امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۳:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105841
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۱۳
تعداد بازدید: 126
سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، ...

سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره مذاکرات ایران و 1+5 در خصوص راه‌حل جامع هسته‌ای با بیان اینکه مذاکرات دوجانبه با تمامی اعضای 1+5 (آمریکا، انگلستان، فرانسه، روسیه و چین) تا قبل از نشست مجمع عمومی سازمان ملل در دستور کار قرار دارد، گفت: هنوز زمان و مکان این گفت‌وگوها قطعی نشده است.

وی با اشاره به سفر محمدجواد ظریف به مسکو عنوان کرد که یکی از اهداف این سفر رایزنی با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در خصوص این مذاکرات است و افزود: نشست سران سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان نیز فرصتی است تا مذاکرات دوجانبه هسته‌ای بین ظریف و همتایان روس و چینی‌اش برگزار شود.

*رایزنی ظریف و اشتون در بروکسل

معاون وزیر خارجه همچنین به دیدار ظریف و اشتون که قرار است دهم شهریورماه در شهر بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شود نیز اشاره کرد و گفت که معاونان وزیر خارجه (عراقچی و روانچی) و هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین رئیس دفترش حضور دارند و این دیدار پیش از ظهر دهم شهریورماه برگزار و به ناهار کاری و خصوصی ظریف و اشتون ختم خواهد شد.

عراقچی همچنین گفت که رایزنی‌ها با دیگر اعضای 1+5 (به جز روسیه و چین) در سطح معاونان وزیر خارجه و مدیران کل سیاسی این کشورهاست.

*نشست ایران و ۱+۵ در نیویورک

وی درباره نشست ایران و 1+5 قبل از شروع اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل نیز اظهار داشت: این نشست یکی دو روز قبل از آغاز نشست مجمع عمومی در نیویورک برگزار می‌شود که ریاست آن بر عهده آقای ظریف و خانم اشتون است و در حاشیه نشست مجمع عمومی نیز مذاکرات ایران و 1+5 در سطح وزرا برگزار خواهد شد که البته هنوز زمان آن قطعی نشده است.

عراقچی همچنین تصریح کرد که مذاکره‌کنندگان ایرانی در خصوص سیستم‌ها و تجهیزات دفاعی کشور هیچ مذاکره‌ای نمی‌کنند.

وی در توضیح بیشتر گفت: زمانی که ما ایجاد اطمینان کنیم که برنامه جمهوری اسلامی ایران صد درصد صلح‌آمیز است، نظر بند 9 قطعنامه 1929 (مربوط به توان موشکی ایران) نیز تأمین خواهد شد.

معاون وزیر خارجه همچنین تصریح کرد: از نظر ما هیچ توافقی بدون اینکه لغو تحریم‌ها در آن پیش‌بینی نشده باشد، وجود نخواهد داشت و ما تن به چنین توافقی نخواهیم داد. هر توافقی صورت گیرد انتظار داریم که در اولین گام شورای امنیت قطعنامه‌ای را صادر کند که این توافقنامه را تأئید و تحریم‌های خود را لغو کند و علاوه بر آن تحریم‌های یک جانبه و چندجانبه مربوط به برنامه هسته‌ای ایران نیز لغو شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها