امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۶:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106110
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 63
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از نشریه تایمز، نتایج بررسی‌های صورت گرفته روی ویدئوی سر بریدن خبرنگار آمریکایی به دست یک عضو ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از نشریه تایمز، نتایج بررسی‌های صورت گرفته روی ویدئوی سر بریدن خبرنگار آمریکایی به دست یک عضو داعش، نشان می‌دهد که این ویدئو احتمالا ساختگی بوده و «جیمز فولی» بعدا و پس از به پایان رسیدن فیلمبرداری کشته شده است.

گروه تروریستی «داعش» هفته گذشته با انتشار فیلمی مدعی شد که خبرنگار آمریکایی را به قتل رسانده است. فردی که با لهجه انگلیسی در این فیلم صحبت می‌کند، همچنین اعلام کرده است که یک خبرنگار آمریکایی دیگر را نیز در صورت ادامه حملات آمریکا به عراق، سر می‌برد. با این حال تاکنون شبهات زیادی در رابطه با صحت این فیلم مطرح شده است.

تایمز نوشته است که گروهی از کارشناسان که فیلم مورد بررسی قرار داده‌اند، می‌گویند کسی که به عنوان مسئول اجرای اعدام در فیلم ظاهر شده، احتمالا تنها نقش بازی کرده و قاتل فرد دیگری است. سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس اعلام کرده‌اند به شناسایی هویت فردی که در برابر دوربین ظاهر شد، «بسیار نزدیک» هستند، اما هویت وی را از بیم به خطر افتادن جان دستکم 20 گروگان غربی دیگر، اعلام نمی‌کنند.

بررسی‌های صورت‌گرفته توسط یک گروه پزشکی بین‌المللی که با نیروهای پلیس بریتانیا همکاری می‌کند، سوالاتی را در مورد این فیلم که گفته می‌شود در صحرایی در شمال سوریه ضبط شده و آنچه واقعا در آنجا رخ داده، مطرح کرده است.

به گفته این تحلیلگران، در اینکه فولی نهایتا سر بریده شده، شبهه‌ای وجود ندارد، اما به نظر می‌رسد این فیلم ساختگی است و در آن از حقه‌های فیلمبرداری استفاده شده است.

یکی از این تحلیلگران به تایمز گفته است: «فکر می‌کنم این ویدئو صحنه‌سازی است. تصور من این است که اعدام واقعی بعد از خاموش شدن دوربین صورت گرفته است.»

«ایمن التمیمی» عضو اندیشکده فوروم خاورمیانه می‌گوید: «آن‌ها فردی انگلیسی را جلوی دوربین آوردند، تا بتواند برای مخاطبان انگلیسی‌زبان انگلیسی صحبت کند.»
به نوشته تایمز، در ویدئوی منتشر شده توسط داعش، تناقضاتی وجود دارد که نشان می‌دهد احتمالا این فیلم واقعی نیست. تیم کارشناسان می‌گویند در این ویدئو اولا هیچ خونی دیده نمی‌شود، حتی با وجود اینکه عضو داعش دستکم 6 بار چاقو را روی گردن فولی حرکت می‌دهد. ثانیا، صدایی که لحظه بریدن گردن شنیده می‌شود، با آنچه که در ویدئو دیده می‌شود، همخوانی ندارد. کارشناسان همچنین می‌گویند در حین بریدن هیچ شکافی روی گردن فولی به وجود نمی‌آید.

مقامات آمریکایی و انگلیسی در روزهای اخیر و در پی کشته شدن فولی، از لزوم افزایش حضور نظامی در منطقه سخن گفته‌اند. برخی از مقامات این کشورها همچنین از احتمال گسترش دامنه حملات به سوریه خبر داده‌اند. «بن رودز» معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به این ویدئو گفته بود آمریکا در حمله به مواضع داعش، خود را به مرزها مقید نمی‌کند.

در مقابل برخی از مقامات غربی نیز هشدار داده‌اند که اقدام نظامی در سوریه بدون هماهنگی با دولت این کشور امکان‌پذیر نیست. سفیر سابق انگلیس در آمریکا دو روز قبل در یادداشتی در روزنامه «دیلی‌تلگراف» گفت بعید است آمریکا و انگلیس نیروهای نظامی و جنگنده‌های خود را در معرض سامانه‌های دفاعی سوریه قرار دهند.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار