امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۰۸:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105895
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اندیشکده «مرکز امنیت دریانوردی آمریکا» در بخش پایانی گزارش ویژه خود در زمینه «توان نیروی دریایی سپاه

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اندیشکده «مرکز امنیت دریانوردی آمریکا» در بخش پایانی گزارش ویژه خود در زمینه «توان نیروی دریایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با نیروهای بیگانه و نحوه نبردهای نامتقارن آن» با پرداختن به توان زیردریایی‌های ایران می‌نویسد: ایران دارای انواع زیردریایی دیزلی است. زیردریایی کلاس «کیلو» با این که قدیمی هستند اما هنوز در مباحث نظامی با احترام از آن‌ها به ویژه در نبردهای نامتقارن محیطی یاد می‌شود.

زیردریایی کلاس کیلو قادر به حمل انوع مختلف مین و کارگزاری آن‌ها در زیر امواج دریا و عدم شناسایی از سوی عوامل سطحی که باعث به خطر افتادن ماموریتشان می‌شوند، هستند.

بنابر این گزارش، زیردریایی‌های کوچک ایران نیز بخشی دیگر از توان رزمی زیر سطحی این کشور هستند که از دید تهدید کردن دشمن موردی قابل توجه است.

ایران حداقل دارای 3 کلاس جداگانه مینی زیردریایی دیزلی است و اندازه آن‌ها شناسایی‌شان را بسیار دشوار می‌کند. در عین حال اندازه مینی زیر دریایی‌های ایران آن‌ها را قادر می‌سازد تا با رزم‌آیش در آب‌های کم ارتفاع ابزاری عالی برای هدف‌گیری کشتی‌ها در بنادر، کمین و هجوم‌های آبی، خاکی  علیه کشتی‌ها و  هر نوع ناوگان کشتی‌های جنگی در تنگه هرمز باشند. زیر دریایی‌های کوچک ایران همچنین قادرند در عملیات مین گذاری در دریاهای کم ارتفاع شرکت کنند.

این اندیشکده در بخشی دیگر از گزارش خود می‌نویسد: تاکتیک هجومی ایران برگرفته از تجربیات نبرد این کشور با عراق در دهه 80 میلادی است. هرچند که برخی تجهیزات ایران قدیمی هستند اما قابلیت‌های نوینی بر آن‌ها تعبیه شده است. آن چه که ایران در واقع در اختیار دارد راهبرد نظامی بر اساس نبردهای نامتقارن است.

در واقع راهبردهای نبرد نامتقارن ایران همانطور که در بالا عنوان شدند، ترکیبی از فرمان‌های غیر متمرکز و وجود فرماندهان نظامی مستقل ایرانی است که آن‌ها را قادر می‌سازد تا در مواجهه با اولین حمله نظامی موفق عمل نمایند.

در انتهای این گزارش آمده است: خودستایی ایران در زمینه نابودی ناوگان دریایی آمریکا را نباید شوخی نظر گرفت بلکه تهدید ایران واقعا باید جدی تلقی شود. حملات نامنظم و انتحاری در دریا، افزایش برد موشک‌های ضد کشتی برای اصابت به هدف در خلیج فارس و ارتباطات غیر متقارن و تاکتیک‌های فرماندهی نامنظم را نمی‌توان سرسری گرفت و نیاز است تا نیروی دریایی آمریکا رزمایش‌های بیشتری را در زمینه برخورد احتمالی با ایران و حملات نامتقارنش انجام دهد زیرا متاسفانه همانطور که در عراق و افغانستان شاهد بودیم جنگجویان با استفاده از حداقل تجهیزات نظامی و به کارگیری تاکتیک‌های نامنظم خسارات زیادی را بر نیروهای آمریکایی وارد آوردند. از آنجایی که  تفاوت‌های تاکتیکی و راهبردی بسیاری میان نیروهای آمریکای و ایرانی وجود دارد، لذا آمریکا باید به منظور آماده‌سازی نیروهای خودجهت چنین جنگ‌هایی تغییراتی را در نوع آموزش نیروهای نظامی اعمال کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها