امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۵:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106299
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 16
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جلد 12 و 13 روزشمار انقلاب اسلامی با پرداختن به تحولات سیاسی روزهای 27 دی تا 4 بهمن ماه 1357 توسط ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جلد 12 و 13 روزشمار انقلاب اسلامی با پرداختن به تحولات سیاسی روزهای 27 دی تا 4 بهمن ماه 1357 توسط انتشارات سوره مهر به بازار کتاب عرضه شد.

تحولات سیاسى گسترده ایران در اواخر دى ماه 1357 به حدى بود که جلد 12 روزشمار انقلاب اسلامی به دوره تاریخى 27 تا 30 دى ماه آن سال اختصاص یافت.

در این مجلد به تحولاتى نظیر گسترش مخالفت هاى مردمى با حکومت پهلوى و دولت شاپور بختیار، انعکاس گسترده پیام‌ها و سخنان امام خمینى در خبرگزاری‌ها و مطبوعات داخلى و خارجى، یورش نظامیان و چماقداران در بسیارى از شهر‌ها به مردم، استعفاى گروهى از نمایندگان مجلس شوراى ملى و وزیر دادگسترى، اعتصاب غذاى گروهى از همافران، تدارک و برنامه ‏ریزى تظاهرات اربعین، تهیه اساسنامه شوراى انقلاب اسلامى، آزادى گروهى از زندانیان سیاسى و... سرانجام تظاهرات میلیونى اربعین در سراسر کشور پرداخته شده است.

تحولات گسترده این دوره زمانى کوتاه در دو محور اصلى جبهه مبارزه شامل رهبرى انقلاب اسلامى، تظاهرات میلیونى اربعین و روحانیت و مردم و همچنین جبهه حکومت شامل شاه و شاپور بختیار، نظامیان و کشورهاى غربى و اسرائیل بررسی می‌شود.

جلد سیزدهم روزشمار انقلاب اسلامی نیز به تحولات سیاسی گسترده ایران طی روزهای اول تا چهارم بهمن 1357 می‌پردازد. در این مجلد به تحولاتی نظیر انعکاس گسترده سخنان و دیدگاه‌های امام خمینی و حوادث انقلاب در رسانه‌های داخلی و خارجی، استعفای سیدجلال‌الدین تهرانی از ریاست شورای سلطنت، اعلام بازگشت امام خمینی به ایران، تشکیل «کمیته استقبال از امام» در تهران، برپایی جلسات شورای انقلاب اسلامی، گسترش مبارزات مردمی و فعالیت روحانیون و سیاسیون، آزادی برخی از زندانیان سیاسی، پیوستن گروهی از نظامیان به مردم، ارائه لوایح انحلال ساواک و تعقیب نخست‌وزیران و وزیران سابق از سوی شاپور بختیار به مجلس شورای ملی، برپایی تظاهرات طرفداران قانون اساسی با حضور برخی نظامیان و خانواده‌هایشان، تسخیر برخی مراکز دیپلماتیک رژیم پهلوی در خارج کشور توسط دانشجویان مبارز، اقدامات امریکا در مقابله با انقلاب و... پرداخته شده است.

تحولات گسترده این دوره زمانی چهار روزه را می‌توان در دو محور اصلی جبهه مبارزه شامل رهبری انقلاب اسلامی، کمیته استقبال از امام، شورای انقلاب اسلامی، روحانیت و سیاسیون مخالف رژیم شاه، مخالفت های مردم، نظامیان پیوسته به انقلاب اسلامی و گسترش انقلاب در خارج از کشور و همچنین محور جبهه حکومت شامل شاه، شاپور بختیار، نظامیان، طرفداران قانون اساسی و امریکا و اسرائیل تقسیم و بررسی کرد.

گفتنی است، این دو مجلد روزشمار انقلاب اسلامی با کار‌شناسی هدایت‌الله بهبودی مدیر دفتر ادبیات انقلاب اسلامی، توسط میرزاباقر علیان‌نژاد تنظیم و نگارش شده است.

همچنین جلد14 روزشمار انقلاب اسلامی که به روزهای 5 تا 8 بهمن 1357 اختصاص دارد به زودی توسط انتشارات سوره مهر منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها