امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۱:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 105951
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از اداره کل روابط عمومی و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران:  علیرضا دبیر رییس کمیسیون برنامه و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از اداره کل روابط عمومی و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران:  علیرضا دبیر رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی با اشاره به اینکه در سال 92 سازمان سرمایه‌گذاری‌ها و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران اجازه داشت پروژه‌ها را بعد از رسیدن به 30 درصد پیشرفت فیزیکی به فروش برساند؛ توضیح داد: پیشنهاد شهرداری برای پروژه‌های مشارکتی سال 93 نیز همان 30 درصد بود اما شورا پیشرفت 40 درصدی را مدنظر قرار داد.

وی اضافه کرد:‌ با توجه به اینکه حدود 700 میلیاردتومان برای اجرای برش اول برنامه 5 ساله به بودجه سال 93 شهرداری تهران اضافه شد این لایحه به شورا ارائه شده است.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه با تاکید بر ضرورت جلوگیری از اعمال این درآمد در بخش فروش تراکم؛ از اعضای شورا خواست به این اصلاحیه رای مثبت دهند تا شهرداری به جای افزایش درآمدهای ناپایدار از طریق فروش پروژه‌های مشارکتی در سازمان سرمایه گذاری به این درآمد برسد.

دبیر در این باره گفت:‌ در لایحه بودجه برای سازمان سرمایه گذاری 500 میلیارد تومان درآمد پیش بینی شده بود اما با افزایش بودجه و تصویب این اصلاحیه می‌توانیم درآمد سازمان را به حدود هزار میلیاردتومان برسانیم.

وی با اشاره به اینکه پروژه‌های مشارکتی توسط کارشناس رسمی دادگستری با قیمت تمام شده روز محاسبه می‌شوند، اظهار داشت:‌ با این روش می‌توان از عدم ضرر و زیان شهرداری اطمینان حاصل کرد.

عباس جدیدی به عنوان مخالف از رییس کمیسیون برنامه و بودجه سوال کرد چرا این اصلاحیه زودتر به دست او نرسیده است؟

دبیر در پاسخ به جدیدی توضیح داد:‌ این لایحه پیشنهادی شهرداری بود و یک فوریت آن پیش از این در صحن شورا به تصویب رسید. اداره مصوبات هم این لایحه را برای همه کمیسیون‌ها ارسال کرده بود و حتی کمیسیون فرهنگی پیشنهاد مکتوبش را به کمیسیون بودجه ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه جلسه مشترکی هم با کمیسیون شهرسازی برای بررسی این لایحه برگزار شده اظهار داشت:‌ من از همکاران خواهشمندم زمانی که یک فوریت یک لایحه یا طرح تصویب می‌شود روی آن موضوع کار کنند و پیشنهاداتشان را به ما ارائه دهند.

اقبال شاکری در جریان بررسی این اصلاحیه بیان داشت:‌ سرمایه گذاری مشارکتی در بنگاه‌های اقتصادی به معنای تعهدات عمومی شهرداری نیست که برای آن محدودیت قائل شویم. به نظر من هر زمان شهرداری احساس کرد نیاز دارد این سرمایه را نقد کند باید بتواند آن را به فروش برساند و ما نباید برای شهرداری محدودیت قائل شویم.

این عضو کمیسیون عمران تاکید کرد:‌ فقط در مواردی که اگر مشارکت مربوط به ارائه خدمات عمومی است و خروج شهرداری باعث کاهش انگیزه شریک برای ارائه خدمات عمومی می‌شود نباید شهرداری سهمش را بفروشد.

دوستی نیز در این باره عنوان کرد: بانک ها بر اساس 30 درصد پیشرفت فیزیکی وام مشارکت پرداخت می‌کنند و من پیشنهاد می‌کنم 30درصد پیشرفت فیزیکی را مد نظر قرار دهیم. چنانچه سال گذشته نیز 30 درصد اعمال شده بود.

دنیامالی رییس کمیسیون عمران با اشاره به اینکه پروژه‌های مختلف باهم تفاوت دارند؛ گفت:‌ فروش سهم الشرکه هم برای شهرداری است و هم برای مشارکت کننده خصوصی. ما بر اساس اشل‌های مهندسی زمانی که فونداسیون و اسکلت فلزی تمام می‌شود به 25 درصد پیشرفت فیزیکی می‌رسیم.

وی این اصلاحیه را کمکی به بالارفتن توان سرمایه گذار و شهرداری دانست و تصریح کرد: با توجه به رکودی که در حوزه ساخت و ساز و سرمایه گذاری وجود دارد پیشنهاد می‌کنم 25 درصد را تصویب کنید.

سرخو به عنوان یکی از موافقان این اصلاحیه توضیح داد: نکته‌ای در متن پیشنهادی ماده واحده است نوشته شده بر اساس قیمت کارشناسی با فرض اتمام کل پروژه به ارزش روز. یعنی مهم نیست میزان پیشرفت چقدر است و ارزش گذاری بر اساس قیمت تمام شده انجام می‌شود.

رییس کمیته حمل و نقل شورا تاکید کرد:‌ در بسیاری از دستگاه‌های عمومی و نهادها هم به این شکل کارشناسی انجام می‌شود. بنابراین 25 درصد و 30 درصد تفاوت زیادی نمی‌کند.

سالاری نیز با بیان اینکه قیمت کارشناسی با فرض تمام شدن پروژه تعیین می‌شود، گفت: در خصوص این اصلاحیه ما هیچ نگرانی نداریم چون بر اساس قیمت تمام شده محاسبات انجام می‌شود اما تذکر من به شهرداری تهران درباره عنوان پروژه‌های مشارکتی است.

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی ادامه داد: مقرر شده بود از ابتدای سال 1393 عناوین پروژه‌های مشارکتی شهرداری به شورا ارائه شود تا به تایید کمیسیون تلفیق برسد. در حالی که از ابتدای سال 93 در کمیسیون تلفیق این موضوع مطرح نشده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها