امروز : یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 22
۰۴:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105767
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار موسیقی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری پیروز ارجمند مدیر کل دفتر موسیقی صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد. پیروز ...

به گزارش خبرنگار موسیقی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری پیروز ارجمند مدیر کل دفتر موسیقی صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد. پیروز ارجمند در ابتدای این نشست گفت: زمانی که مسئولیت دفتر موسیقی را بر عهده گرفتم با یک مخروبه مواجه شدم که بی‌برنامگی‌ها و عدم برنامه‌ریزی مدون در آن موج می‌زد. به همین خاطر در ابتدای امر تصمیم گرفتیم که ساختار اداری مجموعه را اصلاح کنیم که این مرحله در حال حاضر مراحل پایانی‌اش را طی می‌کند.

وی افزود: آثاری را داشتیم که بررسی‌ها آنها در دفتر موسیقی بین دو تا سه سال طول کشیده بود این زمان لازم بود که کم شود و در مرحله سازوکار اداری به گونه‌ای پیش رفتیم که بارها نهایتاً در دو، سه روز مورد بررسی قرار بگیرند البته بخشی از هنرمندان در درجه استادی کمال هستند به همین خاطر آثار این افراد را به کارشناسی نبردیم به عنوان نمونه کار مجوز آلبوم آقای علیزاده در مدت 4 روز به سرانجام رسید.

ارجمند ادامه داد: در زمینه کنسرت‌ها سعی شده این روند ادامه داشته باشد بعضی از کنسرت‌ها بین 2 تا 3 ساعت و یا نهایتاً ظرف دو یا سه روز مجوز می‌گیرند البته این را هم باید گفت اینکه دفتر موسیقی 80 درصد وقت و تمرکزش را روی بحث‌های مجوز بگذارد اشتباه است و فعالیت‌های این  چنینی باید تنها 20 درصد تمرکز دفتر موسیقی را صرف شود.

این آهنگساز ادامه داد: روزی که من به دفتر موسیقی آمدم 450 تا 600 پرونده را باید روزانه پیگیری می‌کردم و این واقعاً کار دشواری بود که هم اکنون تعداد این پرونده‌ها تقریباً به روزی 50 عدد رسیده است.

ارجمند با اشاره به راه‌اندازی سامانه دفتر موسیقی گفت: سامانه دفتر موسیقی هم به همین منظور طراحی شد تا سرعت در بررسی آثار بیشتر شود تا پایان این ماه همه مجوزها به غیر از مجوز کنسرت‌ها از طریق این سامانه پیگیری می‌شود.

مدیر کل دفتر موسیقی با اشاره به مجوز گرفتن برخی اشعار کلاسیک گفت: اشعار کلاسیک مثل آثار شعرایی مثل حافظ و سعدی و ... دیگر نیازی به کسب مجوز ندارند و همانطور که وزیر ارشاد تأکید کرده باید این روند مجوز گرفتن‌ها را سرعت بخشیم.

وی خاطرنشان کرد: 60 درصد موسیقی زیرزمینی به موسیقی روزمینی تبدیل شده است بسیاری از آثاری که در موسیقی زیرزمینی تولید می‌شود خوب و باکیفیت هستند و دفتر موسیقی باید از ظرفیت‌های موسیقی زیرزمینی استفاده کند.

ارجمند ادامه داد: نباید در دفتر موسیقی هنرمند را درگیر کارهای اداری کنیم و به همین خاطر هم سعی خواهیم کرد تا پایان سال فعالیت‌های دفتر را به سامانه منتقل کنیم.

این آهنگساز با اشاره به حضور دلالان در دفتر موسیقی گفت: تعداد زیادی از شرکت‌ها بودند که صلاحیت لازم برای دریافت مجوز را نداشتند و متأسفانه در دوره قبل مجوز این شرکت‌ها صادر شده بود. در دوره گذشته تصمیم‌گیران اصلی دفتر موسیقی در واقع دلالان بودند که سیاست‌های موسیقی را پیاده می‌کردند. خوشبختانه اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته و دلالان دیگر تصمیم‌ گیرنده در موسیقی نباشند.

ارجمند در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه تکلیف برگزاری کنسرت‌ها در شهرستان‌ها به کجا می‌رسد گفت: بخشنامه‌ای را در این زمینه صادر کردیم که شرکت‌ها و برگزارکنندگان کنسرت را از برگزار کردن کنسرت در ورزشگاه‌ها منع می‌کند. همین بخشنامه باعث شد که بسیاری از هنرمندان در برابر من جبهه بگیرند و با لابی‌گری بخواهند که اجراهایشان در مکان‌های این چنینی ادامه داشته باشد.

وی یادآور شد: هنرمندان فراموش کردند که باید به حق مردم احترام بگذارند در بعضی از تورهای گروه‌ها بلیط‌ها بعضاً میلیاردها به فروش می‌رسد و هنرمند حاضر نیست از این هزینه بگذرد و به همین خاطر اصرار می‌کند که در ورزشگاه‌ها کنسرتش را برگزار کند این در حالی است که باید به مردم احترام گذاشت و مکانی در خور شأن موسیقی را فراهم کرد.

مدیر کل دفتر موسیقی با اشاره به قیمت بلیط‌های کنسرت‌ها گفت: امسال باید ارزان‌سازی در موسیقی انجام شود امکان دارد در این زمینه خود دفتر موسیقی وارد شود و سیاست‌های قیمت‌گذاری تعیین کند.

پیروز ارجمند در خصوص لغو کنسرت‌ها در شهرستان‌ها که به وسیله دفاتر ارشاد اتفاق می‌افتاده گفت: در حال حاضر مشغول آماده کردن تفاهم‌نامه‌آی هستیم که بین دفتر موسیقی و نیروی انتظامی منعقد خواهد شد.

همچنین یک آئین‌نامه‌ای در حال تنظیم است که به همه دفاتر ارشاد ابلاغ شود تا همه از یک قانون واحد تبعیت کنند.

وی افزود: از روزی که به دفتر موسیقی آمدیم بالای 100 کنسرت در حال لغو بود که این کار با هماهنگی با نیروهی انتظامی این کنسرت‌ها برگزار شد.

ارجمند با اشاره به برخی کارشکنی‌ها از سوی مدیران ارشاد برخی از استان‌ها گفت:‌متاسفانه در برخی موارد شاهد این بودیم که حتی نیروی انتظامی و پلیس امنیت و دیگر نهادهای مهم استان مشکلی با برگزاری کنسرت نداشتند اما مدیر دفتر ارشاد استان مربوطه مخالف بوده است متاسفانه در برخی از شهرستان‌ها شاهد کارشکنی مدیران ارشاد بوده‌ایم به عنوان نمونه حتی در جایی از علیرضا قربانی خواسته بودند تا برگه سوءپیشینه و عدم اعتیاد ارائه بدهد تا به او اجازه برگزاری کنسرت بدهند.

ارجمند در ادامه با بیان اینکه ارکسترها فعالیت‌هایشان را آغاز کردند گفت: در حال حاضر ارکسترها مرحله آزمونشان را سپری می‌کنند و احکام رهبران ارکسترها هم آمده است رهبری ارکستر تهران را منوچهر صهبایی بر عهده دارد و رهبری ارکستر موسیقی ملی هم به عهده بنیانگذار این ارکستر یعنی فرهاد فخرالدینی سپرده شده است. این ارکسترها بعد از تزریق بودجه و عقد قرارداد با رهبر و اعضای آن کارشان را رسماً آغاز می‌کنند.

این آهنگساز با اشاره به وضعیت ارکسترها در دولت قبل گفت: خراب کردن ارکسترها کاری بسیار سخت است اینکه چگونه توانسته‌اند ساختار این ارکسترها را نابود کنند واقعاً از پس هر مدیری برنمی‌آید.

پیروز ارجمند ادامه داد: در سال آتی 4 جشنواره خواهیم داشت اولین جشنواره، جشنواره موسیقی جوان است و جشنواره بعدی به جایزه ققنوس که تمرکزش بر روی ویدیوکلیپ است اختصاص دارد. همچنین جشنواره مقاومت که از هدف اصلی خود فاصله گرفته بود به جایزه ققنوس اضافه شد.

ارجمند ادامه داد: متأسفانه وقت زیادی صرف پاسخگویی به نهادهایی مثل مجلس می‌شود چرا که اطلاعات غلط و ناثوابی به نمایندگان مجلس داده می‌شود آنها هم حساس می‌شوند و تذکر می‌دهند متأسفانه یک جریان درصدد تخریب دفتر موسیقی است و در این کار هم از هیچ پوششی دریغ نمی‌کند.

ارجمند با اشاره به تعطیلی آموزش موسیقی در فرهنگسراها گفت: بحثی که آقای مرادی مطرح کرد این بود که کیفیت کلاس‌ها بالا برود و آخرین بحثی هم که ایشان مطرح کرد این بود که می‌خواهند مسترکلاس برگزار کنند متأسفانه تعریف ایشان از سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تعریف اشتباهی است.

وی افزود: مقام معظم رهبری همیشه تأکید کرده‌اند که محصول خوب موسیقی تولید کنیم و موسیقی را به سمت اهداف متعالی پیش ببریم در کجای دستورات ایشان بوده که موسیقی را حذف کنیم؟ وظیفه من و آقای مرادی این است که موسیقی خوب و متعالی تولید کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار