امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 16
۲۰:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105758
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار اعزامی آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از همدان، همایش «عقلانیت در حکمت سینوی» صبح امروز با پیام آیت‌الله جوادی ...

به گزارش خبرنگار اعزامی آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از همدان، همایش «عقلانیت در حکمت سینوی» صبح امروز با پیام آیت‌الله جوادی آملی و با حضور آیت‌الله غیاث‌الدین طه محمدی نماینده ولی‌فقیه در استان همدان و رئیس بنیاد بوعلی سینا، غلامرضا اعوانی، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمع زیادی از اساتید حوزه حکمت و فلسفه در مرکز همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد.

همچنین در این مراسم غلامرضا اعوانی دبیر علمی همایش با ابراز تشکر خود از خداوند به خاطر وجود بزرگانی چون ابن سینا گفت: کلام رسول الله(ص) مبرز است که اگر علم در ثریا بود مردمانی از فارس بدان دست می‌یافتند، ابن خلدون این مبحث را در حوزه فلسفه بررسی کرده و می‌گوید حتی در زمان ما چنین چیزی دیده می‌شود.

وی با طرح این پرسش که چه اندازه ادراک ما از ابن سینا تا کنون درست بوده است، افزود: عظمت او از شهرتش خیلی بیشتر است، درصورتی که مسائل او را بهتر بشناسیم، به این امر دست می‌یابیم، بنده جایی گفتم که او تأثیرگذارترین شخصیت علمی و فلسفی در تمام شرق و عالم اسلام بوده است و نفر اول بدون شک در تأثیرگذاری شرق و غرب «ابن سینا» بوده است.

اعوانی با بیان اینکه اگر ابن سینا را با ابن رشد مقایسه کنیم در می‌یابیم که ابن رشد تنها در غرب شناخته شده بود، اما ابن سینا اینگونه نیست، افزود: ابن‌ سینا شخصیتی است که علاوه بر طب فلسفه را نیز دریافته و از بزرگترین فیلسوفان و طبیبان عالم بوده است، به طور مثال بقراط حکیم بود، ابن رشد، طب می‌دانست، ولی بزرگ‌تر از ابن سینا نبودند.

چهره ماندگار فلسفه ایران در پایان گفت: در چین تاریخ این کشور را مطالعه کرده و متوجه شده که تاریخ چین دو گرایش طب سنتی و چینی داشته و طب اسلامی نقش عظیمی در تاریخ چین داشته است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها