امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۲:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105678
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
محمدعلی اسفنانی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص عملکرد قوه قضاییه در 5 سال گذشته و انتصاب مجدد آیت‌الله آملی

محمدعلی اسفنانی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص عملکرد قوه قضاییه در 5 سال گذشته و انتصاب مجدد آیت‌الله آملی لاریجانی به ریاست دستگاه قضا اظهار داشت: به اعتقاد من عملکرد قوه قضاییه باید از جوانب مختلفی بررسی شود.

وی افزود: دستگاه قضایی در بحث رسیدگی به پرونده‌هایی که تصور می‌شد در روند آنها خللی وارد شود عملکرد مثبتی داشت.

اسفنانی تصریح کرد: خوشبختانه قوه قضاییه در فرآیند رسیدگی به پرونده افرادی که منتصب به برخی از مقامات بودند و تصور اعمال نفوذ به شدت وجود داشت گام‌های بلندی برداشت.

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس الکترونیکی کردن فرآیندهای قضایی را یکی از اقدامات مثبت قوه قضاییه عنوان کرد و افزود: خوشبختانه عملکرد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، پزشکی قانونی، سازمان بازرسی کل کشور و دیگر سازمان‌های زیرمجموعه قوه قضاییه عملکردی قابل دفاع بوده اما در برخی از مواقع قوه قضاییه به درستی عمل نکرده است.

اسفنانی ادامه داد: ما همچنان در بحث اطاله دادرسی و طولانی شدن روند رسیدگی‌ها دچار مشکل هستیم و یکی از نارضایتی‌های مردم همین است و حتی کسانی که حکمی به نفع آنها صادر می‌شود نیز ناراضی هستند.

وی با اشاره به اینکه احقاق حق با تأخیر نوعی بی‌عدالتی است گفت: با توجه به تورم در کشور و تغییرات قیمت‌ها گاهی آن مبلغی را که فرد دریافت می‌کند با آنچه که در سال‌های قبل از دست داده یکسان نیست.

اسفنانی افزایش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی را یکی دیگر از مشکلات موجود عنوان کرد و گفت: متأسفانه دستگاه قضایی در بحث پیشگیری از وقوع جرم هم عملکرد موفقی نداشته و میزان جرائم در کشور سیر صعودی داشته است.

وی افزود: ما هنوز به جایی نرسیده‌ایم که احساس کنیم میزان ورود یا مصرف مواد مخدر در کشور رو به کاهش است به همین جهت قوه قضاییه باید در این گونه موارد با رویکرد جدیدی وارد شود و نگاهش را کاملا علمی کند و نسبت به آموزش قضات در قالب منطقی و مطابق با استانداردهای جهانی گام‌های موثرتری را بردارد.

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس در پایان تخصصی‌ کردن کار قضات را یکی از اولویت‌های دستگاه قضا در 5 سال آینده عنوان کرد و گفت: متأسفانه در این زمینه اقدام جدی صورت نگرفته و علی رغم تاکید قانونی در بحث تجارت و یا اطفال از قضات موجود استفاده می‌کنیم و قاضی تخصصی نداریم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها