امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۷:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105843
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۱۳
تعداد بازدید: 173
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در حالی معاون توسعه بازار فرابورس ایران از عدم اولویت اصلی این شرکت در روند تغییرات ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در حالی معاون توسعه بازار فرابورس ایران از عدم اولویت اصلی این شرکت در روند تغییرات قیمتی اوراق تسهیلات خرید مسکن خبر می‌دهد که بسیاری از نمایندگان مجلس و فعالان اقتصادی نسبت به افزایش قیمت اوراق تسهیلات اعتراض کرده و خواستار توضیح مسئولان ارشد دولتی شدند.

اوراق تسهیلات خرید مسکن در فرابورس طی یک سال گذشته بیش از 150 درصد افزایش قیمت داشته به طوری که متقاضیان برای دریافت 45 میلیون تومان وام باید هزینه‌های سنگین تأمین اوراق تسهیلات متقبل شوند.

بر همین اساس مقیمی، یکی دیگر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که پیش از این مسئله خانه‌دار شدن جوانان را از وزیر راه و شهرسازی پیگیری کرده و موارد قانونی آن را به مسئولان امر نیز گوشزد کرده است در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ضمن انتقاد از افزایش قیمت سرسام‌آور  اوراق تسهیلات خرید مسکن در فرابورس، دادوستدهای این بازار را صوری و به نوعی به بازار سیاه خواند و اظهار داشت: امیدوارم وزیر راه و شهرسازی در این جلسه که روز سه‌شنبه حاضر می‌شود، جواب قانع‌کننده‌ای داشته باشد.

وی افزود: مبلغی که اکنون به عنوان وام به مردم پرداخت می‌شود، با احتساب تورم و هزینه‌های تأمین اوراق از فرابورس هیچ تفاوتی با عدم پرداخت آن ندارد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه با وجود تذکرها و پیگیری‌های نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی قرار شد وزارت راه و شهرسازی طرحی برای تأمین مسکن اقشار مختلف جامعه ارائه دهد گفت: تاکنون این طرح به دست اعضای کمیسیون عمران مجلس نرسیده است.

وی گفت: باید دولت منابعی را تأمین کند تا بر اساس آن متقاضیان مسکن برای اولین بار با سهولت خانه‌دار شده و در این خصوص مجلس شورای اسلامی پیشنهاداتی را به دولت ارائه کرده، تا در قالب یک لایحه دو فوریتی آن را بررسی کند.

مقیمی گفت: نمی‌توانیم قیمت مسکن را با تورم به صورت نظری کاهش دهیم، بلکه باید به صورت ملموس در میان مردم و اجتماع دیده شود؛ در این خصوص با توجه به اینکه دولت زمین‌های زیادی در اختیار دارد، باید با پرداخت تسهیلات به انبوه‌سازان رونق را به بازار مسکن باز گردانند.

وی گفت: هم اکنون 50 درصد قیمت مسکن را زمین تشکیل می‌دهد و دولت به راحتی با ارائه تسهیلات به انبوه‌سازان ضمن بازگرداندن مسکن به دوران رونق امکان افزایش اشتغال را فراهم خواهد کرد.

مقیمی با اشاره به دیگر مشکلات تأمین مسکن برای زوج‌های جوان گفت: اوراق تسهیلات خرید مسکن هم اکنون در اختیار برخی بانکها و نهادهای مالی قرار گرفته که با عدم عرضه آن در بازار، بازار سیاه درست کرده‌اند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: هم اکنون بازار سیاه اوراق تسهیلات مسکن فرابورس کمرنگ بوده و در آینده در صورت عدم نظارت و تدبیر دولت پررنگ‌تر خواهد شد و دادوستدها به شکلی سفته‌بازی دنبال می‌شود.

این عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: هم اکنون متقاضیان برای دریافت این ماه بیش از 6 ماه معطل می‌شوند که در صورت محاسبه میزان تورم و دیگر موارد از جمله مبالغ دریافتی بابت اوراق به عدم صرفه اقتصادی آن می‌رسد.

مقیمی تأکید کرد: مشکل مسکن قطعاً با پرداخت تسهیلات به انبوه‌سازان حل می‌شود و افزایش میزان وام به جز افزایش تورم و قیمت مسکن عوایدی نخواهد داشت.
انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها