امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۶:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106276
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، برنامه رادیویی «در کوچه باغ کتاب» که از شبکه رادیویی کتاب یکشنبه‌ شب‌ها از ساعت ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، برنامه رادیویی «در کوچه باغ کتاب» که از شبکه رادیویی کتاب یکشنبه‌ شب‌ها از ساعت 21 در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی به روی آنتن می‌رود، که با حضور شخصیت‌های ادبی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تولید می‌شود.

رضا شیبانی‌اصل در این برنامه به زمان آغاز سرودن شعرهایش اشاره کرد و گفت: اکثر شعرا از همان ابتدا شاعر بوده‌اند، وقتی به اولین کارهای خود نگاه می‌کنم می‌بینم که شعر نبوده بلکه ذوق‌آزمایی بوده است. به صورت جدی در سال‌های آخر دبیرستان به شعر روی آوردم.

*شعر شهریار، به مباحث هویتی می‌پردازد

صاحب «سکوت کاهگلی» گفت: از دیرباز بر روی مباحث ملی و دینی حساسیت داشتم بعد از اینکه به صورت جدی وارد عرصه شعر شدم متوجه گردیدم که با توجه به وجود دستگاه‌‌ها و سازمان‌های دولتی اما خلأ جدی در حوزه مباحث هویتی وجود دارد. اگر نگاهی به اشعار استاد شهریار داشته باشید متوجه خواهید شد که این موضوع در شعر وی نیز تجلی دارد.

*پافشاری روی اصول نتیجه می‌دهد

وی افزود: کم‌کم با همکاری و راهنمایی‌های علی‌محمد مؤدب و شهرستان ادب توانستیم شعرآورد تبریز را دایر کنیم و با تمام سختی‌ها اقبال خوبی از برنامه‌های ما شد. در ادامه به این نتیجه رسیدیم که اگر بر روی اصول و عقایدمان پافشاری کنیم حتماً موفق خواهیم شد زیرا تا اندازه‌ای این اصول جذبه دارد که با استقبال روبه‌رو می‌شود. من مکتب جمشید علیزاده را درک کرده بودم و همین موضوع اعتمادی را از سوی بزرگان ادبیات به سمت جلسه ما سرازیر کرد و ما هم به این اعتماد پاسخ مثبت دادیم. شعرآورد تبریز نوپاست و به تازگی یکساله شده است و آینده خوبی خواهد داشت.

*در شعرآورد تبریز فقط از شعر سخن می‌گوییم

این شاعر جوان انقلاب که در جلسه شعرا با دیدار رهبر انقلاب شعر خوانده بود گفت: بچه‌های انقلاب چه در حوزه شعر و چه در حوزه‌های دیگر ورود کرده‌اند، موفق بوده‌اند و علت این موفقیت همان نیروی جوانی است. امروز با توجه به دشمنی‌هایی که علیه جوانان به ویژه در آذربایجان صورت می‌گیرد اما نتوانسته‌اند موفق شوند و هنرمندان جوان بوده‌اند که در برابر دشمن همیشه تاریخ ایستاده‌اند. شاعران جوان تبریز حرف غریبی نمی‌زنند و از شهریار حرف می‌زنند و ما در شعرآورد فقط از شعر می‌گوییم.

*مجموعه سرودهای نیمایی در انتظار چاپ

وی به انتشار تازه‌ترین اشعارش نیز اشاره کرد و گفت: مجموعه شعر نیمایی و مجموعه غزل من آماده چاپ است. با توجه به اینکه زبان آذری یک زبان ملی و شیعی است و فرهنگ‌های مهاجم سعی کرده‌اند تا آن را حذف کنند و برنامه‌های تهاجمی نیز برای هویت‌زدایی و ایجاد تفرقه در نظر گرفته‌اند. از این منظر و به همین مناسبت کتابی را در دست نگارش دارم که به این موضوعات پرداخته‌ام.

* فارسی: معلمی و شاعری همسو هستند

محسن فارسی شاعر و معلم، دیگر مهمان برنامه «در کوچه باغ کتاب» بود و گفت: معلمی و شاعری بسیار به هم نزدیک بوده و همسو هستند به نظرم شاعر معلم می‌تواند موضوعات را بهتر درک کند. اشعاری که در دو کتاب از من چاپ شده، نتیجه مشاهدات و تجربه‌های دوران تدریس است و معلمی که شاعر است به خاطر ارتباط با دانش‌آموزان با لطافت بیشتری شعر می‌سراید. معلمی که با ادبیات آشنا است به مراتب تأثیرگذاری بیشتری بر روی دانش‌آموزان دارد و سعی کردم که دانش‌آموزان را به شعر سوق دهم.

وی افزود: هر سال سه، چهار نفر استعداد را شناسایی می‌کنیم و یک کارگاه شعر تأسیس کردیم تا دانش‌آموزان به شعر بپردازند. کارگاه شعر ما در شهر پیشوای ورامین است و سعی شده که از دانش‌آموزان و سایر افراد علاقه‌مند به شعر در این کارگاه شرکت کنند و به نظر می‌آید که طی سال‌های آینده نتایج مثبتی خواهد داشت.

*از آموزش و پرورش می‌خواهیم حمایت کند

این شاعر ورامینی گفت: طی یک دهه گذشته به شعر در آموزش و پرورش توجه بیشتری شده و دغدغه این موضوع در مدیران آموزش و پرورش ایجاد شده است. برنامه‌ای موسوم به عصر شعر را در آموزش و پرورش ایجاد کرده‌ایم ولی متأسفانه کمتر به این موضوع از سوی آموزش و پرورش توجه می‌شود و حمایت چندانی از این موضوع نمی‌شود. سعی کرده‌ایم خودمان تبلیغات برای این کارگاه انجام دهیم ولی توقع ما از آموزش و پرورش این بود که در معرفی و راهنمایی دانش‌آموزان ما را یاری دهد.

*بچه انقلاب هستم

محسن فارسی به علت کم رنگ بودن حضور در رسانه‌ها اشاره کرد و گفت‌: هم دوست دارم گمنام بمانم زیرا برخی تنگ‌نظری‌ها و بداخلاقی‌ها موجب می‌شود به گوشه‌گیری تمایل داشته باشم و گمنام بودن را دوست ندارم زیرا خود را بچه انقلاب می‌دانم.

*نعمتی: پرورش نیروهای جوان شعر انقلاب از اهداف شهرستان ادب است

محمدحسین نعمتی مدیر روابط عمومی موسسه فرهنگی شهرستان ادب آخرین مهمانی بود که در این برنامه رادیویی شرکت کرد و در ارتباط با فعالیت‌های این موسسه توضیح داد و گفت: اردوی آموزشی «آفتابگردان‌ها» دومین اردو از سومین دوره است که در شهر کرد برگزار شده است. یکی از اهداف مؤسسه‌ شهرستان ادب، پرورش نیروهای جوان در عرصه ادبیات و شعر بوده است.

وی افزود:‌ در اتاق فکر شهرستان ادب تصمیم گرفته شد تا اردویی برای جوانان 16 تا 24 سال برگزار کنیم. همه ساله فراخوانی برای ارسال آثار به سراسر کشور ارسال می‌کنیم و از میان متقاضیان 100 نفر را برای این دوره‌ها برمی‌گزینیم تا در این دوره شرکت کنند. ضمن اینکه برنامه اردو یک بخش از برنامه آموزشی است. جوانی که عضو «آفتابگردان‌ها» می‌شود در یک برنامه‌ریزی منسجم وارد پروسه آموزش می‌شود و با اساتید روبه‌رو می‌شود تا در یک روند منظم به پیشرفت برسد.

نعمتی در ادامه افزود: نقد تلفنی، نقد مکتوب، ارسال کتاب و نرم‌افزار و اردوهای آموزشی برنامه‌هایی است که برای اعضای دوره در نظر گرفته شده است تا بتوانند به یک بالندگی در شعر برسند. در هر دوره ما یک سری عضو برتر داریم و از آن افراد برای دوره‌های بعد استفاده می‌کنیم به علاوه این که ما آثار منتخب هر دوره را به صورت یک کتاب به چاپ می‌رسانیم.

مدیر روابط عمومی شهرستان ادب به اردوی این موسسه در شهرکرد اشاره کرد و گفت: یک برنامه پنج روزه از 29 مرداد برای اعضا در نظر گرفتیم و دوستان وارد شهر کرد شدند. پنج‌شنبه بعد از مراسم افتتاحیه، کارگاه‌ها آغاز شد. سعید بیابانکی، محمدحسین جعفریان، حجت‌الاسلام آقا تهرانی، دکتر دلبری، علی‌محمد مؤدب، زهیر توکلی، محدثی خراسانی و حکیم‌آذر و ... اساتیدی بودند که در این دوره شرکت کردند. در اولین کارگاه در رابطه با زبان فارسی امام خمینی سخن گفتند و در همین کارگاه نیز به موضوعات مرتبط با شهدا پرداختند. همزمان با این اردو پیکر چهار شهید گمنام به شهر کرد وارد شده بود که در شب شهادت امام جعفر صادق پیکر یک شهید سرافراز دفاع مقدس به مراسم عزاداری که به همین مناسبت برگزار شده بود، وارد شد که یک حال و هوای خوبی به جوانان داد.

برنامه رادیویی «در کوچه باغ کتاب» یکشنبه شب از ساعت 21 الی 22 به موضوعات مرتبط با ادبیات انقلاب اسلامی می‌پردازد و علاقه‌مندان می‌توانند با شماره 30000900 با این برنامه در تماس باشند.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها