امروز : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 19
۰۵:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106083
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۱۴
تعداد بازدید: 113
به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در سخنانی در اجلاس روسای مناطق ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در سخنانی در اجلاس روسای مناطق آموزش و پرورش کشور اظهار داشت: اصل و جوهر توسعه باید به وسیله خودمان انجام شود و اگر این موضوع در اذهان همه مسئولان باور شد، آن وقت وزیر آموزش و پرورش نالان بودجه جاری این وزارتخانه نخواهد بود.

وی افزود: نباید بودجه آموزش و پرورش را جزو امور مصرفی دانست بلکه جزو امور توسعه‌ای است.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: یاد می‌کنیم از شهید باهنر و شهید رجایی که دو استوانه انقلاب محسوب می‌شوند، انصافا باید تحسین کرد که دولت جمهوری اسلامی این دو الگو را به عنوان هفته دولت برگزیده که جزو دولتمردان صادق، پرکار، پرنشاط و پرتوان در همه زمینه‌ها محسوب می‌شوند و امیدواریم این دو الگو همیشه برای دولتمردان ما وجود داشته باشد و هفته دولت را به همه کارگزاران و مسئولان تبریک عرض می‌کنم.

وی ادامه داد: خدمات آموزش و پرورش انصافا در انقلاب ستودنی است، آموزش و پرورش همیشه در صحنه بوده اما با تدوین سند تحول آموزش و پرورش عملا راه مشخصی که همه روی آن هم‌نظر هستند را پیدا کردید و این پشتوانه بسیار مهمی برای این وزارتخانه است، همین حالا که بحث اقتصاد مقاومتی و تحرک در اقتصاد و رونق اقتصادی برایمان امر مهمی است اما هنوز سند استراتژیک مستند که همه پایبند آن باشند، وجود ندارد، شما یک فرصت خوب در اختیار دارید که این سند مهم تصویب شده است، یک نگاه تخصصی و عالمانه انسان در این سند شاهد است، در سند تحول آموزش و پرورش اقداماتی بایستی انجام شود و تحقق این سند احتیاج به یک طراحی و اجرای دقیق دارد چراکه همه شئون آن باید با هم به طور متوازن و دقیق اجرایی شوند.

لاریجانی با بیان اینکه برای حرکت موازن در تحقق سند تحول آموزش و پرورش حتما یک نقشه راه دقیق نیاز داریم، گفت: آموزش و پرورش جایی نیست که کار شتاب‌زده در آن نتیجه درستی بدهد چراکه با همه خانواده‌ها درگیر است و احتیاج به یک کار مطالعاتی دقیق دارد، یک تصمیم جزئی در آموزش و پرورش با اکثر خانواده‌ها مرتبط می‌شود و باید همه نتیجه آن را قبول کنند بنابراین باید یک اقناع در دل این فعل به وجود آید.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشورمان در ادامه سخنانش یادآور شد: باید عقلانیت در دل اقدامات آموزش و پرورش تبلور داشته باشد، یکی از مسائل مهم این است که یکی از ارکان مهم توسعه کشور آموزش و پرورش است البته باید به این نکته توجه داشت که تاثیر آموزش و پرورش در توسعه نمی‌تواند خیلی فوری باشد و به یک کار زیربنایی نیاز دارد، کشورهای دیگری که در آموزش و پرورش سرمایه‌گذاری می‌کنند، نمی‌خواهند زود نتیجه آن را ببینند، رکن اصلی تحول و پیشرفت در کشور در آموزش و پرورش است.

وی افزود: با تغییر نسل‌ها برخی مشکلات تغییر نکرده و این نشان می‌دهد باری که آموزش و پرورش باید به دوش بکشد به صورت سامان‌یافته و هدف‌دار انجام نشده است لذا باید به صورت همه‌جانبه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را اجرایی کنیم، بخشی از این لوازم مربوط به آرامش روانی معلمان است، آموزش و پرورش یک خانواده بزرگ است و اگر این معلم آرامش روانی نداشته باشد، نمی‌تواند وظیفه خودش را به درستی انجام دهد.

وی با بیان اینکه نواقصی در کشور وجود دارد و مجموعه شرایط کشور به گونه‌ای بود که سال گذشته اجازه نمی‌داد اعتبارات آموزش و پرورش را گسترش دهیم ولی امیدواریم سال آینده تحولاتی که پیش رو است، بتوانیم بودجه این وزارتخانه را افزایش دهیم، البته باید بدانید در جریان بررسی بودجه آموزش و پرورش نه اینکه نمی‌خواستیم بلکه نمی‌توانستیم اعتبارات این وزارتخانه را افزایش دهیم، امیدواریم شرایط کشور که رو به بهبود است، بتواند آرامش اقتصادی کشور را فراهم کند.

لاریجانی افزود: نیازمند نگاه نو در آموزش و پرورش هستیم، این نگاه نو فقط یک تغییر است روبنایی نیست، یکی از نکات مهم این است که هرگونه تحول و تغییر در آموزش و پرورش باید مبتنی بر پژوهش صورت گیرد، ما از اقدامات سریع و شتاب‌زده باید پرهیز کنیم، آموزش و پرورش جایی نیست که اینگونه آزمایشات در آن صورت گیرد، هرگونه تحولی باید مبتنی بر پژوهش‌های دقیق در آموزش و پرورش انجام شود، برخی از تجربیات در دنیا وجود دارد که طبق اصول علمی به نتیجه خوبی رسیده‌اند و باید از آنها استفاده کنیم، بسیاری از این شئون ربطی به فرهنگ دینی ندارد بلکه یک تجربه دینی است، در گذشته توانمند کردن محور آموزش و پرورش بود، شکوفا کردن مخاطبین امر مهمی است اما هم‌اکنون سیاست‌های دنیا در آموزش و پرورش جایگزینی شکوفا شدن به جای شکوفا کردن است، توانمند شدن افراد اهمیت دارد یعنی افراد مهارت‌هایی پیدا کنند که بتوانند مادام‌العمر آموزش بپذیرند و رشد کنند.

رئیس مجلس با بیان اینکه تربیت شدن در آموزش و پرورش مسئله مهمی است چراکه توانمند شدن محور است نه انباشت اطلاعات، گفت: آموزش معلمان نیز باید در رأس امور قرار گیرد، موضوع امنیت ملی امروز با آموزش بسیار دارای اهمیت است، بالا بردن عشق به کشور و ایستادن روی آرمان‌ها مستقیما با آموزش مرتبط است چراکه موضوع امنیت ملی به طور طبیعی جزو مسائلی است که مربوط به آموزش می‌شود.

لاریجانی همچنین خاطرنشان کرد: موضوع آموزش از سطح، یک امر حاشیه‌نشین در پیشرفت خارج شده و متن امنیت ملی کشورها قرار گرفته است، موضوع آموزش و پرورش در بطن امنیت ملی کشور باید مورد توجه قرار گیرد، همیشه مسائل امنیت ملی امور فوری و فوتی نیست، آموزش و پرورش حتما از این منظر جزو مسائل امنیت ملی است، اکثر مسئولان آموزش و پرورش باید وقت زیادی از خودشان را صرف امور جاری این وزارتخانه کنند.

رئیس مجلس همچنین گفت: آموزش و پرورش باید به سمت مشارکت بیشتر مردم پیش رود. معطوف کردن اراده جامعه به موضوع تعلیم و تربیت امر بسیار مهمی است. باید از کارهای دکوری در آموزش و پرورش پرهیز کنید، نیازی نیست، یا روش فعلی در آموزش و پرورش خوب است و ادامه می‌دهیم یا بخش‌هایی از این وزارتخانه احتیاج به اصلاح جدی دارند بنابراین ما به کارهای نمایشی نیازی نداریم و این نکته بسیار مهمی است.

وی با بیان اینکه عدالت در آموزش و پرورش را باید مورد توجه قرار دهیم، تصریح کرد: اینکه در برخی از روستاها سطح آموزش و پرورش متناسب با شهرهای ما نباشد عدالت نیست، یک وظیفه مهم نظام ما ایجاد عدالت است که یکی از ارکان آن ایجاد عدالت آموزشی است، زمینه‌هایی که می‌تواند این استعداد‌ها را شکوفا کند باید فراهم شوند، این موضوع یک نقص مهم است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه یک نکته مهم هم بی‌سوادی است، آمارهایی در زمینه بی‌سوادی می‌دهند که ظاهرا هم این آمارها درست هستند و این نقص بسیار مهمی است، گفت: مسئله ما مدرک‌گرایی نیست بلکه مسئله ما این است که افراد توانمند باشند، در مدرک‌گرایی مشکلاتی داریم یعنی مدارکی که به افراد می‌دهیم متناسب با بازار کار در کشور نیست، مسئله بیسوادی در کشور نیز موضوع مهمی است. مثل موضوع عدالت، باید راهکارهایی بیندیشیم که بیسوادی را کاملا از بین ببریم.

وی در بخش پایانی سخنانش به مسئله کنکور در کشور اشاره و تصریح کرد: هول و ترس از کنکور باعث شده افراد از سنین پایین خودشان را برای کنکور آماده کنند لذا باید مهارت تست‌زنی پیدا کنند، در مجلس پیش از این قانونی وضع شد که کنکور ظرف مدتی برداشته شود اما اجمالا لِکُ‌لِک به این سمت حرکت می‌کنیم.

لاریجانی تاکید کرد: آموزش و پرورش جایی است که باید ذهن‌ها را توانمند و غنی کنیم و هر مانعی که در این مسیر وجود داشته باشد نیز بایستی از میان برداشته شود، گفته می‌شود به دلیل برگزاری کنکور دانش‌آموزان خودشان را برای تست‌زنی بیشتر آماده می‌کنند و این امر مانع یادگیری غنی در آنان می‌شود.

رئیس مجلس در پایان خاطرنشان کرد: یکی از اسناد مهم در تحول آموزش و پرورش موضوع کنکور است، کنکور مسئله مهمی است که درگیری زیادی در جامعه دارد، باور داریم که آموزش و پرورش رکن توسعه است و تحول در آموزش و پرورش باید به وسیله تحول در معلمی و سرمایه‌گذاری در معلمی رخ دهد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار