امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۹:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106174
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 66
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاحیه پروژه‌های توسعه‌ای شرکت فولاد مبارکه گفت: ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاحیه پروژه‌های توسعه‌ای شرکت فولاد مبارکه گفت: کشور ایران یکی از کشورهای در حال توسعه است و یکی از فرصت‌های طلایی که در اختیار دارد جمعیت فارغ‌التحصیل دانشگاهی است.

وی اظهار کرد: اگر از فرصت نسل جوان به خوبی استفاده نکنیم همین فرصت به یک تهدید تبدیل می‌شود و عدم اشتغال و بیکاری ممکن است مسائلی را در کشور ایجاد کند که برای رفع آنها نیاز به ده‌ها برابر هزینه برای ایجاد شغل است.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه برای رفع معضلات اشتغال باید سرمایه‌گذاری شود، تصریح کرد: اگر طرح‌های زودبازده کارشناسی و دقیق انجام شود تنها می‌تواند نقش مسکن داشته باشد و اگر مانند دوره قبل اجرا شود همانطور که دیدیم نتیجه آن هدر رفت سرمایه و منابع می‌شود.

جهانگیری با بیان اینکه علاوه بر موضوع بیکاری کشور با واقعیتی به نام رکود تورمی مواجه است، بیان کرد: رکودی که در دو سال گذشته در ایران توانست فشار زیادی را بر اقتصاد کشور وارد کند باعث شده تا مردم از گرانی اذیت شوند و دولت تمام تلاش خود را می‌کند تا ایرانیان بتوانند نرخ تورم تک رقمی را بچشد.

وی ادامه داد: دولت یازدهم در یک سال گذشته توفیقات خیلی خوبی در زمینه کنترل تورم داشته به گونه‌ای که پیش‌بینی ما این بود که تا پایان سال 93 نرخ تورم به 25 درصد کاهش یابد اما این پیش‌بینی تا پایان تیرماه سال جاری محقق شد و تلاش دولت این است که این مبلغ را تا پایان سال 93 به 20 درصد برساند.

وی افزود: در کنار تورم موضوع خروج از رکود نیز از برنامه‌های اصلی ما است و اکنون واحدهای تولیدی، کارخانه‌ها و واحدهای خدماتی زیادی به دلایل مختلف از جمله تحریم‌ها، مشکلات مدیریتی، منابع و ... کاهش تولید داشته‌اند که باید با سیاست‌های حمایتی به مدار طبیعی تولید باز گردند.

وی از ارائه لایحه خروج از رکود توسط دولت به مجلس خبر داد و اضافه کرد: فعالیت‌‌های علمی دقیقی برای خروج از رکود صورت گرفت که نتیجه نظرات کارشناسی خبرگان و نخبگان اقتصادی کشور است.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: 177 بند از این بسته فنی و علمی در قالب سیاست‌گذاری‌هایی که به تصویب مجلس نیاز دارد به مجلس ارسال شده که نمایندگان نیز با یک فوریت آن موافقت کردند. یک مجموع 20 الی 30 بندی به دستگاه‌ها ابلاغ شده و بخش دیگری از آن درون دستگاهی است که تا هفته آینده ابلاغ می‌گردد.

جهانگیری خاطرنشان کرد: این مجموعه سیاست‌ها رابطه دولت با فعالان اقتصادی را کاملا روشن می‌کند و دیگر دولت نمی‌تواند یک رابطه یک طرفه با فعالان اقتصادی داشته باشد بلکه روابط دو سویه و تعاملی می‌شود.

وی اظهار کرد: بانک‌ها با افزایش سرمایه‌ای که پیدا می‌کنند منابع مورد نیاز را جهت رفع تورم پی می‌گیرند و بورس نیز باید بتواند بازار سرمایه را برای صنایع و کارخانجات تأمین کند.

جهانگیری تصریح کرد: اکنون با برخی از کشورهای بزرگ به توافقات خوبی رسیدیم ولی به علت شکایت‌هایی که احتمال دارد صورت بگیرد نام این کشورها را فعلاً نمی‌بریم اما در آینده نتیجه این توافقات قابل لمس خواهد بود.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: صادرات غیرنفتی در بازارهای هدف خارج از ایران یکی از اهداف جدی ما می‌باشد که اگر این اتفاق بیفتد افق‌های روشن اقتصادی را برای ایران متصور خواهیم شد.

وی ادامه داد: بر اثر اختلافات روسیه با غرب اکنون بازار بسیار خوبی در اختیار ایران قرار گرفته و بازار مشابهی نیز در عراق وجود دارد که می‌تواند باعث بهبود وضعیت تولید گردد.

جهانگیری از 2.5 برابر شدن بودجه طرح‌های عمرانی خبر داد و افزود: طی چند ماه پایانی سال گذشته روند فروش نفت ایران خوب بود ولی در دو ماه ابتدایی سال این روند کاهش داشت که خوشبختانه دوباره روند فروش نفت به وضعیت مطلوبی رسیده و همین امر می‌تواند در تکمیل پروژه‌های عمرانی مؤثر باشد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه نمی‌توان صنعت فولاد را یک صنعت تک‌بعدی دید، خاطرنشان کرد: صنایع بالادستی و پایین‌دستی فولاد نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که خودروسازان یکی از این صنایع می‌باشند.

جهانگیری ادامه داد: اکنون هر کسی یک چوب برداشته و بر سر خودروسازان می‌زند در صورتی که این اتفاق، اتفاق خوبی نیست و باید از همه صنایع به میزان تأثیرگذاری آنها در اقتصاد کشور حمایت کرد.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه نمی‌توان اصفهان را از کانون اصلی توسعه ایران خارج کرد، گفت: ما معتقدیم صنایعی که آب زیاد مصرف می‌کنند باید تعدیل شود و طرح‌های صرفه‌جویی خود را با جدیت پیش بگیرند همچنین بیش از 92 درصد از آب کشور در کشاورزی صرف می‌شود که آن هم باید مورد توجه قرار گیرد ولی آنچه که محرز است اینکه نمی‌توانیم اصفهان را بدون زاینده‌رود ببینیم و باید خیلی زود برای رفع معضل خشکی زاینده‌رود تصمیم‌گیری کنیم.

جهانگیری افزود: این نکته را نیز مدنظر داریم که اقلیم کشورمان یک اقلیم خشک بوده و توسعه و ترویج فرهنگ صرفه‌جویی برای همه افراد صاحب نفوذ لازم و ضروری است.

انتهای پیام/63031/ر40/ث3001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها