امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۳:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106020
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 133
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مجلس نقد و بررسی «جلسه شعر» اسماعیل امینی در

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مجلس نقد و بررسی «جلسه شعر» اسماعیل امینی در < strong>پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با حضور شعرا و منتقدین برگزار خواهد شد.

در این برنامه اسماعیل امینی مولف، سعید بیابانکی، علی داوودی، حسین قرایی و ... حضور خواهند داشت. این مراسم  روز دوشنبه ساعت 17 شروع خواهد شد.

اسماعیل امینی حاصل تأملات خود دربارۀ شعر و محافل شعری را در کتاب «جلسه شعر» فراهم آورده است. امینی در این کتاب، با نگاهی آسیب‌شناسانه و با دقت خاص خود، به واکاوی مسائل مربوط به شعر و ارائۀ راهکارهای جدی به مخاطبان شعر، علی‌الخصوص جوانان پرداخته است.

عناوین برخی از این یادداشت‌ها از این قرار است: «کشف شاعرانه چیست؟»، «تداعی و تبادر در شعر»، «شعر سیاسی، شعر بودار»، «شعر خاله‌زنکی» و «رسم شعر مذهبی این نیست».
 در یکی از یادداشت‌های کتاب می‌خوانیم:

گاهی برخی تقدّس موضوعی شعر را برای پوشاندن ضعف‌های شعر وسیله قرار می‌دهند و مثلاً می‌گویند: «این شعر درباره‌ی حماسه‌ی کربلاست. آیا به نظر شما حماسه‌ی کربلا مهم‌تر است یا کشف شاعرانه؟!» این مانند آن است که کسی با خطّی نازیبا آیات قرآن کریم را بنویسد و در مقابل انتقادات، بگوید که: «آیات قرآن مهم‌تر است یا خوش‌نویسی؟»

یا در یکی دیگر از یادداشت‌های امینی در این کتاب آمده است:

زبان شعر، گاهی شبیه زبان معمولی است و گاهی با آن تفاوت دارد. ولی دشواری و آسانی زبان نیست که ارزش شعر یا توانایی شاعر را تعیین می‌کند. حتّی می‌توان گفت که ساده نوشتن، گاهی بسیار سخت‌تر از دشوارنویسی است و هستند شاعران کم‌تجربه‌ای که تلاش می‌کنند کاستی‌های شعرشان را با دشوارنویسی بپوشانند. همچنین بسیاری از بزرگان شعر در دوران پختگی و اوج شاعری خود، به زبانی ساده و روان، شعر می‌سرایند؛ زیرا زبان شعر به هر حال برگرفته از زبان مردم است در تمام گونه‌ها و طبقات زبانی. و شاعر توانمند کسی است که به تناسب موضوع و مضمون شعر، بتواند از گونه‌های مختلف زبانی بهره بگیرد.

وی در مطلب «بدانید که من شاعرم!» نوشته است:

«من شاعرم اما کسی از شاعر بودنم خبر ندارد. حتی اعضای خانواده ام کارم را چندان جدی نمی گیرند. اگر شعرهایم را در مطبوعات منتشر کنم، همگان می پذیرند که من شاعرم... من شاعرم و از دوستان و همکارانم خواسته ام که در اینترنت برایم تبلیغ کنند و انجمنی برای هواداران شعرهای من تاسیس کنند.

من شاعرم و اخیراً پس از یکی دو سال شاعری! مدعی شده ام که چندین دوره شاگرد تعلیم داده ام و با شاگردان هر دوره عکس یادگاری هم گرفته ام. من شاعرم و به تدریج به مرتبه ای رسیده ام که احساس می کنم می توانم درباره ی همه چیز اظهار نظر کنم؛ از سیاست و اقتصاد تا فلسفه و دین و حتی ورزش و انرژی هسته ای و تغذیه ی سالم و بهداشت فردی... من شاعرم و سرم خیلی شلوغ است.

مصاحبه با خبرگزاری ها، دیدار با آدم های مطرح و مقامات بالا، سفرهای داخلی و ترجیحاً خارجی، عکس انداختن با حالت شاعرانه و ... آن قدر وقت مرا می گیرد که فرصت چندانی برای مطالعه و تامل ندارم. من فقط شعر می گویم و می کوشم به همگان اعلام کنم که: «من شاعرم».»

این کتاب در 228 صفحه و با قیمت 10هزار تومان توسط انتشارات شهرستان ادب منتشر شده است.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها