امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۱:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106093
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۱۴
تعداد بازدید: 233
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، دقیقا یک ماه قبل بود که گزارش هیئت تحقیق و تفحص از خودروسازان در صحن علنی مجلس قرائت و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، دقیقا یک ماه قبل بود که گزارش هیئت تحقیق و تفحص از خودروسازان در صحن علنی مجلس قرائت و نمایندگان به افزایش قیمت خودرو بنا به اعلام رئیس شورای رقابت اعتراض کردند در این میان نمایندگانی هم که به عنوان عضو ناظر مجلس در این شورا حضور داشتند از قیمت‌های اعلام شده از سوی شورای رقابت و نحوه محاسبه آن اظهار بی‌اطلاعی و اعتراض کردند.

چند روز پس از این قضایا رئیس شورای رقابت با حضور در مجلس و کمیسیون صنایع به اشتباه بودن محاسبه قیمت و افزایش نامتعارف آن اعتراف کرد و دست بیعت با نمایندگان داد که فرمول محاسبه قیمت خودرو اصلاح و این قیمت‌ها کاهش یابد. کارگروهی نیز برای این منظور در مجلس تشکیل و اعضای کار گروه وعده‌های بین 15 تا 20 برای کاهش قیمت خودرو دادند اما این عهد و پیمان بستن رئیس شورای رقابت دیری نپایید چرا که چند روز بعد اعضای کارگروه تشکیل یافته از عدم همکاری رئیس شورا برای اصلاح فرمول و کاهش قیمت خبر دادند.

امروز برای پیگیری موضوع با نماینده شبستر در مجلس که ریاست این کارگروه را بر عهده دارد گفت‌وگو کردیم که خبر تازه وی در این مورد از عدم همکاری و سنگ‌اندازی وزیر صنعت بود.

علی علیلو افزود: با وجود مکاتبات متعددی که با وزیر صنعت، معدن و تجارت داشته‌ایم ایشان همکاری لازم را نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه به صراحت اعلام می‌کنم صاحبان منافع در دولت وجود دارد، گفت: صاحبان منافع در دولت نمی‌گذارند تا انحصار موجود در خودروسازی از بین رود وزیر در این مورد به مذاکره تن نمی‌دهد و مدام از کاهش قیمت خودرو طفره می‌رود.

علیلو تاکید کرد: کاهش سه درصدی به گفته خودروسازان در چند روز گذشته بر اثر فشارهای وارد شده از سوی نمایندگان بود اما عملا اتفاق نیفتاده چرا که مطمئنم کاهش اعلام شده به هزینه سایر موارد اضافه شده و از مصرف کننده دریافت می‌شود.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از خودروسازان اضافه کرد: کاهش سه درصدی در واقع بستن درهای انتقادها بود اما متاسفانه مردم ما اعتماد خود را به خودروسازان از دست داده‌اند.

وی اظهار کرد: مجلس مجدانه موضوع کاهش قیمت خودرو و توجه به کیفیت تولیدات داخلی را در دستور کار دارد.

علیلو در اول مرداد طی گفت‌وگویی با خبرنگار فارس از مشخص شدن تکلیف قیمت خودرو تا 15 روز آینده خبر داده بود و اظهار کرد: تا 15 روز آینده تکلیف مشخص و نتایج رایزنی‌ها با شورای رقابت، خودروسازان و در راس این دو وزارت صنعت، معدن و تجارت در صحن علنی مجلس به استحضار مردم خواهد رسید.

وی از عدم تمکین و همکاری شورای رقابت خبر داد و گفت: طی دو جلسه‌ای که با شورای رقابت و ریاست این مجموعه داشتیم این نهاد با پذیرش تلویحی اشتباه در فرمول و در نتیجه قیمت حاصل از آن متاسفانه در مقام عمل به دلیل حفظ جایگاه شورای رقابت همکاری لازم برای اصلاح اشتباه خود و رسیدن به نتایج مطلوب را با ما ندارد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این عدم همکاری نمی‌تواند روند را متوقف کند چرا که مجلس مصمم به سرانجام رسیدن این گره کور است و ریاست مجلس نیز در این باره به کمیسیون صنایع و کار گروه تاکیدات لازم را کرده‌اند و خواستار ارائه نتایج این اقدام در صحن علنی به مردم شده‌اند.

علیلو در پاسخ به اینکه با این روند آیا موضوع اصلاح این اشتباه مسلم زمان‌بر خواهد بود، گفت: مجلس، کمیسیون صنایع و کسانی که ماموریت اقدام در این زمینه را برعهده گرفته‌اند کار خود را با جدیت و کار کارشناسی به نتیجه خواهند رساند و فرمول اصلاح شده و قیمت نهایی خودرو را که حداقل 15 درصد کاهش را شاهد خواهد بود به مردم اعلام خواهد کرد.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی عدم همکاری شورای رقابت را مانعی برای کار خود و همکارانش ندانست و گفت: طرف حساب مجلس در این موضوع وزارت صنعت، معدن و تجارت و در راس آن دولت است که اتمام حجت با مسئولان شده و مهم‌تر اینکه مجلس نیز ابزارهای لازم را در صورت همکاری این نهادها در دست دارد و می‌تواند از آنها استفاده کند.

وی اظهار کرد: در رسیدن به نتیجه مطلوب در مورد فرمول صحیح و در نتیجه قیمت عادلانه از نتایج تحقیق و تفحص از خودروسازان مدد خواهیم گرفت چرا که این تحقیقات که پشتوانه علمی و کارشناسانه دارد اطلاعات لازم را در اختیار ما قرار می‌دهد.

انتهای پیام/60001/ع40/ظ1004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها