امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۱:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106031
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،در بیانیه شورای عالی تهیه کنندگان خطاب به مردم و مخاطبان سینمای ایران آمده است:«تهدید فزاینده قاچاق فیلم ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،در بیانیه شورای عالی تهیه کنندگان خطاب به مردم و مخاطبان سینمای ایران آمده است:«تهدید فزاینده قاچاق فیلم برای سرمایه گذاران و فعالان سینمایی به پدیده ای تبدیل شده که نه تنها عرصه تولید وپخش آثار سینمایی را با نا امنی مواجه کرده است , بلکه این وضعیت ناهنجار و تسلط قاچاقچیان بر آثار فرهنگی باعث شده سرمایه فیلمسازان به تاراج برود. برخورد ضعیف با قاچاقچیان آثار فرهنگی بویژه سینمایی موجب شده فیلم هایی که وارد شبکه نمایش خانگی می شود , به فاصله اندکی در قالب  چند فیلم با هزینه اندک و بصورت  « دایویکس» در کنار کوچه و خیابان به حراج گذاشته شوند و با عدم برخورد اصولی ستاد صیانت و حمایت از آثار فرهنگی و هنری با قاچاقچیان فیلم های سینمایی , کار به جایی رسیده که امروزه بسیاری از فروشگاههای تهران اقدام به فروش فیلم های سینمایی ایرانی در قالب   « دایویکس » می کنند و این شرایط در شهرستانها بیش از تهران اسفبار است .اضافه بر آن پخش غیر قانونی فیلم های سینمایی در قطار , اتوبوس و شبکه های فارسی زبان ماهواره ای ابعاد دیگری از تاراج سرمایه مالکان آثار فرهنگی است و این پدیده شوم با کمترین مزاحمت از سوی مراجع انتظامی و قضایی در سراسر کشور بوضوح رخ می دهد.

به دلیل فراگیری تهیه , تکثیر و توزیع غیر قانونی آثار سینمایی , بازار شبکه نمایش خانگی در وضعیت بسیار بدی بسر    می برد که این روند به نزول خرید حق رایت آثار سینمایی ایرانی در شبکه نمایش خانگی و تقلیل روزبروز تیراژ نسخ منجر شده است و این در حالتی است که , بخشی از بازگشت سرمایه آثار سینمایی وابسته به توزیع آن در شبکه نمایش خانگی است.

تسلط قاچاقچیان در تهیه و تولید غیر قانونی آثار سینمایی باعث شده میلیاردها تومان سود از قاچاق فیلم ایرانی خسارتی باشد که تولید کنندگان فیلم ایرانی هر ساله از جیب خود می پردازند , و نه فقط تولید کنندگان فیلم ایران بلکه تمامی صنوف و جریانات داخل سینمای ایران , از این مساله دچار ضرر و زیان می شوند.

وقتی بخش خصوصی امنیت سرمایه گذاری نداشته باشد , بی تردید تمایل آن برای حضور موثر در زمینه تولید فیلم سینمایی کم رنگ می شود که این نفع هیچ کس نیست .

ارایه آمار از جمع آوری آثار قاچاق از چند میدان و خیابان تهران را نمی توان مبارزه مستمر با پدیده قاچاق در اقصا نقاط کشور نامید , و دستگیری تعدادی دستفروش , برخورد ریشه ای با موضوع قاچاق فیلم های سینمایی نیست چرا که رونق بازار قاچاق فیلم , بیانگر عدم توفیق و مبارزه اصولی و مستمر ستاد صیانت و حمایت از آثار فرهنگی و هنری است.

چرا مدیران مربوطه هیچ اقدام موثری در این خصوص انجام نمی دهند؟

مسئولین امر برای ایجاد امنیت در سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ و جلوگیری از تاراج دارایی کسانی که با این شرایط مبادرت به تولید آثار فرهنگی می کنند چه کرده اند؟ آیا در برابر این همه مطالبات گوناگون و رنگانگ از سینما درخواست عمل به وظایف ذاتی خود , از مسئولین امر خواسته زیادی است؟

اکنون که وزارت فرهنگی و ارشاد اسلامی بعنوان متولی اصلی سینمای ایران و نیروی انتظامی بعنوان عاملان اجرایی و ضابطان قانونی در برخورد با قاچاق فیلم ایرانی به وظایف ذاتی خود عمل نمی کنند, از قوه قضائیه , مجلس شورای اسلامی و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس , استمداد می طلبیم و از مردم شریف می خواهیم برای کمک به روند گردش سالم اقتصادی سینما , بازار قاچاق فیلم ایرانی را تحریم نمایند تا گردش مالی سینمای ایران به روند طبیعی خود بازگردد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها