امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۲۰:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106319
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 30
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مبین اردستانی، شاعر جوان کشورمان در مراسم نقد و بررسی کتاب «جلسه شعر» که دقایقی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مبین اردستانی، شاعر جوان کشورمان در مراسم نقد و بررسی کتاب «جلسه شعر» که دقایقی پیش در سالن جلسات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، برگزار شد، بیان داشت: مهمترین عنصری که در مجموعه یادداشت‌های این کتاب ارزشمند تجلی دارد، هدایت‌گری به سوی کمال است، این کتاب با این توجه زیر سایه قرآن حکیم قرار می‌گیرد که هدف از آفرینش آن هدایت بوده و به جهت توجه به همین دقیق است، معلمی جایگاه ارجمندی در ادیان الهی دارد.

وی اضافه کرد: می‌گویند یک کتاب خود، یک معلم خوب است برای خواننده‌اش. این کتاب به حقیقت صفات یک معلم خوب را با خود دارد و نویسنده آداب و اخلاق پسندیده معلمی را که عجین وجود اوست در ارائه مطالب به نیکویی تمام رعایت کرده است.

اردستانی ادامه داد: متن گواه این است که نویسنده اهل فضل فروشی و فخرفروشی، اهل جلوه و عظمت‌فروشی نیست. صاف و ساده و بی ادا و اطوار و بی منت و توجه دادن به خود و به رخ کشیدن آن چه می‌داند، دانش و دریافت‌های خود را عرضه داشته و این ویژگی قابلیت اثرگذاری متن را افزایش داده است.
 


 

* اردستانی: یادداشت‌های کتاب «جلسه شعر» فقط درک شعر نیست

وی افزود: یادداشت‌های کتاب «جلسه شعر» فقط درک شعر نیست، خیلی جاها درس زندگی و زیست می‌دهد. گاهی اتفاقاتی می‌افتد که این طور به ذهن خطور می‌کند که انگار فقط هر چیزی که امکان عرضه پیدا می‌کند، ارزشمند است یعنی فراوانی عرضه گونه‌ای از مفاهیم _در صورتی که ممکن است فاقد ارزش باشند_ آنها را صاحب ارزش می‌کند. وقتی هنر عرضه نشود و در معرض دید قرار نگیرد، جادویی سرعت ارجمند شدن پیدا می‌کند. سامری‌ها راهزن هنر و ذائقه هنری که هیچ، راهزن باور مردم می‌شوند. آن وقت شاعر را وا می‌دارند که بگوید «گاو را دارند باور در خدایی عامیان/ نوح را باور ندارند از پی پیغمبری»؛ البته که همه گناه، گردن عامیان نیست نوجوان دسته گلی که با هزار شور و اشتیاق و از همه جا بی‌خبر از راه رسیده و طالب خوبی و زیبایی است اگر شامه‌اش با رایحه ریاحین آشنا و همنشین نشود، اسانس‌های قلابی به خورد دماغش خواهند داد. پس عرصه از عرضه راه‌نامه‌ها نباید خالی بماند. پری نهفته رخ و دیو در کرشمه حسن
بسوخت دیده ز حیرت که این چه بوالعجبی است
«حافظ»

اردستانی بیان کرد: برخی از یادداشت‌ها از جمله «برای جشنواره‌تان متأسفم» مخاطب را توجه می‌دهد به اینکه همه زمان‌ها و مکان‌ها محل ابتلا است و در همه حال باید اخلاق و آداب را رعایت کنیم؛ توجه می‌دهد به اینکه قبح و زشتی یا نادرستی بعضی اعمال و اقوال آنطور که باید نشان داده نشده است و گاهی شخص ناخواسته و نافهمیده دارد رفتار ناشایستی را انجام می‌دهد و آنقدر در آن غرق شده که متوجه قبح و نتیجه عملش نیست. متأسفانه برخی از این افعال و اقوال به جهت اینکه کسی نیست تا نادرست بودنشان را گوشزد کند، فراوانی پیدا کرده‌اند. اینجاست که ضرورت وجود چنین متن‌هایی بیشتر جلوه می‌کند.

وی افزود: البته برخی به سبب غرق شدن در کج‌روی‌ها، رفتار ناصواب و پرت‌بلا گویی‌ها، توان شنیدن ندارند گروهی که به قول مولوی «مستیی دارد ز گفت خود ولیک/ از بر وی تا به می راهی‌ست نیک»، برای اینها توفیری نیست بین اینکه چهره خود را در آیینه صاف بی‌قبار و زنگار ببینند یا در آب کثیف جمع شده در گودالی. اما به قول خاقانی «گرچه در نفت سیه چهره توان دید ولی/ آن نکوتر که در آیینه بیضا بینند».

* یکی از ویژگی‌های کتاب «جلسه شعر»، بیان اثرگذار و اخلاق‌مدارانه شاعر با نگاه تربیتی است

اردستانی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های مهم کتاب «جلسه شعر» توجه متعادل نویسنده به دیروز و امروز یعنی آگاهی و درک درست از سنت‌های پسندیده و نوع آوری‌های مورد پذیرش ذوق‌های سلیم است. نویسنده نه آنقدر شیفته گذشته است که گمان کنیم در این زمان و در زمانه حاضر زندگی نمی‌کند و معاصر گذشتگان است و نه اسیر فریب خورده بازی و ریاضیات مزخرفی‌ است که بعضی از هنربندان برای به گوش عالم و آدم رساندن یافتم‌ یافتم‌های بی‌پایان‌شان گروه کرهایی تشکیل داده‌اند و کارناوال‌هایی به راه انداخته‌اند.

وی افزود: نویسنده پی گفتن و گذشتن نیست. معیار و سنجه به مخاطب می‌دهد و حتی به او شیوه مواجهه صحیح را می‌آموزد، مواجهه عالمانه و نه عوامانه. یعنی یک بعدی و سطحی ندیدن موضع‌ها و موضوع‌ها.

اردستانی بیان کرد: از دیگر ویژگی‌های کتاب «جلسه شعر»، بیان اثرگذار و اخلاق‌مدارانه و با نگاه تربیتی و نشر جذاب، گیرا و روان و به اصطلاح خوش‌خوان و همین طور بهره‌مندی‌های بجا از زبان طنز است. آخرین ویژگی که در این مجال اندک می‌توان به آن اشاره کرد، شهامت نویسنده در چشم نبستن به روی سخنان و کردارهای ناپسندیده و نادرست است، آن هم در دوره‌ای که خیلی‌ها ترجیح می‌دهند به این بیت از صائب عمل کنند که گفت، «به حرف هیچ کس انگشت اعتراض منه/ که مستفید شود از تو و عدو گردد»، خیلی‌ها متوجه نابهنجاری‌ها می‌شوند اما بعضی توان بیان آن را ندارند و بعضی شهامت گفتن‌اش را.
 


 

* فرمانی: کتاب «جلسه شعر»، کتاب علمی _ کاربردی است

سعید فرمانی یکی دیگر از سخنرانان جلسه نقد و بررسی کتاب «جلسه شعر» بود که وی بیان داشت: ما معمولاً در حوزه شعر و ادبیات دو حوزه مشخص نظیر «مجامع ذوقی و انجمی» و بحث و فضای «آکادمیک و دانشگاهی»، سراغ داریم.

وی اضافه کرد: متأسفانه در روزگار ما فکر می‌کنم یک مقدار بین این دو حوزه یک حلقه مفقوده‌ای به چشم می‌خورد که در واقع این حلقه نیست و کمتر به آن پرداخته شده است. چه در حوزه مکتوب و چه در حوزه حضور و شفاهی. برای همین حتی در حوزه انتشارات کتاب‌هایی که معمولاً چاپ می‌شود، یا در حوزه آکادمیک یا نقد تخصصی قرار دارند که خیلی علمی به یک موضوع مشخص پرداخته‌اند و بعضاً هم مردم کوچه و بازار و انجمن‌ها زبان آنها را صلاً نمی‌فهمند از بس که آنها درگیر نظریه‌ها و تئوری‌های آکادمیک می‌شوند.

فرمانی ادامه داد: در حوزه دیگر نیز یکسری کتاب‌هایی که بیشتر در چاپ‌های سلیقگی قرار دارند و هیچ مبنای علمی هم ندارند و فقط یک جرقه ذوقی را منتشر کردند، به چشم می‌خورد. این حلقه مفقوده به نظرم لازم است که بیشتر به آن پرداخته شود و مستلزم این است افرادی که اهلیت آن را دارند، به آن بپردازند که هم در حوزه آکادمیک قرار داشته‌اند و هم در حوزه شعر به صورت تجربی و انجمنی این تجربیات را داشته‌اند.

وی افزود: بر خلاف آن چیزی که خود آقای امینی در مقدمه کتاب «جلسه شعر» بیان کرده‌اند، این نویسنده و شاعر از اهالی هستند که اهلیت این قلم زدن در این حوزه را دارند، این کتاب گرچه یک کتاب آکادمیک و تئوریزه شده نباشد، ولی کتاب بسیار کاربردی است برای کسانی که در مقدمات شعر هستند و اتفاقاً شاید بزرگانی که هنوز بسیاری از مبتدی‌های شعر را آشنایی ندارند یا دوست ندارند که با آنها آشنایی داشته باشند.

فرمانی با بیان اینکه کتاب «جلسه شعر»، کتاب علمی _ کاربردی است، گفت: از اینکه جناب آقای امینی بدون هیایو می‌نویسند و تجربیات خودشان را در اختیار کوچک‌ترهایی همانند بنده قرار می‌دهند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها