امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۸:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106099
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۱۴
تعداد بازدید: 93
علی‌نقی مشایخی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به لایحه حمایت از تولید و خروج از رکود اظهارداشت: یکی از

علی‌نقی مشایخی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به لایحه حمایت از تولید و خروج از رکود اظهارداشت: یکی از ویژگی‌های این لایحه در کنار پرداختن به چگونگی تسویه بدهی‌های دولت به نظام بانکی، بحث ایجاد تحرک در بازار سرمایه بوده که می‌تواند پس‌انداز مردم را درگیر این بازار کند.

این استاد دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر اینکه چارچوب اساسنامه و امیدنامه صندوق پروژه تصویب شده است، گفت: بازار سرمایه موضوع غریبی است که پتانسیل زیادی برای جذب سرمایه‌های خرد دارد، اما ذهن‌ها با این موضوع آشنا نیست.

وی ادامه داد: مکانیزم بازار سرمایه برای پروژه‌های سودده باید راه بیفتد که می‌توان به طرح‌های حمل و نقل ریلی و نیز مباحث مربوط به صرفه‌جویی انرژی اشاره کرد.

مشایخی با اشاره به اینکه منابع صندوق توسعه ملی نیز می‌تواند بخشی از تامین سرمایه را برای ایجاد تحرک در بازار سرمایه انجام دهد، تصریح کرد: اینکه در حال حاضر بازار سرمایه جذابیت ندارد، بازار ثانویه بوده که سهام آن در دست مردم دست به دست می‌شود، اما پروژه‌هایی مانند پتروشیمی با سرمایه‌گذاری از طریق صندوق‌های پروژه و نیز حمایت صندوق توسعه ملی ایجاد خواهد شد.

وی در پاسخ به این سئوال که در حال حاضر بازار سرمایه جذابیت چندانی نداشته و بازارهایی مانند مسکن و املاک باعث جذب سرمایه‌ها هستند، عنوان کرد: بازار مسکن سواری موج تورم بوده و در حال حاضر میزان واحدهای مسکونی گران‌قیمت ایجاد شده بیشتر از تقاضای خرید است و افرادی که به عنوان سرمایه‌گذاری به این موضوع نگاه می‌کنند در صورتی که تورم ادامه یابد جذاب خواهد بود و در غیر اینصورت با کاهش تورم و بالا بودن عرضه، تقاضا کاهش می‌یابد.

مشایخی تاکید کرد: در حال حاضر بسیاری از بانک‌ها و موسسات سرمایه‌گذاری‌های خود را در بخش املاک و مستغلات انجام داده که با ریسک بالا مواجه هستند و در صورتی که نرخ تورم را دولت بتواند پایین نگه دارد، نرخ سود نیز پایین خواهد آمد.

به گفته این استاد دانشگاه، هنر مدیریت اقتصاد این است که تزریق پول پرقدرت و منابع کشور برای افزایش سرمایه‌گذاری انجام شود.

استاد دانشگاه صنعتی شریف پیش‌بینی کرد تا پایان سال نرخ تورم به 20 درصد برسد که البته باید دو کار در این راستا صورت گرفته و بتوان از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه و منابع سرمایه‌گذاران از طرفی در کنار صندوق توسعه ملی از طرح‌ها حمایت کرد و در صورت که این چرخه راه بیفتد می‌توان به سمت خروج از رکود حرکت کرد.

مشایخی فارغ‌التحصیل ام آی تی یادآور شد: در رابطه با خروج از رکود و کاهش نرخ تورم نباید عجله کرد و حتی به قیمت تحمل رکود باید این موضوع با صبر انجام شود.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که دولت بدهی‌های خود را از چه طریقی پرداخت خواهد کرد، گفت: بخشی از آن از طریق سهام و انتشار اوراق صکوک در بورس و اسناد خزانه با سود معقول منتشر شود و همچنین بخشی از طریق منابع ارزی خارج از کشور که می‌تواند تبدیل به واردات شود و اگر افرادی مطالبه دارند بتوانند حواله ارزی گرفته و یا کالا وارد کنند.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها