امروز : یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 23
۲۰:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106123
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خبرگزاری رویترز، امروز دوشنبه ضرب‌الاجل همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خبرگزاری رویترز، امروز دوشنبه ضرب‌الاجل همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی به پایان می‌رسد که طرفین هنوز در رابطه با روند اجرای گام‌ها اظهارنظری نکرده‌اند.

«ترو واریورانتا» معاون یوکیو آمانو مدیرکل آژانس در امور پادمان‌ها و رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه 30 اردیبهشت سال جاری برای اجرای 5 گام دیگر در روند همکاری‌های دوجانبه به توافق رسیدند. بر اساس آن توافق، قرار شد این گام‌ها تا روز سوم شهریور (25 اوت) اجرایی شود.

در آن تاریخ جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق کردند که ایران تا تاریخ 25 اوت 2014  (3 شهریور) اقدامات عملی زیر را بر اساس «چارچوب همکاری‌ها»، اجرایی کند:

1) تبادل اطلاعات با آژانس در رابطه با ادعاهای مطرح شده در خصوص مبادرت به انفجارات قدرتمند، از جمله انجام آزمایش انفجار قدرتمند در مقیاس بزرگ در ایران.

2) ارائه اطلاعات مربوطه مورد توافق و توضیحات مربوط به مطالعات صورت‌گرفته و/یا مقالات منتشر شده در ایران در رابطه با ترابرد نوترون و مدلسازی‌ها و محاسبات مربوطه و استفاده ادعایی از آن‌ها در مواد فشرده.

3) ارائه اطلاعات مورد توافق دوجانبه و انجام هماهنگی‌های لازم برای بازدید از یک مرکز تحقیقات و توسعه سانتریفیوژ.

4) ارائه اطلاعات مورد توافق دوجانبه و دسترسی مدیریت شده به کارگاه‌های مونتاژ سانتریفیوژ، کارگاه‌های تولید روتور سانتریفیوژ و تأسیسات ذخیره‌سازی.

5) جمع‌بندی رهیافت پادمانی در مورد رآکتور IR-40.

در حالی که «یوکیا آمانو» در سفر اخیر خود به ایران نسبت به پیشرفت مذاکرات ابراز امیدواری کرده و گفته بود طرفین در پیشبرد توافقات جدی هستند، خبرگزاری رویترز هفته گذشته به نقل از مقامات غربی مدعی شد که روند اجرای گام‌ها کند پیش‌ می‌رود. آژانس در تازه‌ترین گزاراش ماهانه خود در مورد روند اجرای برنامه مشترک اقدام که سوم آذر سال گذشته در ژنو به دست آمد، تائید کرده است که تهران به توافق با گروه موسوم به 1+5 پایبند بوده است.

به نوشته رویترز، مقامات ایرانی هنوز در این رابطه اظهارنظر نکرده‌اند و مقامات آژانس نیز روز دوشنبه از اظهارنظر در رابطه با نحوه اجرای گام‌ها خودداری کرده‌اند. دیپلمات‌ها به این خبرگزاری گفته‌اند که نتایج همکاری‌ها تنها در گزارش فصلی «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس که قرار است اوایل ماه سپتامبر منتشر شود، اعلام می‌شود.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار