امروز : شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶ - 2017 July 22
۱۰:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106058
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم تودیع و معارفه مدیران‌کل سابق و جدید کتابخانه های عمومی استان قم با حضور ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم تودیع و معارفه مدیران‌کل سابق و جدید کتابخانه های عمومی استان قم با حضور معاون سیاسی امنیتی استانداری قم،‌ شهردار قم، معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد، معاون استان ها، مجلس و مشارکت های نهاد کتابخانه های عمومی کشور و تنی چند از مسئولین فرهنگی استان برگزار شد.

* هر مقدار در قم هزینه شود بازتاب فرااستانی دارد

حجت الاسلام والمسلمین علی بنایی معاون سیاسی امنیتی استانداری قم در ابتدای این مراسم ضمن تبریک و گرامیداشت هفته دولت و یادبود شهیدان رجایی و باهنر گفت: امیدوارم دولت مردان و کارمندان دولت با تأسی از منش و رفتار این دو شهید بزرگوار بتوانند منشا ارائه خدمات بهتری به مردم باشند.

بنایی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر از زحمات فرهنگی دکتر علی فریدونی در استان قم افزود: وجود ایشان در استان طی 8 سال گذشته منشا خدمات خوبی بوده که امید است در جایگاه و مسئولیت‌های بعدی تداوم یابد.

معاون سیاسی امنیتی استانداری قم با اشاره به حدیثی از معصوم گفت: وظیفه اصلی و اولی قم تولید علم و نشر دانش است و هر مقدار برای کتابخوانی در قم هزینه و سرمایه گذاری شود بازتابی فرا استانی در پی خواهد داشت.

وی در ادامه از قم به عنوان شهر کتابخانه ها یادکرد و گفت: با شناسایی و ساماندهی کتابخانه های شخصی می توان کتابخوانی را در قم افزایش داد. 

* فریدونی: همواره یک تعامل و هماهنگی بین شهرداری و کتابخانه ها برقرار بود

فریدونی مدیرکل سابق کتابخانه های عمومی قم نیز در این مراسم  ضمن ارائه گزارشی از عملکرد 8 ساله خود در کتابخانه های عمومی این استان گفت: آنچه که سالهای گذشته در کتابخانه های عمومی استان قم اتفاق افتاده حاصل همدلی، علاقه مندی و انگیزه ای است که مسئولین فرهنگی به ویژه کتابداران استان به کار کتاب و کتابخوانی داشته اند.

وی در ادامه به بحث نیم درصد شهرداری ها اشاره کرد و خاطرنشان کرد: از ابتدای سال 86 در قالب توافقتنامه ای با شهرداری قم اجرای قانون نیم درصد شروع شد و گرچه رضایت بخش نبود و مرّ قانون رعایت نشد اما همواره یک تعامل و هماهنگی بین شهرداری و کتابخانه ها برقرار بود.

فریدونی از دیگر کارهای انجام شده در کتابخانه های استان قم را به رسمیت شناختن کتابخانه های عمومی توسط استانداری و لحاظ اختصاص بودجه های استانی عنوان و گفت: ماحصل این اتفاق ساخت کتابخانه استاندارد علامه امینی و شهدای نوبهار و تملیک زمین کتابخانه مرکزی استان است.

* اللهیاری: کتابخانه های شخصی و تخصصی به جرگه کتابخانه های عمومی بپیوندد

محمد اللهیاری معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به سند چشم انداز نهاد در افق 1404 و شاخص تعداد کل کتابخانه ها، تعداد کتاب، تعداد کتابداران و تعداد کتابخانه های دارای بخش کودک، گفت: خوشبختانه کتابخانه های عمومی استان قم از جایگاه خوبی برخوردار است.

وی در ادامه افزود: ارتقاء جایگاه کتابخانه های قم مرهون عواملی همچون کتابخانه های شخصی علماست و امیدواریم در مدیریت جدید تلاش شود کتابخانه های شخصی و تخصصی در قالب انعقاد قرارداد مشارکتی به جرگه کتابخانه های عمومی بپیوندد.

اللهیاری در ادامه به نگاه ویژه نهاد به جایگاه کتابداران اشاره کرد و اظهار داشت: از جمله اولویت های نهاد تغییر نگاه مردم به کتاب و کتابخوانی است که این وظیفه بر عهده کتابداران و همکاری مسئولین استانی است.

وی در پایان بر تقویت انجمن خیرین کتابخانه ساز استان تاکید کرد و گفت: به نظر می رسد تاسیس انجمن خیرین اهدا کتاب در استان قم جهت جذب هدایا و نذورات مردم قم و علما در کنار انجمن خیرین کتابخانه ساز می تواند منشا خدمات بهتری در عرصه کتاب و کتابخوانی در استان باشد.

* فراتر از قانون آمادگی همکاری برای توسعه کتابخانه های عمومی استان قم را داریم

محمد دلبری شهردار قم نیز در این مراسم گفت: همانطور که قبلاً در خدمت دوستان بودیم همراه آقای جباری نیز خواهیم بود. ما کتابخانه های عمومی را جزئی از مدیریت شهری، و تقویت کتابخانه ها را وظیفه خود می دانیم و این آمادگی را داریم تا با همراهی و همدلی همه، کتابخانه ها را تقویت کنیم.

وی همچنین اضافه کرد: نهاد کتابخانه های عمومی مرکزی فرهنگی است. من می دانم که دکتر فریدونی با چه مشکلاتی پروژه ها را افتتاح و کتابداران را در انجام امورات هماهنگ می کردند.

دلبری در ادامه متذکر شد: روش تعامل با شهرداری ها را باید فراتر از وضعیت موجود پیش ببریم. اگر قرار است مبنا خط کش قانون باشد، این یک بحث است و اگر قرار برتعامل باشد، بحثی دیگر. من همین جا در حضور اصحاب فرهنگ و کتاب اعلام می کنم که فراتر از این قانون آمادگی همکاری با آقای جباری، همراهان، همکاران و کتابداران عزیز را داریم.

وی در ادامه تاکید کرد: باید راه و روشی پیش گرفت که از ظرفیت همدیگر بهتر استفاده شود تا خدمات بیشتر و بهتری به مردم ارائه شود.

* تلاش برای ایجاد یک شبکه ارتباطی بین کتابخانه ها عمومی و تخصصی

علی غیاثی ندوشن معاون استان ها، مجلس و مشارکت های نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز در بخشی از صحبت های خود در این مراسم ضمن تشکر و قدردانی از زحمات 8 ساله دکتر فریدونی، از رویکرد مثبت وی و  شهرداری قم نسبت به کتابخانه های عمومی تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد این رویکرد منشا خدمات بهتر و بیشتری به شهر قم شود.

غیاثی با اشاره به ظرفیت بالای قم از جهت کتاب وکتابخوانی اظهار داشت: امیدواریم مدیرکل جدید کتابخانه های عمومی استان در جهت ایجاد یک شبکه ارتباطی بین کتابخانه ها عمومی و تخصصی در جهت احصاء ظرفیت واقعی قم در جهت استفاده عموم به ویژه پژوهشگران حوزه و دانشگاه تلاش کند.

* جباری: اولویت بر بهبود وضعیت کتابداران و تحقق منویات رهبری است

حجت الاسلام والمسلمین عطاء الله جباری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم نیز در این مراسم ضمن اشاره به آشنایی خود با مشکلات کتابداران گفت: تنها یک چیز توانسته است کتابداران را در این راه نگه دارد و آن علاقه و عشق آنان به کتاب و کتابخوانی است.

وی وجود انجمن کتابخانه های عمومی استان را مغتنم دانست و افزود: طبق برآورد نهاد کتابخانه های عمومی کشور استان قم در رتبه 8 کشوری از حیث کتابخانه و تجهیزات و از لحاظ استفاده از این امکانات در رتبه 11 قرار دارد.

جباری خدمت به شهر کریمه اهل بیت(ع) را توفیق دانست و اظهار داشت: استان قم به جهت صبغه فرهنگی قابلیت این را دارد که جزء استان های برتر و حتی برترین استان از حیثت کتاب و کتابخوانی باشد.

وی همچنین در پایان یادآور شد: عمده نظر دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور تحقق منویات رهبری و نیز تاکید ایشان بر رسیدگی به مشکلات کتابداران و بهبود وضعیت آنان است.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار