امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۷:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106334
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «رضا رسولی» دبیر هشتمین جشنواره سراسری ادبیات داستانی بسیج در گفت‌وگو با خبرنگار ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «رضا رسولی» دبیر هشتمین جشنواره سراسری ادبیات داستانی بسیج در گفت‌وگو با خبرنگار فارس ضمن تشریح روند برگزاری اطلاعاتی پیرامون مراسم اختتامیه و وصول آثار ارائه کرد.

* هشتمین جشنواره سراسری ادبیات داستانی بسیج در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

 

ان شالله تا هفته‌های آینده پرونده هشتمین جشنواره سراسری ادبیات داستانی بسیج هم با اعلام نتایج داوری بسته می‌شود. باید یاد و نام استاد «امیرحسین فردی» را زنده نگه‌داریم که سال‌ها رئیس انجمن ادبیات داستانی بسیج بودند و بنده افتخار دارم که به عنوان یکی از نویسندگان نسل جوان‌ انقلاب ،این مسئولیت را قبول کردم و در غیاب ایشان، دبیری این جشنواره را عهده‌دار شدم. استاد فردی زحمات زیادی را در انجمن ادبیات داستانی بسیج کشیدند و از ایشان متشکریم.

هشتمین جشنواره سراسری ادبیات داستانی بسیج در حال انجام است. فراخوان را چند ماه پیش در سطح ملی از طریق رسانه‌ها منتشر کردیم. و از طریق تمامی سازمان‌ بسیج هنرمندان استان اطلاع رسانی انجام شده، آثار خیلی خوبی هم به جشنواره واصل شده است، در این بازه زمانی 3586 اثر به دبیرخانه جشنواره از 31 استان کشور رسیده است.

برخی استان‌ها نسبت به دوره‌های قبل نوسان داشته‌اند، استان‌هایی در این میان همچون خراسان رضوی پرکار بوده‌اند که 500 اثر ارسال نموده اند و استان های فارس وآذربایجان شرقی در رتبه های بعدی کمیت آثار قرار می گیرند.

* دیگر استان‌ها چطور؟

در استان قم متاسفانه به دلیل برخی مشکلات اجرایی اصلا نظر ما تامین نشد با وجود اینکه جزو چند استان اصلی عرصه ی داستان نویسی کشور است ، به دلیل حضور حوزه‌های علمیه در قم و اینکه تعداد قابل توجهی از طلاب و روحانیون در قم فعالیت ادبی می‌کنند اما متاسفانه نتوانستیم آنچنان که باید سهم داستانی قم را شاهد باشیم.

مرحله داوری جشنواره در استان‌ها چند روزی است که آغاز شده، به این شکل که از چهره‌های شاخص و داستان‌نویسان متعهد و نویسندگان و ادبای متعهد استان به عنوان داور دعوت می‌کنند، ولی برای اینکه کیفیت داوری و ارزیابی نهایی با دقت بیشتری انجام شود ستاد مرکزی جشنواره هم برای همه استان ها داور ناظر ارسال می‌کند و بر کار داوری‌های استانی نظارت می‌کند.

* یعنی 31 داور ناظر اعزام کردید؟

بله؛ ضمن اینکه داور ناظر در واقع فقط از موضع نظارت فعال نیست بلکه یار و همراه داوران استانی است، در استان‌ها ظرفیت‌های داوری خوبی داریم.

از این حیث و  البته ازجهت شبکه سازی هنری که سازمان بسیج هنرمندان دنبال می‌کند ،ما بخشی از داوران ناظر را از ظرفیت‌های استانی استفاده کردیم. به این معنا که صرفا به نویسندگان شاخص و صاحب نام ملی در تهران اکتفا نکردیم که آنها را به عنوان داور ناظر اعزام کنیم، بلکه از برخی استان‌ها مثل مازندران و همدان که نویسندگانی خوب داشتند و برخی استان‌ها داور ناظر اعزام کردیم.

پس از اعلام نتیجه در استان ها در هر استان به طور میانگین ما تا سقف 12 برگزیده داریم، دو گروه بزرگسال و جوان و در دو قالب کوتاه و داستان بلند برگزیده معرفی خواهد شد. برخی استان ها به دلیل استقبال خوب صورت گرفته، جهت ترغیب نویسندگان و توسعه ی ارتباطشان با داستان نویسان علاقه‌ داشتند تقدیرهای خاصی هم انجام دهند که نظر کمیته علمی جشنواره ،تایید ماجرا بود از این رو در برخی استان‌ها تقدیر بیش از این سطح رخ می‌دهد و پس از ارزیابی نهایی در تمامی استان‌ها ، اختتامیه استانی را برگزار خواهیم کرد.

برخی استان‌ها هم برای برنامه‌های تکمیلی ‌شان مثل استان فارس در کنار برگزاری جشنواره، نشست نقد و بررسی ادبی در حوزه ادبیات برگزار کرده‌اند.

* مجموعا چند برگزیده در سطح کشور معرفی می‌شوند؟

مجموعا 12 برگزیده معرفی می‌شود.

* پس از اختتامیه استانی چه می‌شود؟

بعد از برگزاری داوری‌ها منتخبان استانی به کمیته جشنواره معرفی می شوند و کمیته علمی ،شورای مرکزی داوری را تشکیل می‌دهد، (تشکیل هم شده) و داوران کار داوری را انجام می‌دهند.

* اسامی داوران را اعلام می‌کنید؟

ممکن است قبل از جشنواره اعلام کنیم. اما باید این توضیح را بدهم که با رویکردی که عنوان شد داوران صرفا داروران مطرح و یا چهره‌های شناخته شده مستقر در تهران نیستند، بلکه دو نفر از داوران به مرحله ی مرکزی ما از نویسندگان صاحب نامی هستند که در استان فارس و آذربایجان شرقی مستقرند. از این رو ترکیب داوری صرفا متشکل از نویسندگان تهرانی نیست. پس از اعلام نتایج هم در مهرماه اختتامیه را برگزار خواهیم کرد.

 

* چرا اختتامبه در استان ها برگزار نمی‌شود در حالی که جشنواره ملی است، قصد ندارید اختتامیه را در مکانی به جز تهران برپا کنید.

از آنجا که سازمان بسیج هنرمندان صدای هنر شهرستان‌هاست و ارتباط‌های استانی و شهرستانی قوی دارد، ما در تمامی جشنواره ها ابتدا یک اختتامیه استانی برپا می‌کنیم و سپس در سطح ملی یک اختتامیه برگزار می‌کنیم. این باعث توسعه و تقویت هنر و ادبیات در استان های و شهرستان خواهد شد و از سویی باعث می‌شود شبکه هنرمندان بسیجی انسجام خوبی داشته باشد. اما نهایتا اختتامیه متداولی که همه برگزار می‌کنند را ،در بخش ملی برپا می‌کنیم. اما این نکته را هم عرض کنم که مشخصا معلوم نیست که اختتامیه در تهران باشد . چون به جز تهران، مازندران و کهکیلویه و بویر احمد هم برای میزبانی اعلام آمادگی کرده اند. اما باید ارزیابی کنیم و به نتیجه برسیم که اختتامیه را در چه استانی برگزار کنیم.

* پس هنوز زمان و مکان برگزاری مراسم اختتامیه مشخص نیست؟

هنوز قطعی نیست، اما احتمالا نیمه دوم مهر برپا خواهد شد.

* قرار نیست در بخش ویژه مراسم خاصی برای آقای فردی در اختتامیه برپا شود.

منطقا باید تقدیر و تشکر از آقای فردی به شکل ویژه انجام شود اما در یکی دیگر از برنامه‌های سازمان بسیج هنرمندان به طور ویژه از خانواده ایشان تقدیر شده است.

* در مورد برگزاری کارگاه‌ها هم توضیح دهید. کیفیت این کارگاه‌ها چقدر برایتان مهم بود و تاکیدات در آموزش به علاقه‌مندان پیرامون چه موضوعی صورت گرفت؟

برگزاری کارگاه همزمان و به موازات با جشنواره کار نو و جدید است. اما از آنجا که ما جشنواره را محمل و بستری می‌دانیم برای اینکه جامعه هدف به معنای نویسندگان حزب اللهی بتوانند به هدف مورد توجه ما که کادر سازی نیروی انسانی برای تقویت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است نزدیک‌تر شوند، ما برگزاری هر یک از جشنواره‌هامان از جمله هشتمین جشنواره سراسری ادبیات داستانی بسیج را به شکل چرخه و منظومه می‌بینیم که در این منظومه آموزش هم پیش بینی شده است و سعی‌مان بر این است که کارگاه‌ ها را با موفقیت برگزار کنیم؛ اساتید خوبی را پیش بینی کرده‌ایم ضمن اینکه همزمان با برپایی مراسم اختتامیه کارگاه اصلی هم به صورت چند نشست تخصصی با حضور چند استاد صاحب نام و نویسندگان برجسته کشور برای ارتقاء سطح تخصصی آثار برگزار می‌کنیم. تا نویسنده به گرفتن جایزه یا مطرح شدن اکتفا نکند بلکه خود را همواره در حا آموختن و در فضای آموزشی بداند و بداند که جشنواره محل توقف نیست ،بلکه سکوی پرتاب اوست.

* بخش جنبی هم در جشنواره تدارک دیده شده است؟

یکی برگزاری کارگاه تخصصی است که همزمان با اختتامیه نهایی در مهرماه برگزار می شود. احتمالا از چند نفر از چهره‌های مطرح ادبیات کشور در اختتامیه تقدیر خواهیم داشت.

* تعداد تقدیری ها مشخص است؟

بنای ما تقدیر از 5 نفر است البته ممکن است تعداد کم یا زیاد شود.

* در مورد موضوعات برگزار ی جشنواره هم توضیح بفرمایید، هردو رده پس از اتمام ارزیابی‌هایی صورت می‌گیرد، با توجه به تجربه سال جاری آیا شاهد تغییراتی برای دوره‌های آتی خواهیم بود؟

اولا عنوان جشنواره به گونه‌ای است که تا مخاطب با آن مواجه می‌شود _ جشنواره، فیلم بسیج، جشنواره عکس بسیج، جشنواره ادبیات داستانی بسیج و... فرد تصور می‌کند که اولا باید بسیجی باشد، ثانیا موضوعاتی که به بسیج مربوط می‌شود مثل دفاع مثدس را باید کار کند، در حالی که بسیجی بودن و کارت بسیج داشتن ملاک شرکت در جشنواره‌های ما نیست، همه افراد جامعه می‌توانند در جشنواره‌های ادبی و هنری بسیج شرکت کنند، موضوعاتی هم که ما پیشنهاد می‌کنیم  یکی اش موضوع و مفهوم ارزشمند دفاع مقدس است و همیشه هم مورد توجه ما هست، اما ما محدود به این موضوع نیستیم، بلکه موضوعات دیگری چون بیداری جهان اسلام، موضوعات اجتماعی، مهدویت و.. جزو موضوعات مورد توجه ما است.

اما این نکته که فرمودید صحیح است، ما هم باید یک ارزیابی تکاملی نسبت به موضوعات پیشنهادی داشته باشیم و هم آسیب شناسی داشته باشیم تا مبادا دچار تکرار در اعلام موضوعات شویم و ثانیا موضوعات غیر اولویت‌دار بشود اولویت اصلی ما، در حالی که موضوعات اسلامی انقلابی و ملی که هم برای ذهن و اندیشه نویسنده مفید است و هم موضوعاتی باشد که نیازهای اجتماعی مردم را تامین کند ،زیاد است و ما نباید موضوعات را درمناسک و ظواهر دینی و انقلابی خلاصه کنیم. بلکه باید با یک نگاه توسعه یافته به سمتی برویم که موضوعات بیشتری مورد توجه قرار گیرد.

* امروزه شاهد برگزاری جشنواره‌های متفاوت هستیم .شما برای دوری از موازی کاری چه کرده‌اید؟

معتقدم در حوزه فرهنگ هرچه ما کار کنیم و تولید داشته باشیم کم است چون همچنان نیاز داریم، می‌خواهم اشاره کنم به سال جهاد فرهنگی از نظر شخص بنده ،ادبیات، پایه و ستون فقرات فرهنگ است، بنابراین با توجه به تاکیدات رهبر انقلاب که ما باید در باب فرهنگ جهاد کنیم از این جهت لازم است جدی ترین توجه را به بخش ادبیات داشته باشیم. هرچه در حوزه ادبیات به معنای اصولی کار شود تقویت کننده فرهنگ و پیش برنده فرهنگ است، اما از حیث تکراری و موازی بودن، بله، موازی کاری در هرحوزه‌ای ،زمانی که به خنثی کردن سایر برنامه‌ها و تکرار مکررات بیانجامد ،به نظر من هدر دادن منابع است اما آن زمانی که پیش برنده اهداف باشد، کار تکراری تلقی نمی‌شود.

درست است که سازمان‌ها و نهادهایی چون حوزه هنری با بسیج هنرمندان به لحاظ رویکرد همسو محسوب می‌شوند و هر دو در جبهه فرهنگی انقلاب قرار می‌گیرند اما این نکته را عنایت داشته باشید که ما تفاوت‌هایی در ماموریت‌های خودمان داریم و همین تفاوت‌ها باعث می‌شود که در حوزه انجام ماموریت‌ها وظایف مختلفی برایمان تعریف شود و وظایف متنوع و گوناگونی داشته باشیم.

من تصور می‌کنم جشنواره‌های بسیج هنرمندان از جمله جشنواره ادبیات داستانی بسیج، که بنده در این دوره دبیر آن هستم، یک مزیتی نسبت به سایر جشنواره‌ها داردکه آن ، جهت ماست، جهت فکری که در واقع با برخی جشنواره‌ها کلا متفاوت است، یا در خصوص جشنواره‌های دیگر که سمت و سویشان با اهداف انقلاب نزدیک است، هدف و رویکرد و جهت ما به صورت کاملا مستقیم تقویت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و زمینه سازی برای دستبابی به اهداف فرهنگی نظام جمهوری اسلامی است. بنابراین چون از نظر ما  دارای مزیت است تکراری تلقی نمی‌کنیم. مزیت دوم که ما برای خودمان قائل هستیم همان توجه ویژه‌ای بود که به شهرستان ها و استان‌ها داشته ایم برای فرار از تمرکز زدایی ؛ در حالیکه جشنواره‌های دیگر،غالبا اینگونه نیستند.

امروز در دور افتاده‌ترین ستان‌ها ،انجمن‌های تخصصی بسیج هنرمندان داریم و فعال است. این توجه ویژه برای جذب ارتباط گیری و کادرسازی و معرفی و ارتباط با نویسندگان بسیجی برای اهداف فرهنگی انقلاب مهم و لازم است. نکته سوم که فکر می‌کنم مزیت ما محسوب می‌شود توجه ما به آموزش است.

* شرکت 3586 نفر وظیفه شما را به عنوان مسئول سنگین می‌کند، شما برای حمایت از این استقبال و میزان علاقه‌مند چه خواهید کرد؟

البته بنده از تعداد آثار راضی نیستم، آثار بیشتری باید دست ما را می‌گرفت. اما این موضوع دو دلیل داشت: اول هم زمانی مهلت ارسال با ماه مبارک رمضان و دوم قرار گرفتن بازه زمانی جشنواره در دوره تعطیلی مراکز آموزشی مثل دانشگاه‌ها و ... که جزو مراکز هدف ما است.

ما به جشنواره به عنوان ماهو جشنواره نگاه نمی‌کنیم، بلکه جشنواره برای ما به منزله ی یک پل است. به همین دلیل است که در حوزه‌های تخصصی که دنبال می‌کنیم، انجمن تخصصی مرکزی تشکیل داده‌ایم و به واسطه آن در تمام استان‌ها، انجمن داستانی فعال داریم.

بسیاری از شرکت کنندگان در هشتمین جشنواره سراسری ادبیات داستانی بسیج اعضا و مرتبطین انجمن‌ها هستند و دائم به صورت سازمان یافته ارتباط این عده با ما حفظ خواهد شد. قدم دیگر بحث آموزش در این انجمن‌ها است، خیلی از این شرکت کنندگان، اعضا انجمن‌ها هستند و ما هم برای اعضا گردهمایی سالانه داریم که آنجا مباحث آموزشی و تخصصی و کارگاه‌های ادبی را برگزار می‌کنیم. به صورت دوره و منطقه‌ای هم با انجمن‌ها در ارتباطیم. کتاب آثار برگزیده جشنواره را منتشر می‌کنیم و فضای اموزشی تخصصی هم فراهم آمده تا در این فضا آموزش کلاسیک دنبال شود. بنابراین ما برگزیده‌ها را رها نمی‌کنیم و ارتباط سازمان یافته را خواهیم داشت.

از دو سال پیش تاکنون مجتمع آموزشی و پژوهشی انقلاب اسلامی که وابسته به بسیج هنرمندان است فعال شده و کار خود را در دو رشته کارگردانی و نویسندگی انجام می‌دهد و دوره‌های آکادمیک برگزار کرده است بنابراین بخشی از برگزیدگان جشنواره مامی‌توانند در آزمون‌های آتی این مجتمع شرکت کنند و در صورت قبولی ادامه آموزش ها را در رشته نویسندگی داشته باشند پس بنابراین ارتباط ما کاملا سازمان یافته و مستمر خواهد بود.

* کتاب برگزیده‌ها به چه شکل منتشر می‌شود.

مجموعه داستان برگزیدگان جشنواره هشتمین جشنواره سراسری ادبیات داستانی بسیج به صورت مستقل  منتشر می‌شود. اما من در پی آن هستم تا کتاب جامعی منتشر کنم تا کل برگزیدگان 8 دوره جشنواره را در آن معرفی کنم و رزومه و خلاصه سابقه به همراه اثر برگزیده در آن قید شود.

* قصد انتشار آثار برتر را ندارید؟

با تعاملی که میان سازمان و انجمن قلم ایران ایجاد شده، قرار است بخشی از فعالیت‌های چاپ و انتشاراتمان را ،مشترکا با انجمن قلم انجام دهیم، یکی از برنامه‌های جدی انجمن قلم ایران بحث چاپ آثار نوقلمان است و از این جهت ما می‌توانیم آثار ارزشمندی که نویسندگان تازه کار و نوقلم انجام داده و احیانا از برگزیدگان جشنواره ما هم بوده‌اند به انجمن قلم معرفی کنیم و از طریق آنها ادامه کار را داشته باشیم.

* از میان آثاری که دریافت کرده‌اید آثار نویسندگان شناخته شده را دیده‌اید؟

متاسفانه من آثار را هنوز ندیده‌ام.

* میزان جوایز چطو است همانند سال‌های گذشته خواهد بود؟

نفرات برگزیده رتبه اول هر رده سنی 20 میلیون ریال، نفرات برگزیده دوم هر رده سنی 15 میلیون ریال، نفرات برگزیده سوم در هر رده سنی 10 میلیون ریال، نفرات تقدیری در هر رده سنی 5 میلیون ریال دریافت خواهند کرد.

بر اساس این گزارش در فراخوان این جشنواره امده است؛ جشنواره ادبیات داستانی بسیج،نه صرفا یک فضای رقابت ادبی،که فرصتی برای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی است که راویان صادق آن،فارغ از رقابت‌ها،در رفاقتی مؤمنانه،این داستان باشکوه را روایت خواهند کرد تا در سال جهاد فرهنگی ،حرکتی جانانه در جریان ادبی کشور رقم بخورد .

* موضوعات پیشنهادی جشنواره:

سبک زندگی ایرانی و اسلامی، دفاع مقدس، مدیریت جهادی، انتظار و مهدویت، انقلاب اسلامی، زن وهویت اسلامی، جنایات آمریکا علیه بشریت به ویژه مسلمانان

* قالب‌های جشنواره: داستان کوتاه، داستان بلند

* گروهای سنی مورد نظر جشنواره:

1- جوانان(تا 29سال)

2-بزرگسال (از30سال به بعد)

آثار به تفکیک گروه‌های سنی داوری خواهند شد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها