امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۰:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106014
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
پایگاه خبری «پلیتیکو» روز یکشنبه در گزارشی به بهانه اعتراضات در شهر «فرگوسن» به قتل یک نوجوان سیاه‌پوست به دست یک افسر سفیدپوست پلیس، نوشته است که ...

پایگاه خبری «پلیتیکو» روز یکشنبه در گزارشی به بهانه اعتراضات در شهر «فرگوسن» به قتل یک نوجوان سیاه‌پوست به دست یک افسر سفیدپوست پلیس، نوشته است که روی کار آمدن «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا امیدهای زیادی را برای کاهش تبعیض نژادی در این کشور ایجاد کرد، اما در عمل حضور یک سیاه‌پوست در رأی دولت کمکی به حل این مسئله نکرد.

«مارک موریال» رئیس لیگ ملی شهر در این باره می‌گوید: «آن زمان، اوضاع کمی بهتر به نظر می‌رسید، چراکه کشور از انتخاب او (اوباما) احساس غرور می‌کرد. اما فکر می‌کنم الان اوضاع حتی از آنچه که پیش از 20 ژانویه 2009 بود هم بدتر شده است.»

وی می‌افزاید: «آن زمان این احساس وجود داشته که پیچ رد شده و اوضاع کم کم بهتر می‌شود. اما فکر می‌کنم که الان احساس این است که آن پیشرفت یک گام لفظی به پیش و دو گام به پس بود.»

در ادامه گزارش پلیتیکو آمده است: «شکاف اقتصادی که به واسطه رکود تشدید هم شد، منجر به افزایش اختلاف نژادی شد. تنها آمار آفریقایی-آمریکایی‌هایی که طی بحران مسکن خانه‌های خود را از دست دادند، به تنهایی و بدون در نظر گرفتن دیگر عوامل، تأثیر منفی بیشتری بیش از اثر مثبت روی کار آمدن یک آفریقایی-آمریکایی در کاخ سفید داشت. در 1950، میزان اشتغال مردان جوان سیاه‌پوست 65.2درصد بود. این آمار در سال 2012 به تنها 35.7درصد رسید.»

پلیتیکو با اشاره به اینکه این وضعیت در بسیاری شهرستان‌های حومه شهرهای بزرگ بدتر نیز هست، به نقل از «تام پرز» رئیس سابق واحد حقوق مدنی وزارت دادگستری آمریکا نوشته است: «جمعیت‌های بسیاری وجود دارند که همچنان در آن‌ها الگوی اختلاف نژادی وجود دارد. این امر می‌تواند به عدم درک متقابل منجر شود. این پدیده نامبارکی است و می‌تواند تبعات بدی داشته باشد.»

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: «هیچ‌کس انتظار نداشت که اوباما ظرف یک دوره و نیم ریاست‌جمهوری میراثی 400 ساله را متحول کند. اما اوباما در دوره اول خود رویکردی بسیار محتاطانه در پیش گرفت و تا حد زیادی از پرداختن به این مسئله خودداری کرد، تا جایی که رهبران جامعه سیاه‌پوستان از وی گلایه کردند که او با وجود روی کار آمدن با حمایت آن‌ها، در حال از بین بردن تمام آن‌چیزی است که سیاه‌پوستان پیشتر به دست آورده بودند.»

در دو هفته اخیر کشته شدن «مایکل براون» 18 ساله و برخورد سرکوبگرانه پلیس و گارد ملی که به تجهیزات جنگی مجهز هستند، اعتراضات گسترده‌ای را در فرگوسن و شهرهای دیگر آمریکا به راه انداخت. بسیاری از تحلیلگران مرگ براون را بهانه‌ای برای باز شدن زخم حاصل از احساس تبعیض در میان سیاه‌پوستان آمریکایی، دانسته‌اند.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار