امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۸:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106164
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 62
رضا روستاآزاد دقایقی پیش در حاشیه اجلاس سالانه بسیج اساتید در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد با برشمردن شاخصه‌های یک وزیر علوم مطلوب برای این ...

رضا روستاآزاد دقایقی پیش در حاشیه اجلاس سالانه بسیج اساتید در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد با برشمردن شاخصه‌های یک وزیر علوم مطلوب برای این وزارتخانه کلیدی اظهار کرد: وزیر علوم جدید با توجه به اینکه سکان مدیریت یک وزارتخانه کلیدی را به عهده می‌گیرد به طور حتم باید ویژگی‌های سنگینی داشته و هم باید جدا از توان مدیریتی، یک توان مدیریتی مضاعف نیز داشته باشد.

وی افزود:  باید درحوزه دانشگاه‌ها و اساتید، مدیریت جهادی حاکم باشد و این مسئله را تاکید می‌کنم که در حوزه دانشگاه‌ها مدیریت جهادی به این معنی بوده که با وجود کمبودها از تمامی حوزه‌های مالی و اقتصادی و تجهیزاتی باید ماموریت بزرگ و والای خود را در سطح دانشگاه‌ها انجام دهد.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: مدیریت جهادی یعنی اینکه هم کمبودها را در نظر بگیریم و هم با تکیه بر همان ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل بتوانیم توسعه و پیشرفت را در خط جهادی پیش ببریم و کمبود تجهیزات و مواد مصرفی نباید دلیل توقف در مسیر راه جهادی شود.

روستاآزاد با تاکید بر مسئله تولید و توسعه علم در دانشگاه‌ها گفت: تولید و توسعه علم در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان، مقاله و فناوری‌هایی که می‌تواند نیازهای ما را تامین کند امری مهم بوده و امروز به صراحت باید گفت که وزیر علوم جدیدی که روی کار می‌آید باید مدیریت جهادی و ولایی داشته باشد یعنی اینکه به رهنمودهای بالادستی به ویژه تاکیدات مقام معظم رهبری توجه و آن را نصب‌العین خود بداند و همواره این مسئله را توجه داشته باشیم که رهنمودهای مقام معظم رهبری پخته و مبتنی بر مسائل واقعی و حقیقی است.

وی خاطرنشان کرد: وزیر علوم باید باور کند انقلاب اسلامی‌ای که داریم و در آن به دنبال تحقق تمدن اسلامی هستیم در برابر تمدنی نظیر لیبرال- دموکراسی نه تنها حرفی برای گفتن دارد بلکه در برابر معضلات این تمدن نیز در حال رشد و پیشرفت و درحقیقت ایجاد مدینه فاضله است.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه انتخاب کادر مدیریتی معتقد به این ماموریت در خط جهادی نیز از جمله مسائل مهمی بوده که باید وزیر علوم مورد توجه قرار دهد گفت: اگر کادر مدیریتی وزیر معتقد به این راه نباشد نمی‌تواند در این مسیر حرکت درست و شایسته داشته باشد.

روستاآزاد در بخش دیگری از سخنانش در مورد بورسیه‌ها و مطرح کردن آن در شرایط استیضاح تاکید کرد: در مورد بحث بورسیه‌ها، واقعیت قضیه این است که در طول تاریخ گذشته کشور همیشه این بورس ابزاری بود که بتوانیم سرمایه انسانی مورد نیاز را با استفاده از ظرفیت‌هایی که کمبود آن را داریم به خارج از کشور منتقل و تامینشان کنیم اما سوال مطرح این است که این بورس و اعزام دانشجو با چه رویکردی بوده است؟

وی تصریح کرد: زمانی که یک معدل 18 را خارج از کشور می‌فرستیم و می‌دانیم متاسفانه در بیشتر مواقع این معدل 18 ها به کشور باز نمی‌گردند و به کشور علاقه‌ای ندارند و در مقابل یک فردی با معدل 17 که علاقمند به کشورش بوده و اگر برود بازمی‌گردد، حال رویکرد باید چگونه باشد آن معدل 18 و یا آن معدل 17 ارجعیت برای بورس دارد، مایه تاسف است کسانی که در وازرت علوم و در بورس بوده‌اند این ارزیابی و جمع‌بندی راهبردی را ارائه نکرده که اگر بورسیه ارائه کرده‌ایم و حداکثر آنها به کشور ما باز نگشته‌اند، آیا حق داشتیم بیت‌المال را این گونه مطرح کنیم؟ تاسف اینجاست که اگر کسی براساس سوال منطقی معدل 17  را اعزام کند برخی هستند که علم وا اسلام‌ها و وا علم‌ها را بلند می‌کنند و کسانی را که برای اعزام معدل 17 تلاش کرده‌اند را مانع توجه به بخش علمی می‌دانند.

وی تاکید کرد: وزارت علوم باید حتما آسیب‌شناسی را در حوزه بورسیه‌ها در بیش از این سه دهه انجام دهد و به این سوال‌ها پاسخ دهد که اعزام دانشجوها به چه صورت و با چه معیاری بوده؟ چه دستاوردهایی داشته؟ چه تعداد به کشور بازگشته‌اند و چه عملکردی را از افرادی که بازگشتند شاهد بودیم.

روستاآزاد گفت: نکته دیگر در حوزه بورسیه‌ها این است که باید بررسی شود که مسئله بورسیه‌ها به چه گونه‌ای بوده و این مسئله نیازی به خدشه‌ وارد کردن به مسئله بورس و سیاسی کردن آن ندارد، در تمام دوره‌ها و دولت‌ها درصدی از تخلف در این حوزه مشاهده می‌شده و این در همه دولت‌ها از دولت نخست تا دولت یازدهم بوده بنابراین در بحث آسیب‌شناسی آن نیازی نیست که این مسئله را سیاسی کنیم.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: این مسئله که بحث بورسیه‌ها را سیاسی کنیم انگار یادمان می‌رود که خودمان هم زمانی مسئول بودیم و از سویی دیگر تاثیر منفی آن این است که ما در فضای سیاسی مردم را ناامید کنیم و یا این ذهنیت را ایجاد کنیم که این کار همه‌اش تخلف بوده که به عقیده بنده نادرست است.

روستاآزاد گفت: توصیه جدی بنده به دولت و به ویژه افراد حاضر در وزارت علوم این است که به مسئله بورسیه رسیدگی و گزارش جامعی از روند بورسیه‌ها از دولت نخست تا دولت یازدهم ارائه دهند اما آنچه مسلم بوده مطرح کردن بورسیه در چنین فضایی نوعی سیاسی کاری است.
انتهای پیام/70005/صا40/ث3001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها