امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۳:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106050
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، احمد طالبی نژاد گفت: متاسفانه اشتباهی در اذهان مسئولین و بعضا سینماگران شکل گرفته که ژانر دفاع مقدس در ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، احمد طالبی نژاد گفت: متاسفانه اشتباهی در اذهان مسئولین و بعضا سینماگران شکل گرفته که ژانر دفاع مقدس در سینما وجود دارد. اینجا باید گفت که اساسا ژانری به نام ژانر دفاع مقدس در سینما نداریم. ما ژانر جنگی داریم که معمولا به فیلم‌هایی تعلق می‌گیرد که درباره جنگ است به صورتیکه دو سوم صحنه‌های آن در جبهه‌ها روایت می‌شود، اما یکسری از فیلم‌ها هستند که به تبعات جنگ می‌پردازند مثل برخی از  فیلم‌های ابراهیم حاتمی کیا. به این نوع فیلم‌ها در سینمای ایران فیلم‌های اجتماعی گفته می‌شود که مصائب جنگ را از منظر جامعه شناسی روایت می کنند. فیلم‌هایی نظیر به نام پدر، آژانس شیشه ای، از کرخه تا راین اینها فیلم های جنگی نیستند. به نظر من جشنواره دفاع مقدس یا مقاومت باید به فیلم هایی که نگاه جنگی دارند بپردازند.

 

مدرس و منتقد برجسته سینما به صحبت هایش ادامه داد: به عقیده  من جشنواره فیلم مقاومت یا دفاع مقدس برای اینکه کیفیت خود را بالا ببرد باید اجازه بدهد فیلمسازانی در این جشن شرکت کنند که از موضع خودشان با جنگ برخورد می‌کنند. اینکه صرفا به جنگ ایران وعراق و غزه بپردازیم کافی نیست. مقاومت در حال حاضر در بسیاری از جهان صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر یک سوم جهان در حال حاضر درگیر جنگ است. باید به این پدیده شوم و زشت بشری پرداخت. من معتقدم در حال حاضر جنگ جهانی سوم به طور پراکنده در جریان  است و کل خاورمیانه در حال حاضر بحران جنگ را تحمل می کند. جشنواره دفاع مقدس و مقاومت باید تجلی گاه فیلم هایی باشند که راجع به این مصیبت حرف برای گفتن دارد.

 

طالبی نژاد همچنین در خصوص سالانه برگزار شدن جشنواره گفت: به نظر من سالانه برگزار شدن جشنواره کیفیت آن را پایین می‌آورد، چراکه در سینمای ایران به اندازه کافی فیلم جدید جنگی تولید نمی‌شود که بتواند خوراک لازم یک جشنواره سالانه فراهم آورد. بعد مجبور می شویم برای برگزاری هر دوره آن به فیلم‌های تکراری رجوع کنیم و بعد مروری به سینمای جنگ داشته باشیم که این از نظر من مطلوب نیست.

 

وی گفت: اگر جشنواره دفاع مقدس با رویکرد سیاسی بخواهد برگزار شود نمی تواند جریان ساز باشد. باید در جشنواره فیلم‌هایی با موضوع مقاومت در برابرظلم، مقاومت در برابر زیاده خواهی، مقاومت در برابر دیکتاتوری و تهاجم خارج از موضوع سیاسی،که به مفهوم ایدئولوژیک می پردازد نمایش دهیم که در این صورت است جشنواره به مرحله جریان سازی و تاثیرگذاری می رسد .

 

طالبی نژاد گفت: جشنواره  برای هویت مستقل نباید مواضع سیاسی داشته باشد مضاف بر اینکه باید باعث رونق تولید فیلم شود. در واقع  استراتژی کلی مدیریت سینما  اینگونه باشد که از بین 60 یا 70 فیلم در سینما 7تا 10 فیلم را به جنگ اختصاص دهند . حتما به این نکته دقت کنیم که جشنواره فیلم مقاومت باید فیلم هایی با مضامین ضدجنگ هم برای مخاطبین به نمایش بگذارد.

انتهای پیام/ا

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها