امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۸:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105802
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۸:۲۲
تعداد بازدید: 346
در این میان گرچه عربستان در موضع دوگانه تهدید مردم معترض و دادن امتیازات جدید مالی به دولت دست نشانده خودش در یمن است ولی علائم زیادی نشان می دهد ...

در این میان گرچه عربستان در موضع دوگانه تهدید مردم معترض و دادن امتیازات جدید مالی به دولت دست نشانده خودش در یمن است ولی علائم زیادی نشان می دهد که عربستان از دخالت مجدد نظامی در یمن عاجز است و تنها باید به راهکارهای سیاسی بیاندیشد.

به گزارش پیروان موعود جهان نوشت:طی سال های اخیر همواره ارتش عربستان عامل سرکوب بخش عظیمی از شیعیان و مخالفین حکومت یمن بوده است. دور جدید اعتراضات به دولت یمن در ابتدا با تهدید عربستان به حمله نظامی همراه شد. درهمین راستا، دولت سعودی از طریق رسانه های خود تهدید کرد که برای مقابله با جنبش مردمی به رهبری گروه انصار الله در یمن دخالت نظامی خواهد کرد.

همچنین در آن مقطع یک منبع دیپلماتیک به پایگاه خبری یمنی «حیات عدن» گفت که عربستان سعودی تهدید کرده است، برای متوقف کردن آنچه که تلاش حوثی‌ها برای تصرف صنعا پایتخت یمن خواند، از زور استفاده خواهد کرد. این درحالی است که جنبش انصار الله یمن ادعای برخی رسانه های محلی درباره تحرکات و آمادگی‌های رزمی و جنگی خود در اطراف شهر صنعا پایتخت این کشور را رد کرد و درباره تعرض به اعتراضات مسالمت آمیز مردم برای درخواست جهت ایجاد تغییرات سیاسی در کشورشان هشدار داد.

ولی علائمی نشان می دهد که عربستان نمی تواند این بار در یمن دخالت نظامی بکند. البته شاه سعودی برای مهار اعتراضات و نجات دولت یمن به تکاپو افتاد و دستور اعطای نفت و پول فوری و بلاعوض به یمن را صادر کرد.

در دور جدید اعتراضات در یمن جنبش انصار الله یمن خواستار برکناری دولت، لغو تصمیم برای آزاد سازی قیمت های حامل های انرژی، بازنگری در تقسیم مناطق و اصلاح ساختار هیئت نظارت بر اجرای نتایج و مصوبات کنفرانس گفت وگوی ملی یمن است.

به اعتقاد تحلیلگران «عبدربه منصورهادی» که وابستگی شدیدی به عربستان دارد، بتازگی به تحریک این رژیم و برای کاهش نفوذ شیعیان حوثی، یمن را به ۶ اقلیم خود مختار تقسیم کرد. در این اقلیمهای ششگانه متأسفانه مناطق شیعه نشین مانند صعده، صنعا، عمران و الجوف زیرنفوذ قبایل سلفی و وهابی قرار گرفتند و نقشی به شیعیان در ساختار قدرت سپرده نشد.

در پی آن حوثی های یمن مطالبات مشروع خود را تسلیم دولت «عبدربه منصورهادی» کردند و رئیس جمهوری یمن نیز پاسخ به این مطالبات را به کنگره ملی یمن محول کرد.پس از گذشت هشت ماه کنگره ملی که حزب حاکم تلقی می‌شود، هیچ گونه پاسخ قانع کننده ای به نمایندگان حوثی ها نداد ودر نتیجه اختلاف میان حوثی ها و حاکمیت یمن تشدید شد.

دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه ای که در ریاض منتشر شد از همه طرف های یمنی خواست تا برای بیان مواضع خود به چارچوب های قانونی پایبند باشند.

عبداللطیف الزیانی ضمن تحریک‌آمیز خواندن اعتراضات مردمی در یمن گفت: شورای همکاری خلیج فارس با هرگونه تلاشی برای ممانعت از روند سیاسی کنونی یمن و اقدامات تحریک آمیز حوثی‌ها و ادامه اعتراضات مخالف است. دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس از همه جریان‌های سیاسی یمن خواست به اجرای مفاد کنفرانس گفتگوی ملی پایبند باشند.

در این میان گرچه عربستان در موضع دوگانه تهدید مردم معترض و دادن امتیازات جدید مالی به دولت دست نشانده خودش در یمن است ولی علائم زیادی نشان می دهد که عربستان از دخالت مجدد نظامی در یمن عاجز است و تنها باید به راهکارهای سیاسی بیاندیشد.

نکات ذیل بخشی از علل عاجز بودن عربستان در استفاده از گزینه نظامی در برابر شیعیان یمن را نمایان می کند:

الف: جنوب یمن، دومین مرکز تجمع القاعده در جهان است. مدتی پیش بزرگترین گردهمایی رهبران القاعده در جنوب این کشور برگزار شد. بی کفایتی دولت در مبارزه با القاعده در حالی است که رزمندگان حوثی به شدت در مقابل این تروریست‌ها ایستادگی می‌کنند و همواره درگیری‌های سنگینی بین حوثی‌ها و القاعده برقرار بوده است. با این وجود گسترش و تقویت گروه های القاعده در سوریه و عراق و حتی لبنان و دخالت نظامی عربستان در یمن می تواند فضایی بیشتر برای تقویت القاعده را فرآهم کند. تجربه اقدامات نظامی در سوریه و عراق نشان داد که رشد القاعده در چنین موقعیت های بسیار قابل ملاحظه و خارج از کنترل و مدیریت سرویس های اطلاعاتی عربستان و آمریکا خواهد بود.

ب: در یمن بیشتر مردم دارای مذهب شافعی و زیدیه هستند. در اعتراضات اخیر صدها هزار شافعی نیز با زیدی ها متحد شده اند که این اعترضات را ضمن آنکه از تقابل قومی و مذهبی خارج می کند گسترده بودن اجتماعی و وزن جمعیتی این اعتراضات را نشان می دهد. به تعبیر دیگر این اتحاد می تواند معترضین را در اکثریت قرار دهد.

ج: عربستان هم اینک در مرز خود با عراق برای مقابله با داعش مجبور به استقرار هزاران نیروی ارتش شده است. در حالیکه احتمال آسیب پذیری عربستان از طرف داعش وجود دارد گشودن یک جبهه دیگر نظامی در مرز مشترک با یمن این کشور را بسیار آسیب پذیر می کند. این در حالیست که در نقطه مرزی عربستان با یمن فرقه دیگری از شیعیان – اسماعیلی ها – مستقر هستند که شرایط را برای عربستان پیچیده تر می کند.

د: تحولات امنیت داخلی در عربستان منجمله بالا رفتن احتمال خرابکاری های داعش و القاعده در این کشور نیز امکان تمرکز نظامی عربستان را در یک جبهه جدید جنگی کاهش داده است. ضمن آنکه برآوردها امنیتی نشان می دهد که امکان تحرک اقلیت های شیعه و سنی در عربستان نیز با ورود عربستان به جنگ وجود دارد.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها