محیط آموزشی نیاز داریم، مدارس ما باید بازسازی شوند اما این بازسازی باید در فضای مدارس نیز صورت بگیرد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید از توان و ظرفیت سایر نهادها برای آموزش و پرورش استفاده کرد، گفت: چه اشکالی دارد که یک مدرسه به طور داوطلبانه در یک شهر به نخبگان سپرده شود و یا شهرداری و حوزه‌های علمیه نیز اقدام به تأسیس مدرسه کنند و رقابتی سالم بین سایر نهادها و آموزش و پرورش شکل بگیرد.

وی افزود: چه اشکالی دارد که 3 تا 4 کتاب برای ارائه در مدارس ارائه شود، چه اشکالی دارد که در یک استان کتابی خاص با شرایط جغرافیایی خاص آن منطقه ارائه شود.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه دولت تمام تلاش خود را برای آموزش و پرورش به خرج می‌دهد، گفت: امروز ما با دنیایی در حال تحول روبرو هستیم، مدارس ما باید جوانانی پر امید به آینده به جامعه تحویل دهند و وظیفه شما تزریق همین امید است.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این نکته که در برخی از مدارس بخاطر تعلق پدر یک دانش‌آموز به جناحی به آن نمره کمی داده می‌شد، گفت: این مسئله یک فاجعه است و هیچکس حق ندارد تبعیضی را نسبت به دانش‌آموزان اعمال کند.

روحانی با تاکید بر اینکه امروز ما نیاز به دین‌باوری به جای دین نمایی داریم، گفت: امیدواریم با کمک شما معلمان نسلی اخلاقی، امیدوار داشته باشیم که به ارزش‌های انقلابی تعلق داشته باشند.

همچنین در این مراسم از کتابهای آموزشی پایه هشتم و چهارم نیز رونمایی شد.

پیش از سخنرانی رئیس جمهور وزیر آموزش و پرورش به بیان نکاتی درخصوص بحث آموزش و پرورش و دغدغه‌های معلمان پرداخت.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها