امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۶:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106233
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، «سراج الدین اصل اف» امروز در نشستی خبری به رسانه‌ها گفت: شعار تاجیکستان در دوران ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، «سراج الدین اصل اف» امروز در نشستی خبری به رسانه‌ها گفت: شعار تاجیکستان در دوران ریاست در این نهاد «همکاری، رشد، و رفاه مشترک» تکمیل و توسعه روابط، تقویت جایگاه سازمان در حل و فصل موضوعات بین‌المللی و منطقه‌ای است.

اصل اف افزود: بررسی اوضاع جهانی، امنیت و ثبات در محدوده جامعه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، توسعه روابط بین کشورهای عضو و کشورهای ذی‌نفع، از موضوعات مورد بحث در نشست آتی روسای جمهور و هیئت‌های رسمی شرکت‌کننده در نشست دوشنبه خواهد بود.

وی تصریح کرد: تاجیکستان تاکنون میزبان هیئت‌هایی از کشورهای منطقه برای حصول به تفاهمی مشترک در برگزاری هرچه بهتر این نشست مهم منطقه‌ای و جهانی بوده است.

دیپلمات ارشد تاجیک، جلسه شورای وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای را نشستی مهم در تعیین دستور کار و دستورجلسه اجلاس آتی سران شانگهای برشمرد.

اصل اف، بازدید رسمی سران برخی از کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای از تاجیکستان از جمله سفر «شو جین پینگ» رئیس جمهوری چین را که برای اولین بار به این کشور سفر می‌کند را انگیزه‌ای قوی برای همکاری بین 2 کشور دانست.

وی با اشاره به اینکه روابط تجاری بین چین و تاجیکستان به میزان حدود 2 میلیارد دلار رسیده تاکید کرد: وجود نزدیک به 200 سند همکاری بین دوشنبه و پکن سند تحکیم روابط دوجانبه است.

وزیر خارجه تاجیکستان افزود: حضور و سرمایه گذاری چین در اجرای طرح‌هایی نظیر احداث تونل‌ها، کارخانه‌های تولیدی، مراکز تولید برق و ایجاد کارگاه‌های تولید و تبدیل محصولات کشاروزی، از دیگر بخش‌های متقابلا سودمند در روابط دوجانبه این کشورها است.

وی تاکید کرد: روابط چین، تاجیکستان و سایر کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای علیه تروریسم، افراطگرایی و جدایی‌خواهی از اقدامات قاطع و هماهنگ‌شده‌ای است که هر کدام از این کشورهای می‌توانند بطور جدی در آن سهیم شوند.

اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای 11 و 12 سپتامبر 20 و 21 شهریور برگزار می‌شود.

روسای جمهوری چین، روسیه، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان، ایران، مغولستان، ترکمنستان، مقامات عالی رتبه، هند، پاکستان و افغانستان از جمله شرکت کنندگان و مهمانان دعوت‌ شده به این نشست عنوان شده‌اند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها