امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۰:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106296
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 41
احمد عربلو در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره این اثر اظهار داشت: شیخ محمدتقی بهلول گنابادی از شخصیت‌های ...

احمد عربلو در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره این اثر اظهار داشت: شیخ محمدتقی بهلول گنابادی از شخصیت‌های علمی، فرهنگی، سیاسی فرهیخته معاصر است که زندگینامه وی پس از ویرایش نهایی هفته آینده به شکل داستانی تحویل بنیاد شعر و ادبیات داستانی می‌شود.

به گفته این نویسنده، ویرایش نهایی اثر به پایان رسیده و برای بررسی به بنیاد ارائه می‌شود، این زندگی‌نامه داستانی برای گروه سنی نوجوان و جوانان نگاشته شده چرا که شیخ محمدتقی بهلول گنابادی الگوی بسیار خوبی به لحاظ مبارزات سیاسی، بعد فرهنگی، عرفانی و.... است، ایشان زندگی جذاب و عجیبی داشت که امیدوارم در این زندگینامه داستانی آن را به خوبی منعکس کرده باشم.

وی درباره این اثر توضیحاتی بیشتر داد و بیان کرد: به این دلیل که این اثر زندگی‌نامه داستانی است سعی کرده‌ام جذابیت‌های داستانی را به آن اضافه کنم؛ این کتاب حداکثر 200 صفحه است و برای نوجوانان اثری جذاب خواهد بود.
 
شیخ محمدتقی بهلول گنابادی (1279 - 1384) مشهور به شیخ بهلول یا علامه بهلول از عارفان و فقهای به‌نام ایران بود که نامش با واقعهٔ مسجد گوهرشاد پیوند خورده است.

علامه بهلول گنابادی، در روستای بیلند شهر گناباد به سال 1279 متولد شد. در کودکی به مکتب پدرش رفت و هشت ساله بود که حافظ کل قرآن شد. سپس به تحصیل علوم قدیمه پرداخت و دوره هایی چون شرح لمعه، مطول تفتازانی و حاشیه را نزد پدر گذراند. در همین دوران در مجالس روضه‌خوانی شرکت می‌کرد و به گفته خودش، در کودکی برای زنان منبر می رفت. در 27 سالگی برای تکمیل دروس حوزوی به مشهد رفت و از محضر آیت الله حسین قمی درس گرفت.نخستین برخورد سیاسی او برهم‌زدن مراسمی بود که در اول محرم به مناسبت حضور همسر رضاشاه و امان الله خان پادشاه افغانستان در باغ ملی سبزوار بر پا بود. به این ترتیب تحت تعقیب عوامل حکومت پهلوی قرار گرفت و پیاده رهسپار قم شد و سپس به کربلا رفت.

مهمترین حرکت سیاسی بهلول پس از اقدامات رضاخان در جهت فرنگی‌مآبی به وقوع پیوست. دستور رضاخان برای برسرنهادن کلاه پهلوی، با مخالفت روحانیون مواجه گشت. روحانیونِ مشهد نیز با تجمع در منزل آیت الله یونس اردبیلی، تصمیم به فرستادن نمایندگانی برای مذاکره با رضاخان گرفتند و آیت‌الله حسین قمی به این منظور انتخاب شد. وی که رهسپار قم بود با توقف در باغ مهراج‌الملک شهر ری بازداشت و ممنوع‌الملاقات شد.
 
به دنبال انتشار این خبر در مشهد، مردم با تجمع در مسجد گوهرشاد، خواستار آزادی آیت‌الله قمی شدند. از سویی بهلول نیز در شهر فردوس علیه حکومت سخنرانی کرد. پس از فرار از دست مامورین شهربانی فردوس با کمک آقا نجفی (از علمای فردوس) به مشهد رفت و پیش از دستگیری توسط مامورین شهربانی، توسط ماموران آستان قدس در یکی از حجره های صحن مطهر زندانی شد.
 
مردم که از این ماجرا اطلاع یافتند به کمک نواب احتشام رضوی وی را آزاد کردند و او نیز با رفتن به روی منبر، سخنان تندی را علیه حکومت ایراد کرد. بهلول در شب 20 تیر 1314 دوباره برای آگاه سازی مردم به منبر می رود و همراه نواب احتشام و شیخ حسین اردبیلی سخنانی را ضد دستگاه رضاخان بیان می کند.

وی پس از واقعه مسجد گوهرشاد به علت تحت تعقیب بودن به افغانستان گریخت. در آن جا نیز دست از مبارزه سیاسی برنداشت و به همین علت به زندان افتاد و مدت 30 سال را در اسارت گذراند.

شیخ محمدتقی بهلول گنابادی علاوه بر تسلط بر ادبیات عرب و تاریخ انبیا، اشعار نغز و طنز نیز می سرود و گفته می‌شود 200 هزار بیت سروده و 50 هزار بیت نیز از شاعران دیگر حفظ بوده است. علاوه بر این در زمان حیاتش، شاهدی زنده از تاریخ صدساله ایران بود. بهلول با وجود کهولت سن همواره به ورزش‌هایی مانند شنا، کوهنوردی و پیاده‌روی می‌پرداخت.

محمدتقی بهلول سرانجام در روز جمعه 7 مرداد ماه 1384 پس از 105 سال زندگی، درگذشت و پیکر او بعد از تشییع در تهران، مشهد و تربت حیدریه در روز 12 مرداد در گناباد دفن شد. اکنون آرامگاه وی که در ورودی شهر گناباد قرار دارد و پذیرای بسیاری از اهالی علم و ادب است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار