امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۹:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106074
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۱۴
تعداد بازدید: 16
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه جامعه: توجه به مباحث زیست محیطی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و بی توجهی به این مقوله می‌تواند با آسیب‌ها ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه جامعه: توجه به مباحث زیست محیطی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و بی توجهی به این مقوله می‌تواند با آسیب‌ها و لطمات زیادی برای چرخه طبیعی همراه باشد، بر همین اساس لازم است در مرحله نخست با چالش‌ها و معضلات زیست محیطی آشنا شده و سپس راهکارهای موثر را برای مرتفع کردن این معضلات پیش روی قرار دهیم.

به منظور آشنایی با عمده چالش‌های زیست محیطی کلانشهر تهران با محمد هادی حیدرزاده، مدیرکل محیط زیست استان تهران در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به گفت‌وگو نشستیم. 

فارس: تلخ و شیرین‌های محیط زیست از زمانی که به این عرصه وارد شده‌اید، چه بوده است؟

حیدرزاده: تصرفاتی که در منابع طبیعی استان تهران صورت گرفته از جمله تلخی‌هایی بوده که طی این سال‌ها با آن روبرو شده‌ام، روز به روز منابع طبیعی استان تهران به دلیل تصرفات قانونی و غیرقانونی،‌ فقیرتر می‌شود که این مسئله بسیار آزار دهنده است.

به عنوان نمونه؛ در مجاورت محل کار من(شهرک زیتون) بارگذاری‌های بی‌رویه‌ای در مناطق طبیعی صورت می‌گیرد که بسیار آزار دهنده است.

کمبود امکانات در حوزه محیط زیست نسبت به تنوع مأموریت‌هایی که در این بخش وجود دارد یکی دیگر از نکته‌های آزار دهنده در این عرصه است.

در این میان زحمات همکاران من در محیط زیست به خصوص در خصوص کشفیاتی که صورت می‌گیرد در یگان حفاظت محیط زیست و توسط محیط بانان، شیرینی‌هایی است که من در طول این سال‌ها در حوزه محیط زیست با آنها روبرو شده‌ام.

فارس: برای حمایت بیشتر از محیط بانان چه اقداماتی را صورت داده‌اید؟

حیدرزاده: برای حمایت از محیط بانان، کارگروهی در سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شده است که در راستای حمایت حقوقی از محیط بانان حرکت می‌کند. محیط بانان اسلحه دارند اما حق تیر به سمت متخلفان را ندارند که این امر در بحث حفاظت از محیط زیست عامل محدود کننده‌ای محسوب می‌شود.

در دستگاه قضا و دادگاه‌های کشور محیط بانان معمولا مظلوم واقع می‌شوند، و کارگروه ویژه‌ای بر این مسئله رسیدگی می‌کند تا شاهد افزایش حمایت‌های حقوقی و قضایی از محیط بانان باشیم.

فارس: آیا در این باره با مجلس شورای اسلامی نیز رایزنی کرده‌اید؟

حیدرزاده: این موضوع در فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی مطرح شده است و هم‌اکنون محمدرضا تابش، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس در حال پیگیری این مهم است. البته کارگروهی نیز در معاونت توسعه مدیریت و امور مجلس سازمان محیط زیست تشکیل شده که در حال پیگیری این مسئله است.

فارس: در رابطه با ارتقای سطح آگاهی و آموزش محیط بانان چه اقداماتی صورت گرفته است؟

حیدرزاده: سرانه آموزشی محیط بانان در کشور ما بسیار پایین است. سرانه آموزش صرفاً آموزش‌های فنی محیط بانی را شامل نمی‌شود، چرا که محیط بانان در حوزه‌های مختلف آموزش می‌بینند و در این باره یک بسته آموزشی تهیه شده است که تمامی محیط بانان کشور توسط دانشکده محیط زیست که هم‌اکنون به دانشگاه تغییر یافته است، آموزش‌های لازم را فرا خواهند گرفت.

در این میان آموزش‌هایی مانند آموزش فن مذاکره و کنترل خشم و دیگر موارد که به افزایش کیفیت حفاظت محیط زیست و حیات وحش کمک می‌کند، باید در دستور کار قرار گیرد.

فارس: تصرفات منابع طبیعی در چند بخش صورت گرفته است؟

حیدرزاده: تصرفات منابع و اراضی طبیعی در دو بخش مناطق آزاد و مناطق چهارگانه صورت می‌گیرد.

فارس: تصرفات اراضی طبیعی توسط اشخاص حقیقی انجام می‌شود یا توسط نهاد یا ارگانی خاص صورت ‌می‌گیرد؟

حیدرزاده: تصرفات شخصی درخصوص قطعات کوچکتر صورت گرفته است و تصرفات بزرگ معمولا توسط ارگان‌ها محقق می‌شود. البته طی سالیان تصرفات ارگان‌ها جنبه قانونی پیدا کرده است و شاید نتوان اسم آن را تصرف گذاشت بلکه تخلفی است که در اعطای مجوز صورت گرفته است.

برای مثال، در برخی از مناطق به برخی از تعاونی‌های مسکن دانشگاه‌ها مجوز داده شده است؛ آن تعاونی مسکن تصرفی را صورت نداده است بلکه در این میان قصوری بوده که در صدور مجوز صورت گرفته است.

فارس: آیا سازمان محیط زیست مالک مناطق چهارگانه است؟

حیدرزاده: دولت مالک مناطق چهارگانه است و سازمان جنگل‌ها و مراتع از سوی دولت به عنوان نماینده در این زمینه معرفی شده است. هم‌اکنون در حال گام برداشتن در مسیری هستیم که چنانچه مجلس شورای اسلامی موافقت کند، می‌توان امیدوار بود که اسناد مناطق چهارگانه به نام محیط زیست ثبت شود.

البته هم‌اکنون مشاور حقوقی سازمان محیط زیست ادله‌ای را تدوین کرده است که می‌توان به آنها استناد کرد تا اختیارات سازمان محیط زیست در مناطق  چهارگانه افزایش یابد. در بسیاری از مراجع قضایی چون سند مالکیت به نام محیط زیست نیست بعضاً‌ توفیقات لازم در دفاع از حقوق محیط زیست به دست نمی‌آید.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها