امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۲:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106032
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، اختتامیه جشنواره «مصاف» به همت معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان بسیج مستضعفین در مجموعه فرهنگی هنری اسوه برگزار شد. در ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، اختتامیه جشنواره «مصاف» به همت معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان بسیج مستضعفین در مجموعه فرهنگی هنری اسوه برگزار شد.

در این مراسم چهره‎هایی همچون سردار عبدالرضا آزادی معاون فرهنگی اجتماعی سازمان بسیج مستضعفین، حسین امانلو جانشین معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان بسیج مستضعفین، بذرپاش عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، وحید جلیلی مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و مازیار بیژنی حضور به عمل آوردند.

*جشنواره «مصاف» طلیعه برنامه گفتمان‌سازی و روشنگری بسیج

در ابتدای این مراسم سردار آزادی به ارائه گزارشی مختصر در رابطه با این جشنواره پرداخت و گفت: «جشنواره مصاف» طلیعه برنامه گفتمان‌سازی و روشنگری بسیج پیرامون آسیب‌های شبکه‌های ماهواره‌ای و رسانه‌های بیگانه در سالی که مزین به سال اقتصاد و فرهنگ بود، شد.

وی اضافه کرد: حدود 13 سال پیش اولین شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان تأسیس شد و در چند سال اول 7 یا 8 شبکه بیشتر نبود، آن هم عمدتاً سیاسی بود که یکدیگر را نقض می‌کردند. اما در سال‌های اخیر شاهد رشد این شبکه‌ها هستیم که در حال حاضر نزدیک 165 یا 166 شبکه ماهواره‌ای تأسیس شده است که همانگونه که آقا فرمودند، ایمان ما و باورهای ملت ما و هویت دینی و انقلابی ما و همچنین نهاد مقدس خانواده و سبک زندگی ما را نشان گرفته‌اند. آنها روی خانواده تمرکز کرده‌اند و خانواده را نشانه گرفته‌اند، چراکه می‌دانند که مهمترین نهاد تربیتی در کشور ما نهاد خانواده است.

*نگاه بسیج، داشتن نگاه اقناعی و ایجابی

وی در ادامه در رابطه با رویکرد بسیج به موضوع شبکه‌های ماهواره‌ای بیگانه گفت: روشی که ما در بسیج برای روشنگری در این زمینه انتخاب کرده‌ایم، روشی اقناعی و ایجابی است. روشی که همواره در دستور کار پیامبران بوده است و بالاخره مردم خودشان باید این نتیجه برسند که این دجال‌واره را از پشت بام خانه‌شان پایین بیاورند و به این نتیجه برسند که دشمن امروز با امواج به سراغ تسخیر خانه‌ها، دل‌ها و خانواده‌های ما رفته است.

سردار آزادی بیان کرد: بر این اساس برنامه جشنواره را شروع کردیم، برنامه‌ای که برای همه اقشار و سطوح جامعه باشد. جشنواره را هم جمعی از دوستان و دانشجویان بسیجی ما برگزار کردند. یعنی ما در پی آن نبودیم که یک جشنواره رسمی و تشکیلاتی برگزار کنیم. فکر کردیم که همانگونه که این حرکت یک حرکت مردمی است، جشنواره را هم یک مجموعه مردمی اداره و برگزار کنند.

وی افزود: نزدیک به 3 ماه این فراخوان ادامه داشت، خوشبختانه آخرین آماری که اینجا منعکس شده است، قریب 1250 اثر در بخش‌های مختلف به ما رسید. در حالی که خیلی روی این کار تبلیغ نشد و یک کار نو و جدیدی بود، رسیدن این تعداد اثر به جشنواره قدم خوبی محسوب می‌شود. اما این حرکت ادامه خواهد داشت و این اختتامیه در حقیقت افتتاح یک جشنواره جدید است برای تولید آثار حرفه‌ای‌تر و قوی‌تر و البته آنچه هم که تا امروز به دبیرخانه جشنواره رسیده است، اثرهای خوب و قابل اعتنایی است.

* آثار برگزیده توسط بسیج حمایت می‌شوند

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان بسیج در زمینه حمایت از آثار تولید شده برای این جشنواره گفت: ما در فراخوان جشنواره هم گفته بودیم که آثار منتخبی که قابلیت عرضه در سطح عموم را داشته باشد، از تولید و تکثیر آنها حمایت می‌کنیم و الان هم در پی همین کار هستیم. آثار منتخب را در اختیار رسانه ملی قرار می‌دهیم. آن بخش صوتی و تصویری و بخش‌های دیگر را هم اختیار سازمان‌های ذی‌ربط قرار دهیم و در صورت داشتن ظرفیت تکثیر از خالق اثر و توزیع اثرش حمایت می‌کنیم و اگر بعد از این هم اثری تولید شود این کار را خواهیم کرد، چون اعتقاد ما بر ادامه این کار است.

* بذرپاش: سواد رسانه‌ای بسیاری از مخاطبان شبکه‌های ماهواره‌ای بیگانه اندک است

در ادامه این مراسم مهرداد بذرپاش از اعضای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در رابطه با شبکه‌های ماهواره‌ای و برگزاری جشنواره مصاف گفت: وقتی می‌گوییم ماهواره، خیلی‌ها می‌گویند شما در کل، نسبت به دنیا بدبین هستید ولی ما از 4 یا 5 هزار شبکه‌ای صحبت می‌کنیم که در حال فعالیت هستند. در 5 سال گذشته تعداد شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان از 4 یا 5 شبکه بی‌کیفیت و بی‌ربط تبدیل به 163 شبکه بعضا با کیفیت، متنوع و هدفمند تبدیل شده است که 14 شبکه از آن برای کشور افغانستان و 3 شبکه آن برای کشور تاجیکستان و بقیه برای ایران تولید برنامه می‌کنند و این خود نشان دهنده میزان اهمیت کشور ما برای آنها است.

وی اضافه کرد: از این شبکه‌ها، 14 شبکه فیلم و سریال پخش می‌کنند که 8 شبکه از آن را سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونسیتی راه انداخته است و از آن حمایت مالی می‌کند. دو شبکه با عنوان خصوصی اداره می‌شود و دو شبکه هم مربوط به کشورهای عربی است و از طریق آنها تأمین می‌شود. 9 شبکه از آنها به عنوان شبکه‌های مذهبی فعال همگی در حوزه شبکه‌های تکفیری هستند، مثل شبکه اهل بیت. که پشت پرده آنها جریان‌های انحرافی هستند که همه آنها از طریق کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس حمایت می‌شوند.

بذرپاش افزود: یک سری از شبکه‌ها، شبکه‌های سیاسی است مثل BBC فارسی و صدای آمریکا که به طور مستقیم در حوزه سیاسی فعالیت می‌کند. در حالی BBC فارسی از وزارت خارجه انگلیس مورد حمایت قرار می‌گیرد و شبکه دولتی انگلیس است. همانگونه که صدای آمریکا توسط وزارت امور خارجه آمریکا حمایت و برای مردم ایران برنامه تولید می‌کند!

این نماینده مجلس گفت: در کنار همه این‌ها هزاران شبکه غیرفارسی زبان هستند که لاجرم آنها هم پیام‌هایی که می‌خواهند به مخاطبان خود القا می‌کنند. بدون تردید آنها به دنبال کار و فعالیت بر روی نسل بعد از جنگ هستند یعنی نسل سوم و چهارم. این در حالی است که بعضی‌ها به ما می‌گویند شما همیشه در حال جنگید ولی باید پذیرفت که موجودیت نظامی که پدران و مادران ما در جهت آن گام برداشته‌اند و برای آن انقلاب کرده‌اند با موجودیت این شبکه‌ها نمی‌خواند. یک زمان در شلمچه و هویزه و فکه با سلاح مستقیم می‌جنگیدند و حالا هم سلاح دشمن تغییر پیدا کرده است و امواج، سلاح جدید دشمن است و محیط جنگ، خانه های ماست.

وی اضافه کرد: خیلی‌ها به بهانه جامعه باز و اطلاعات آزاد از این شبکه‌ها حمایت می‌کنند. اما یک سوال وجود دارد؛ اگر جامعهِ باز وجود دارد چرا مانع از این می‌شوند که صدای ما در آن طرف پخش شود؟! این خود مخالف تعریف جامعه باز است. دغدغه و نگاه اصلی این شبکه‌ها، نگاه همه جانبه به حوزه اعتقادی است. اگر آنها بتوانند سبک زندگی را تغییر دهند، آن وقت دیگر پیامی به عنوان مقاومت در برابر زور کمتر قابلیت پذیرش در نسل جوان را دارد و این بستر اگر از طریق این برنامه‌ها آماده شود، آنگاه این اتفاق خواهد افتاد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به کم بودن سواد رسانه‌ای بسیاری از مخاطبان شبکه‌های ماهواره‌ای بیگانه گفت: آنها با برنامه‌ریزی دقیق به سراغ قشرهای مختلف جامعه می‌روند و برای آنها به طور جداگانه و ویژه برنامه‌سازی می‌کنند. از قشر کاسب و کارگر گرفته تا دانشجویان و دانش‌آموزان.

حال در مقابل این موضوع باید سواد رسانه‌ای مخاطب را افزایش داد. چرا که این کار را از طریق حوزه‌های سلبی به هیچ وجه نمی‌توان پیشبرد. این در حالی است که اگر در حوزه‌های ایجابی فعالیت کنیم و برای مثال سواد رسانه‌ای یک زن ایرانی را بالا ببریم که چه کالایی به نفع او است، بدون شک او بهترین و درست‌ترین انتخاب را خواهد داشت. فعالیت دیگر که باید صورت گیرد آگاه‌سازی جامعه است و نباید از این کار بترسیم. همانگونه که آنها از کار خود نمی‌ترسند. چراکه در خیلی از موارد باید تبلیغ مستقیم کرد و این بدون شک جامعه را در حوزه انتخاب و استفاده از محتوای این شبکه‌ها آگاه‌تر می‌کند.

وی اضافه کرد: اما از همه این‌ها مهمتر موضوعی که باید به آن توجه کرد، آینده‌نگاری است؛ به ویژه در حوزه تکنولوژی و فناوری. آینده‌نگاری توجه به آینده و حدس زدن اتفاقات آن از طریق روش‌های مختلف آینده پژوهی و مهیا کردن همه امکانات در جهت آن آینده و درست کردن آن است. این موضوع در رابطه با شبکه‌های ماهواره‌ای خیلی مهم است. پس ما هم باید در حوزه فناوری آینده‌نگری کنیم و نگاشت آینده را هم خود در اختیار بگیریم. در واقع هنر در این نیست که فقط دریافت کننده اطلاعات باشیم بلکه باید ما هم فرستنده اطلاعات باشیم و بتوانیم حرف خود را به دیگران نقاط دنیا عرضه و منتقل کنیم.

بر اساس این گزارش، از دیگر برنامه‌های این مراسم رونمایی از آهنگ انقلابی «مصاف» که توسط «پویا بابایی» خوانده شد و ترانه سرائی آن را «علی فردوسی» برعهده داشت.

گفتنی است، در اختتامیه جشنواره مصاف از برگزیدگان این جشنواره نیز تجلیل به عمل آمد که در این فایل   می‌توانید اسامی برگزیدگان بخش‌های مختلف و داوران را مشاهده کنید.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها