امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۹:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10601
تاریخ انتشار: ۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۴۹
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید نظام الدین موسوی مدیر عامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس که ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید نظام الدین موسوی مدیر عامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس که در نشست  پژوهشکده مطالعات راهبردی فلسطین درباره انتخابات آتی ریاست جمهوری با حضور دکتر دوست محمدی رئیس پژوهشگاه، دکتر زحمت‌کش و دکتر باباپور اعضای هیئت علمی این پژوهشگاه، سخن می‌گفت، با بیان اینکه سیاست خارجی امتداد سیاست داخلی است، اظهار داشت: بدیهی است وقتی ارزش‌هایی چون عدالت در یک جامعه مطرح می‌شود، تاثیر آن در سیاست خارجه نیز ظهور و بروز پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه ماهیت انقلاب اسلامی موجب حساسیت تمامی انتخابات در طول انقلاب اسلامی شده است، افزود: انقلاب اسلامی در مقطعی پیروز شد که جهان شاهد یک نظام دو قطبی متشکل از نظام مارکسیستی و لیبرآلیستی بود و حتی برخی کشورهای به ظاهر مستقل مثل هند، اندونزی، کوبا و مصر مجبور شدند خود را به یکی از دو قطب حاکم جهانی وصل کنند، مثلا گفته می‌شد آقای کاسترو در ابتدا مارکسیست نبود اما فرجامش منجر به پیوستن به نظام مارکسیستی شد.

موسوی پیروزی انقلاب اسلامی را مبتنی بر ارائه الگوی جدید نظام سیاسی در شرایط دو قطبی حاکم بر جهان توصیف کرد و گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جهانیان متوجه شدند که انقلاب ما جنس متفاوتی دارد. آقای میشل فوکو طی مقاله‌ای انقلاب ایران را، انقلاب «به نام خدا» و متفاوت از سایر انقلاب‌ها تعریف کرد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر رفتار متناقض برخی کشورهای به اصطلاح دموکرات گفت: جمهوری اسلامی ایران نقش مردم را اساسی و محوری می‌خواند، در حالی که حتی برخی کشورهای که می‌گویند نظام سیاسیشان مبتنی بر دموکراسی است با استناد به مقوله نقض دموکراسی، نقش و محوریت مردم را بر نمی‌تابد.

مدیر عامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از نقش مردم به عنوان قدرت نرم انقلاب اسلامی یاد کرد و با اشاره به تاکید امام راحل برای حضور مردم در صحنه گفت: قبل از انقلاب متد‌های مختلفی برای مبارزه وجود داشت، مثلا چپ‌ها روش چه‌گوآرایی و مبارزه مسلحانه را قبول داشتند حتی نماینده ای از سازمان مجاهدین برای ارائه این پیشنهاد به محضر امام در نجف رفت، اما امام این روش را رد کرد چرا که اعتقاد به نقش مردم داشت.

وی افزود:برخی گروه‌های راست گرا نیز که مدل‌های پارلمان‌تاریستی را قبول داشتند، روش‌هایی برای مبارزه با رژیم شاه مطرح کردند اما امام تنها قدرت نرم که همان نقش مردم است را مد نظر داشت.

موسوی با بیان اینکه انقلاب اسلامی با محوریت مردم و براساس ارزش‌ها و اعتقادات دینی به پیروزی رسید، خاطر نشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برخی‌ها همچون بازرگان معتقد بودند که مردم و روحانیت بعد از پیروزی انقلاب باید به خانه‌هایشان بازگردند و نوعی مدل تکنوکراتی و دیوان سالاری در کشور حاکم شود اما امام به هیچ عنوان به چنین بحث‌هایی اعتقاد نداشت.

دبیرکل انجمن روزنامه نگاران مسلمان با بیان اینکه امام معتقد بود ابتدا باید مردم در صحنه باشند و سپس همه چیز از مجاری قانونی خودش دنبال شود، گفت: حتی بعد از حضور مردم در صحنه امام فرمود باید انتخابات برگزار شود و همه چیز از مجاری قانونی‌اش طی شود.

مدیر عامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عرصه بین المللی را عرصه جنگ اراده‌ها خواند و با بیان اینکه شرایط منطقه حساس است به بیداری اسلامی اشاره کرد و گفت که حضور قدرتمند ایران در منطقه موجب شده که مشکلات منطقه ای بدون حضور ایران قابل بحث و طرح نباشد.

وی با اشاره به انتخابات سال 88 گفت: انتخابات 88 شیرینی و تلخی خاص خودش را داشت، شیرینی از آن جهت که ما شاهد مشارکت 85 درصدی بودیم و تلخی از آن جهت که برخی با مقاومت در مقابل قانون راه بی قانونی را دنبال کردند. موسوی با بیان اینکه انتخابات 92 اولین انتخابات ریاست جمهوری بعد از فتنه 88 است، اظهار داشت: متاسفانه تا پیش از این ما شاهد رقابت درون نظام با بیرون نظام بودیم، به طوری که که در رقابت‌های انتخاباتی مردم نگران بودند که اگر فلان کاندیدا رای بیاورد ممکن است نظام با مشکل مواجه شود، و تدبیری که شورای نگهبان برای دوره فعلی اتخاذ کرد رقابت درون نظام با بیرون نظام را به رقابت درون نظام تبدیل کرد.

مدیر عامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان اینکه تدبیر شورای نگهبان موجب رضایت مردم و برطرف شدن نگرانی‌ها از نتیجه انتخابات شد گفت: در هیچ کجای دنیا اجازه نمی‌دهند فردی بیرون از چارچوب حاکم بر نظام سیاسی آن کشور وارد عرصه رقابت شود، مثلا در آمریکا نه تنها مارکسیستها بلکه سوسیال دموکراتها هم نمی‌توانند وارد عرصه رقابت شوند. وی با اشاره به آرایش سیاسی انتخابات آتی ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: در جریان موسوم به اصولگرایان ائتلاف سه گانه یا ائتلاف پیشرفت با حضور آقایان ولایتی، حداد و قالیباف مطرح است. در این ائتلاف مقرر شده که یک نفر به عنوان گزینه نهایی معرفی شود.

موسوی افزود: جبهه پایداری آقای لنکرانی را و جبهه تحول خواهان آقای زاکانی را معرفی کرده بودند اما اکنون شرایط به گونه‌ای است که آقای جلیلی در صحنه حضور دارد. وی با اشاره به حضور اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری گفت: اصلاح طلبان راهبرد دو لایه برای انتخابات داشتند، لایه اول لایه رقابتی بود که آنها با گزینه حداکثری که آقای خاتمی و هاشمی بود وارد صحنه شوند و لایه دوم باحضور گزینه‌های حداقلی وارد صحنه شوند.

 دبیرکل انجمن روزنامه نگاران مسلمان، با بیان این که کاندیداتوری هاشمی رفسنجانی، دروغ عدم سلامت انتخابات را زیر سوال برد، افزود: این سوال جدی مطرح است که اگر در انتخابات 84 که مجری آن دولت خاتمی بود و انتخابات 88 تقلبی صورت گرفته چرا اصلاح طلبان بیش از دیگران برای کاندیداتوری ولع دارند؟

موسوی تصریح  کرد: آقای هاشمی یک جا گفته بود، زمانی می‌توانستم در یک روز به خرمشهر، دزفول و کرمانشاه بروم اما اکنون توان راه رفتن هم ندارم.

مدیر عامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با بیان اینکه احمدی نژاد به طور تمام قد به دنبال کاندیداتوری مشائی بوده است گفت: حتی برخی افراد که بدون هماهنگی آقای احمدی نژاد ثبت نام کرده بودند انصراف دادند. اما آقای مشائی به دلیل اظهاراتی چون پایان اسلام گرایی، صلاحیتش تایید نشد.

وی با اشاره به کاندیداتوری و احراز صلاحیت روحانی و عارف از جبهه اصلاحات افزود: شاید بتوان گفت که آقای روحانی و عارف به لحاظ فکری فاصله چندانی با آقای هاشمی و خاتمی ندارند؛اما خود را در چارچوب نظام دانسته و در همین چارچوب رقابت می کنند.

وی افزود: در انتخابات 84 مهدی هاشمی در مصاحبه با یک رسانه خارجی گفت: که پدرش در صورت پیروزی در انتخابات بساط ولایت فقیه را جمع خواهد کرد. من نمی‌گویم آقای هاشمی چنین قصدی داشت اما تیمی که اطراف آقای هاشمی بودند، چنین قصدی را دنبال می‌کرد.

وی به بیان اینکه نظام آماده مواجه و تعامل با همه سلایق است افزود: در سال 84، نظام آماده تعامل و مواجه با همه نامزدها و حتی آقای کروبی و معین بود و بر همین اساس بود که آقای معین تایید صلاحیت شد.

موسوی با بیان اینکه 4 آرایش اجتماعی در انتخابات آتی دیده می‌شود، افزود: به نظر می‌رسد یک بخش مربوط به نیروهای حزب الهی و انقلاب است که  ایدئولوژیک رای می‌دهند.

مدیر عامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با بیان اینکه بخشی از لایه اجتماعی در انتخابات آتی به مباحث معیشتی و اقتصادی و عدالت خواهانه توجه دارند افزود: این بخش به گزینه‌ای که بتواند خود را نماینده بخش اقتصادی معرفی کند، نزدیک خواهد بود.

 موسوی نخبگان سیاسی، دانشگاهی و فرهنگی را که به گفته وی مطالبات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خاص خودشان را دارند ، بخش دیگری از لایه اجتماعی دانست و افزود: مهم این است که کدام کاندیدا بتواند خود را نماینده این بخش معرفی کند و یا حداقل این بخش را قانع کند که می‌تواند انتظارات آنها را برطرف کند.

موسوی با بیان اینکه بخش اقتصادی متوسط به بالا و بازاریان و سرمایه داران نیز یکی از بخش‌های اجتماعی حال حاضر کشور هستند، تصریح کرد: آنها به گزینه‌ای که بتواند منافع اقتصادی آنها را تامین کند رای خواهند داد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها