امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۹:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105812
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۳۱
تعداد بازدید: 13
حسین بیات در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به وظایف دستگاه قضا گفت: یکی از وظایف اصلی نظام جمهوری اسلامی در ...

حسین بیات در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به وظایف دستگاه قضا گفت: یکی از وظایف اصلی نظام جمهوری اسلامی در اصل سوم قانون اساسی تامین امنیت قضایی، استقرار عدالت، احقاق حقوق عامه و صیانت از آزادی‌های فردی و اجتماعی آحاد مردم است. 

وی ادامه داد: بر اساس اصل 156 قانون اساسی احقاق حقوق عامه، فصل خصومات و تحقیق از مجرمین و اجرای مجازات و استقرار عدالت بر عهده قوه قضاییه است.

این حقوق‌دان با اشاره به اهداف قوه قضاییه اظهار داشت: اگر قوه قضاییه بخواهد در پیشبرد این اهداف موفق شود علی‌القاعده باید در ساختار نظام آیین‌دادرسی و نظام کیفری تغییراتی دهد تا شاهد کوتاه شدن روند دادرسی باشیم.

بیات بیان کرد: در 37 سال گذشته تلاش‌های بسیاری برای استقرار عدالت در روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی صورت گرفته اما متاسفانه قوه قضاییه به موفقیت چندانی دست نیافته است که یکی از علل آن عدم وجود یک استراتژی مشخص و معین در پیشبرد اهداف قوه‌قضاییه و درگیر شدن این قوه در برخی از مسائلی که جزو وظایف ساختاری و حیاتی آن نبود، است.

وی با بیان اینکه در حوزه قانونگذاری هم به شدت دچار مشکل هستیم، گفت: تشتت در تصویب قوانین متعارف و بعضا متناقض، تغییر مداوم قوانین به خصوص در حوزه آیین دادرسی کیفری و مدنی، عدم بررسی کارشناسی و فنی معضلات ساختاری نظام قضایی، عدم بررسی دقیق دلایل و چرایی بروز بزه و جرایم در کشور و به همین علت عدم تهیه لوایح کارآمد قضایی مشکلاتی است که قوه‌قضاییه را درگیر کرده است.

این وکیل دادگستری نداشتن بودجه کافی و مستقل قسمتی را هم از مشکلاتی که بر قوه‌قضاییه تحمیل شده است، دانست.

وی تصریح کرد: قسمتی از دلایل هم درونی است یعنی سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌ها و سازگار نبودن آن‌ها با اقتضائات روز کشور و بین المللی است.

بیات در خاتمه گفت: طبیعی است که یک تغییر نگرش عمیقی را درون قوه‌قضاییه نیاز داریم. همچنین یک استراتژی‌ کلان در قوه قضاییه نداریم و به نظر می‌رسد فاصله‌ای فکری بین قوه‌قضاییه و دو قوه دیگر وجود دارد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها