امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۹:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106330
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به همت سازمان بسیج اساتید کشور پانزدهمین اجلاس سالانه اساتید بسیجی دانشگاه‌ها و ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به همت سازمان بسیج اساتید کشور پانزدهمین اجلاس سالانه اساتید بسیجی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور صبح دوشنبه سوم شهریورماه با شعار «نسبت فرهنگ و اقتصاد در تمدن نوین اسلامی» و با حضور بیش از هزار استاد بسیجی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور در سالن همایش‌های صدا و سیمای مشهد مقدس آغاز به کار کرد.

* دانشگاه‌های کشور محل جولان احزاب سیاسی ورشکسته نیست
در ابتدای این مراسم سهراب صلاحی رئیس سازمان بسیج اساتید اظهار کرد: فعالیت‌های سازمان بسیج اساتید را در دو حوزه ساماندهی می‌کنیم که حوزه نخست، کمک به گفتمان‌سازی برای دستیابی به دولت اسلامی و حوزه دوم تلاش برای تدوین نقشه راه جمهوری اسلامی ایران در حوزه بین‌الملل است.

وی افزود: مسئله مهم این است که در نظام برآمده از آموزه‌های اسلامی این تثبیت اقتدار در دو مرحله صورت گرفته، نخست در حوزه جغرافیایی و در دوران دفاع مقدس و دوم در حوزه منطقه‌ای و آن زمانی که آمریکایی‌ها با طرح‌های متعدد از جمله خاورمیانه بزرگ به دنبال تسلط بر منطقه و بر مرکز جهان اسلام بودند.

رئیس بسیج اساتید کشور با بیان اینکه مهار انقلاب اسلامی از جمله راهبردی‌ترین سیاست‌های آمریکا در حوزه سیاست خارجی بوده است، گفت: شاهد هستیم که برای آمریکایی‌ها مسئله مهار انقلاب اسلامی بعد از وقوع این انقلاب بسیار حیاتی بوده تا آنجا که حتی اسم گروه بعثی‌ها را از لیست تروریست‌ها خارج کرده و آنها را در برابر انقلاب اسلامی تجهیز کردند، آنها گفتند اگر بخواهیم به عنوان کدخدای جهان آنچه را می‌خواهیم اعمال کنیم باید در این منطقه خیمه زده و بر همه چیز از جمله انرژی مسلط شویم.

صلاحی افزود: تسلط آنها بر انرژی سبب تسلط بر کشورهای دیگری نظیر چین و هند می‌شد و آنان طرح خاورمیانه بزرگ را برای رسیدن به اهداف خود و تسلط بر منطقه برنامه‌ریزی کردند.

صلاحی خاطرنشان کرد: کمرشکستکی آمریکا در عراق و افغانستان تا آنجا بود که برای مثال در افغانستان 5 هزار میلیارد دلار هزینه کردند و در برابر آن 5 هزار تابوت و آبروی نداشته به همراه خود بازگرداندند.

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور با تأکید بر اینکه شکست بر آمریکا را همواره جمهوری اسلامی ایران بر آنان تحمیل کرده است گفت: عراق صحنه بزرگی برای ارزیابی تمدن غرب در انظار کسانی که نمی‌شناختند بود و این شکست را ایران بر آنها تحمیل کرد بدون اینکه حتی تیری از ناحیه ما شلیک شود.

وی با اشاره به مهار فتنه 88 توسط فرزندان انقلاب اسلامی، گفت: در فتنه 88، حادثه‌ای رخ داد که می‌توانست 5 نظام را سرنگون کند اما دیدیم که چطور فرزندان انقلاب، آن فتنه را مهار کردند و امروز نیز دولتمردان ما باید بیش از گذشته این موضوع را لحاظ کرده و همچنین به این مسئله دقت داشته باشند که آمریکا و غرب نیازمند این منطقه هستند و در برابر نیز ما آنان را به کدخدایی نمی‌شناسیم.

صلاحی با تأکید بر اینکه رفتن به سمت دولت اسلامی نیازمند کسب تکلیف از سوی نخبگان و نیروهای ارزشی است، گفت: گفتمان‌سازی برای تشکیل دولت اسلامی باید در رأس موضوعات قرار گرفته و این خط ادامه پیدا کند.

وی تصریح کرد: دانشگاه محل احزاب سیاسی ورشکسته‌هایی که آزمایش خود را ‌در فتنه 88 نشان دادند، نیست و ما امروز در حوزه دانشگاه‌ها باید به مسئله توسعه فرهنگ و اقتصاد توجه کنیم.

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور با اشاره به اقدامات انجام‌شده از سوی این سازمان به منظور توسعه فرهنگی و اقتصادی گفت: تلاش کرده‌ایم کارگروه‌های مختلفی در این حوزه از جمله اقتصاد مقاومتی، جمعیت و خانواده و همچنین 18 کارگروه بین‌المللی با موضوعات مختلف تشکیل داده‌ و آن چیزی که مورد توجه ما بوده این است که اساتید مسلمان دانشگاه‌ها را ‌به این کارگروه‌ها متصل و این 18 کارگروه را نیز به 18 دانشگاه برتر کشور متصل کنیم.

صلاحی یادآور شد: باید از ظرفیت چندصد هزاری اساتید مسلمان دانشگاه‌های جهان استفاده کنیم و در برابر تمدن غربی که امروز خسته است، ما از تمام ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه خود استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: امروز آنچه از حوادث عراق و حضور آمریکایی‌ها در عراق می‌بینیم چیزهایی بوده که خودشان نوشتند و فیلم‌هایی بوده که خودشان از زندان ابوغریب گرفتند و نتیجه آنکه می‌بینیم در این میان ندای انقلاب اسلامی به گوش می‌رسد که با قدرت و شجاعت در برابر این مسائل ایستاده‌اند، مهمترین بحث در ایجاد تمدن اسلامی عنصر رهبری و آموزه‌های حیات‌بخش اسلام است و امروز می‌بینیم که جمهوری اسلامی ایران با بیش از 35 سال که مورد هجمه دشمنان قرار گرفته چگونه محکم و استوار ایستاده است.
* مقابله با دشمن در جبهه اقتصاد با مدیریت جهادی امکان پذیر است

در ادامه این مراسم سردار علی‌اکبر احمدیان معاون راهبردی سپاه اظهار داشت: امیدواریم بسیج اساتید در حوزه تدوین راهبردها با نظرات و ایده‌های خلاقانه خود ما را یاری دهند.

وی با اشاره به برنامه‌های کشور در سه حوزه سیاست، فرهنگ و اقتصاد گفت: در حوزه سیاسی مردم‌سالاری مبتنی بر دین را بیش از 30 سال است که دنبال می‌کنیم و این مردم‌سالاری دینی ما دموکراسی تقلبی غرب را به چالش کشیده و مانند یک خوره به جان آنها افتاده است، اما با توجه به اینکه در حوزه فرهنگ از ذخایر بسیار ارزشمندی برخوردار هستیم هنوز نتوانسته‌ایم از این ظرفیت‌ها به درستی استفاده کنیم.

معاون راهبردی سپاه افزود: مدیریت جهادی که از سوی مقام معظم رهبری برای دو حوزه فرهنگ و اقتصاد تعیین شده در حقیقت می‌خواهد رابطه مدیریت جهادی را با این دو حوزه و چگونگی دست یافتن به این مدیریت را مشخص کند.

احمدیان با اشاره به هشت سال جنگ تحمیلی عنوان کرد: در حوزه دفاع، قدرت دفاعی را هنوز به درستی در کشور ایجاد نکرده بودیم که وارد هشت سال جنگ تحمیلی شدیم و دراین حوزه کم کم توانستیم به دانش دفاعی دست پیدا کنیم، ما هنوز بعد از دفاع مقدس افسوس می‌خوریم که چرا نتوانستیم دستاوردهای دانش دفاع مقدس را به درستی تبیین کنیم.

معاون راهبردی سپاه تصریح کرد: ملتی که اقتصاد و فرهنگ پیشرفته داشته باشد تحقیر نمی‌شود و هر کجا که ما به خدا و نیروی مردم تکیه کرده و حرکت جهادی را در پیش گرفتیم پیروز شده‌ایم.

احمدیان تاکید کرد: وقتی اقتصاد خاکریز دشمن می‌شود باید با مدیریت جهادی به مقابله با دشمن پرداخت.

وی گفت: مقام معظم رهبری فرموده‌اند که در مبارزه دو موضوع لازم و ضروری است که یکی تحرک و جدیت و دومی ایستادگی در مقابل دشمن است و اگر همه افراد در مقابل دشمن با جدیت و تحرک بایستند این به معنای جهاد فی سبیل‌الله است.

احمدیان با تاکید بر اینکه هدف جهاد فی سبیل‌الله باید به درستی در جامعه تبیین شود، اظهار کرد: ما در حوزه دفاع مقدس از تبیین ناکافی و ناکامل جهاد ضربه خوردیم.

معاون راهبردی سپاه یادآور شد: امروز داعش به هر طرف رو می‌کند نمی‌تواند پیش برود چون جهاد جلوی حرکت آن را می‌گیرد.

احمدیان تصریح کرد: ما نباید تنها به ایمان خود برای ورود به میادین مختلف تکیه کنیم، ایمان سطح لازم است اما کافی نیست چون ایمان به تنهایی نصرت الهی را در پی نخواهد داشت.

وی بیان کرد: خدا نصرت خود را به انسان‌های تنبل و بدون مجاهدت نمی‌دهد حتی اگر آنها مومن باشند.

معاون راهبردی سپاه با بیان اینکه برای هر کاری نمی‌شود مردم را به جهاد دعوت کرد، مدیریت جهادی به معنای مدیریت مبارزه‌ای است یعنی اگر مشکل و دشمن وجود نداشته باشد باید تعجب کرد.

احمدیان خاطرنشان کرد: مدیریت جهادی در فرهنگ و اقتصاد مصداق دارد به طوری که تحریم‌‌های دشمن و مقابله با آن به منزله جهاد است.

وی در پایان سخنان خود افزود: در حال حاضر انقلاب اسلامی در مدیریت جهادی در حوزه اقتصاد پیشتاز شده است به گونه‌ای که امروز روسیه مجبور شده از الگوی اقتصاد مقاومتی ما استفاده کند.
*تسلیح کرانه باختری آرمان‌های صهیونیسم را به آتش می‌کشد/جنگ اخیر غزه کمر اسرائیل را شکست 

سعدالله زارعی کارشناس مسائل بین الملل سخنران دیگر این مراسم بود که در سخنان خود در ارتباط با حوزه تحولات عراق اظهار داشت: داعش و جریانی که ما طی ماه‌های  اخیر شاهد رشد آن در یک مقطع زمانی بودیم ترکیبی از بعثی‌ها بود که 40 سال در عراق حکومت می‌کردند. این کارشناس مسائل سیاسی در مورد تحولات غزه اظهار کرد: حدود 50 روز تحولات غزه تا به امروز طول کشیده و در این مدت سه بار آتش‌بس اعلام شده است.

وی افزود: مسئله اول در حوزه غزه این است که اهداف اسرائیلی‌ها از شروع جنگ چه بوده که دلیل نخست آن پاکسازی و خارج کردن منطقه غزه از گردان‌های فلسطینی و سپردن آن به بن‌محمود عباس بوده و نکته دوم نیز خلع سلاح در غزه برشمرده می‌شود.

زارعی با بیان اینکه براساس منابع خبری جان‌کری به نقل از نتانیاهو اذعان کرده بود که اسرائیل ظرف 5 روز تکلیف مقاومت را در غزه یکسره می‌کند خاطرنشان کرد: با وجود این صحبت 50 روز از جنگ می‌گذرد و ما امروز شاهد شکسته شدن کمر اسرائیل در غزه هستیم؛ چراکه اسرائیل پیش‌بینی 5 روز جنگ را در غزه داشت اما فلسطینی‌ها پیش‌بینی و آمادگی سه ماه جنگ را در این منطقه داشتند.

این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید براینکه تسلیح کرانه باختری تلفات سنگینی برای اسرائیل دارد، تصریح کرد: در قسمت کرانه باختری هم اسرائیلی‌ و هم فلسطینی در هم تنیده بوده و لذا تسلیح این منطقه منجر به تلفات سنگین برای اسرائیلی‌ها می‌شود.

وی یادآور شد: قلب تپنده اسرائیلی‌ها کرانه باختری بوده و یکی از علت‌های آن منطقه شمالی کرانه که به نوعی منطقه مقدس اسرائیلی‌ها بوده برشمرده می‌شود که اگر کرانه باختری مسلح شود باید گفت آرمان‌های رژیم صهیونیستی نیز به آتش کشیده می‌شود.

زارعی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تحولات عراق نیز گفت: در تحولات عراق در حقیقت به داعش داعیه مذهبی داده شد چراکه همه می‌دانستند هیچ جریانی در عراق نمی‌تواند با داعیه غیرمذهبی جلو بیاید.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به راهکارهای استفاده شده برای شکست داعشی‌ها در عراق گفت: مسئله مهم درحوزه داعش این بوده که باید اختلاف میان شیعه و سنی را کاهش داد چراکه آنان به دنبال گسترش این اختلاف بوده و درگیری‌های میان شیعه و سنی باید به حداقل برسد، همچنین حرکت در عراق باید به گونه‌ای باشد که کمترین آسیب به توده‌ها و مردم برسد.

زارعی خاطرنشان کرد: همچنین در این مسیر باید از ظرفیت‌های اهل سنت نیز در برابر این فتنه استفاده کنیم و مسئله بعد نیز این است که قبل از هر اقدامی باید مقاوم‌سازی داشته باشیم چراکه جغرافیای شیعه و قلب آن بغداد نباید دچار آسیب‌ شود.

*سکولاریسم فرهنگ سیاسی ایرانیان را تهدید می‌کند

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه رئیس موسسه حکمت و فلسفه اظهار کرد: هویت یک جامعه به فرهنگ آن بستگی دارد و نقش فرهنگ در جامعه همانند روح آن جامعه است. وی با بیان اینکه فرهنگ عمومی مربوط به زندگی عمومی مردم جامعه است که بعد ظاهری و باطنی دارد تصریح کرد: در حال حاضر در جهان اسلام فرهنگی عمومی گرفتار یک تهدید جدی در حوزه خانواده است و دشمن با استفاده از ابزار شبکه‌های اجتماعی، کتاب‌های رمان و شبکه‌های فارسی زبان سعی در ضربه زدن و نابود کردن نظام خانواده دارد.

وی با تاکید براینکه مسئولان فرهنگی باید توجه ویژه به تهدیدهای فرهنگی که از سوی دشمن در مقابل کشور می‌شود داشته باشند گفت: دشمن سعی می‌کند از طرق مختلف به کشور آسیب وارد کند، آنها اعتقادات مردم را مورد هدف قرار داده‌اند.

رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران خاطرنشان کرد: فیلترینگ در تمام دنیا اجرا می‌شود اما درصد آن متفاوت است، ما باید به تاسیس اینترنت سالم بپردازیم و از شاخصه‌های آن که در شورای عالی مجازی تدوین شده بهره ببریم.

خسروپناه یادآور شد: تقویت نهادهای فرهنگی، توجه به فعالیت‌ های سنتی اسلام و انقلاب همانند محرم و صفر و اسلامی‌سازی علوم انسانی باید جزو برنامه‌های مسئولان برای مقابله با تهدیدهای فرهنگی دشمن قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه سکولاریسم فرهنگ سیاسی ما را تهدید می‌کند، اظهار کرد: هدف اصلی سکولاریسم این است که تفکر اسلامی را از فضای سیاسی کشور دور کند که دراین راستا دو موضوع تحجر و روشنفکری را بیان می‌کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها