امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۳:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106057
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از همدان، سیدعباس صالحی بعد از ظهر امروز در آیین گشایش نهمین نمایشگاه سراسری کتاب همدان با اشاره به ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از همدان، سیدعباس صالحی بعد از ظهر امروز در آیین گشایش نهمین نمایشگاه سراسری کتاب همدان با اشاره به اینکه حوزه ادبیات در استان همدان همچنان از طراوت و شادابی لازم برخوردار است، اظهار کرد: همدان همواره در تمام اعصار در حوزه‌های مختلف درخشیده و با دوران فترت برخورد نکرده است.

وی با بیان اینکه باید شعارهای داده شده در حوزه کتاب به واقعیت بدل شود، تصریح کرد: وضعیت حاکم بر حوزه کتاب چندان مساعد نیست و با گفتن اینکه شرایط مطلوب است دردی دوا نخواهد شد.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه دسترسی به کتاب یا به نوعی ویترین کتاب در کشور مناسب نیست، افزود: صدها شهر وجود دارد که در آن‌ها کتابفروشی نیست و یا به اندازه کافی کتاب یافت نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیشتر کتاب فروشی‌ها با نیازهای روز منطبق نبوده و خرید و فروش کتاب روزآمد نشده است، خاطرنشان کرد: یکی از اهداف برگزاری نمایشگاه‌های استانی کتاب، دسترسی آسان به کتاب است که البته چند سالی است به یک کلیشه تبدیل شده و نباید تنها به برگزاری صرف نمایشگاه بسنده کرد و دلخوش بود.

وی با تأکید بر اینکه باید نمایشگاه‌های استانی به ابزار خوبی برای دسترسی به کتاب تبدیل شوند، گفت: نمایشگاه‌های کتاب به دلیل کوتاه مدت بودن نمی‌توانند تمام اهداف تعریف شده را محقق کنند از همین رو باید به دنبال ایجاد ویترین‌های دائمی کتاب باشیم.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه هزینه‌های کتابفروشی‌ها کاهش یابد، اظهار کرد: در حال حاضر کتابفروشی‌ها مالیات پرداخت نمی‌کنند و باید برای کاهش هزینه‌های بالاسری کتابفروشی به ایجاد بازارچه‌ها و مجتمع‌های کتابفروشی پرداخت.

وی معضل دیگر حوزه کتاب را میزان پایین مطالعه در کشور دانست و گفت: اگر هر فردی در روز 15 دقیقه کتاب مطالعه کند به طور متوسط در طول 50 سال هزار کتاب خوانده شده است.

صالحی در پایان یادآور شد: فرهنگ را باید از پایین به بالا ساخت و فرهنگ سازی برای مطالعه باید از بدنه اجتماع آغاز شود.

انتهای پیام/89033/ت30/ض1002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها