امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۰:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106302
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری سومین دوسالانه خوشنویسی امروز با حضور غلامحسین امیرخانی، مجتبی ملک‌زاده،

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری سومین دوسالانه خوشنویسی امروز با حضور غلامحسین امیرخانی، مجتبی ملک‌زاده، احمد پیله‌چی از اعضای شورای سیاستگذاری سومین دوسالانه خوشنویسی در موزه هنرهای معاصر ایران برگزار شد.

* رشد کیفی خوشنویسی قابل توجه است

احمد پیله‌چی در این نشست بیان داشت: پیشرفت کیفی و کمی و کشف استعدادهای درخشان هنرمندان نوظهور از اهداف برگزاری دوسالانه خوشنویسی ایران است.

وی با اشاره به وضعیت کیفی هنر خوشنویسی گفت: می‌خواهم این را هم مطرح کنم که هنرمندان عرصه خوشنویسی از نظر کیفی به رده‌های اول برگزیده دست یافتند. رشد و اعتلای هنر خوشنویسی را شاهد هستیم و رشد سریع کیفی این عرصه غیر قابل تصور بوده است.

پیله‌چی در خصوص انتخاب شهر قزوین به عنوان محل برپایی دوسالانه خوشنویسی گفت: با توجه به تجربه‌های گذشته این شهر در پویایی هنر خوشنویسی و اینکه قزوین از دیرباز مهد پرورش هنرمندان خوشنویس بوده، امروز نیز پایتخت این هنر محسوب می‌شود.

وی با اشاره به بزرگداشت احمد سهروردی (یاقوت ثانی) کاتب قرآن کریم در قرن هشتم هجری قمری، گفت: ما در هر دوره یکی از استادان هنر خوشنویس را مورد توجه قرار دادیم؛ در دوسالانه اول بزرگداشت میرعماد قزوینی در دوره دوم بزرگداشت درویش عبدالمجید طالقانی را برگزار کردیم و در این دوسالانه نیز از احمد سهروردی با برگزاری همایش، سخنرانی و نمایش آثارش به عنوان یکی از بزرگان هنر خوشنویسی ایران یاد می‌کنیم. 

* نوگرایی، هنر را ماندگار می‌کند

غلامحسین امیرخانی عضو شورای سیاست‌گذاری دوسالانه خوشنویسی ایران در ادامه این نشست بیان داشت: حضور بانوان نسبت به حضور آقایان در عرصه فرهنگ و هنر به نسبت 70 به 30 است؛ بانوان هنوز در هنر خوشنویسی این فرصت را نداشتند تا آثارشان را ارائه بدهند؛ اما در سال‌های آینده شاهد چنین نسبتی در بخش خوشنویس هم خواهیم شد.

وی با اشاره به نوجویی و نوگرایی در عرصه هنر گفت: در طول تاریخ هر چیزی که توانست پاسخگوی نوگرایی انسان باشد، از جذابیت لازم برخوردار بوده و ماندگار شد؛ لذا باید به این موضوع در عرصه خوشنویسی توجه داشته باشیم.

* برنامه‌ریزی آتی برای نقاشی‌خط

مجتبی ملک‌زاده؛ عضو شورای سیاستگذاری و داور دوسالانه نیز در این نشست گفت: هنر خوشنویسی در این سالها رشد و توسعه خوبی داشته است که در این زمینه نباید نقش موثر دوسالانه ها و جشنواره ها را نادیده گرفت. آثار سومین دوسالانه خوشنویسی نیز نسبت به دوره های قبل از نظر کیفی رشد قابل توجهی دارد.

وی ادامه داد: در جلسه شورای سیاستگذاری دوسالانه با مدیرکل هنرهای تجسمی مقرر شد که برای گرایش‌های نوین در خوشنویسی و نقاشی‌خط رویداد و برنامه‌ای مستقل در نظر گرفته شود چون نقاشی خط در این سال‌ها مقبولیت خاصی پیدا کرده و در عرصه بین المللی هم مورد توجه قرار گرفته و یک فضای بازتر و خاص تری ایجاد کرده است. اما دوسالانه خوشنویسی به سنت خوشنویسی می پردازد که چارچوب خاصی دارد. بنابراین قرار است که برای نقاشی خط رویداد دیگری برنامه ریزی شود. هنر خوشنویسی نیاز دارد که به روز شود چون اگر به روز نشود، خواهد مرد و از بین می‌رود.

در پایان این نشست از پوستر دوسالانه خوشنویسی اثر علیرضا محبی رونمایی شد.

انتهای پیام/ا

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار