امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۵:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106351
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 67
«نصیر احمد نور» سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران با حضور در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی این خبرگزاری به

«نصیر احمد نور» سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران با حضور در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی این خبرگزاری به تشریح مناسبات تهران - کابل، انتخابات اخیر ریاست جمهوری در افغانستان و ... پرداخت.

مشروح این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانید.

فارس: ارزیابی شما از انتخابات اخیر ریاست جمهوری در افغانستان چیست؟

سفیر افغانستان: خوشبختانه انتخابات بسیار عالی و پرشور و با مشارکت وسیع زنان و مردان و علی‌رغم تهدیدهای تروریستی و در شرایط بد جوی برگزار شد و مردم افغانستان حضور گسترده‌ای داشتند. در کشورهایی که ده‌ها سال دموکراسی و انتخابات را تجربه کردند، اکثرا انتخابات در این کشورها به خشونت و کشته و مجروح شدن طرفداران کاندیداها منجر می‌شود، ولی خوشبختانه در افغانستان حتی شاهد یک نمونه از این حوادث نبودیم.

رسانه‌های ما خیلی مسئولانه و موفق عمل کردند، سیاستمداران، کاندیداها، نخبگان،‌ علما و روحانیون و نیروهای امنیتی علی‌رغم چالش‌های بزرگ توانستند امنیت را در روز انتخابات تامین و در دوره تبلیغات انتخاباتی، شاهد برگزاری میتینگ‌ها و اجتماعات چند صد هزار نفری بودیم، ولی یک حادثه امنیتی رخ نداد.

دور دوم انتخابات شاهد بگومگوها بین دو تیم بودیم و دعواهایی مبنی بر تقلب مطرح شد که در حال حاضر هر دو تیم به توافقاتی رسیدند که این توافقات در سطح دنیا بی‌نظیر است، برای اینکه شفافیت انتخابات را تامین می‌کند و دو کاندید توافق کردند همه آراء ماخوذه بازرسی و بازشماری شود.

فارس: نقش جان کری وزیر خارجه آمریکا در این خصوص چه بود؟ آیا حضور او در این زمینه تاثیرگذار بود؟

سفیر افغانستان: بله ایشان نقش داشت، ولی اگر 2 کاندیدا و هوادارانشان نمی‌پذیرفتند، عملی نمی‌شد. این توافق به لحاظ سیاسی کم‌نظیر است، اینکه توافق کردند دولت وحدت ملی تشکیل دهند. در چند ماه آینده شاهد نشست‌های بین‌المللی هستیم که افغانستان دستور کار این نشست‌هاست.

فارس: آیا این احتمال را نمی‌دهید که با توجه به تشکیل دولت وحدت ملی در آینده دچار تشتت در دولت شوید؟

سفیر افغانستان: در شرایطی که احساسات و عواطف دو کاندیدا برانگیخته شده می‌توانند اوضاع را مهار و به توافق برسند. هر دو کاندیدا شخصیت‌هایی محترم، دانشمند و معروفی هستند و هر کدام برنده انتخابات شوند کاملا شایستگی ریاست جمهوری و زعامت افغانستان را دارند و زمانی دولت وحدت ملی را تشکیل دهند از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌شود.

فارس: آیا در آینده نزدیک برنامه‌ای برای سفرهای دوجانبه مقامات عالی‌رتبه دو کشور در دستور کار است؟

سفیر افغانستان: در طی سال‌های گذشته رفت و آمدهای زیادی بین مقامات دو کشور صورت گرفته است.پروژه‌های بسیار بزرگی در سطح منطقه مطرح است که اکثر آنها با محوریت افغانستان و ایران است، مثل پروژه خط آهن ایران، افغانستان، تاجیکستان و قرقیزستان و چین که این پروژه می‌تواند نقطه عطفی در مناسبات منطقه‌ای باشد.

اجرای این خط آهن علاوه بر تاثیرات مثبت اقتصادی و سیاسی و فرهنگی، منجر به بهبود وضعیت امنیتی در منطقه می‌شود. هر چقدر منافع کشورهای منطقه به هم گره بخورد، امنیت جمعی منطقه‌ای بیشتر تامین خواهد شد و در نتیجه دست‌های فرامنطقه‌ای از این منطقه کوتاه می‌شود.

ما باید همکاری‌های منطقه‌ای را توسعه بخشیم و از ظرفیت‌های سازمان‌های منطقه‌ای از جمله سازمان اکو در این زمینه بهره‌ ببریم. ما از بستر فرهنگی، تاریخی، و اقتصادی خوبی برخورداریم و انشاءالله دولت‌ها و ملت‌های منطقه در این راستا همت و توجه به خرج بدهند.

فارس: در حال حاضر چه تعداد پناهنده افغان در ایران حضور دارند؟ آمار دقیقی در این زمینه هست؟

سفیر افغانستان: در حال حاضر 900 هزار تبعه افغان کارت آمایش از اداره اتباع وزارت کشور دارند و در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به عنوان پناهنده نامشان ثبت شده و 400 هزار تا 500 هزار نفر پاسپورت گرفته‌اند. البته آمار در این زمینه دقیق نیست.

فارس: تاسیس سرکنسولگری افغانستان در اصفهان به کجا انجامید؟

سفیر افغانستان: در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان 4 سرکنسولگری دارد و سرکنسولگری‌های افغانستان در ایران نیز در شهرهای مشهد و زاهدان هستند. موضوع تاسیس سرکنسولگری ایران در زرنج (ولایت نیمروز) 2 سال پیش از طرف ایران مطرح شد و از آن طرف هم بحث تاسیس سرکنسولگری افغانستان در شهر اصفهان با توجه به حضور گسترده اتباع افغان در این استان مطرح شد که البته هزینه بر است و از سوی دیگر برخی مراجع امنیتی در ایران با گشایش این سرکنسولگری در اصفهان موافقت نکردند و هنوز جایگزینی برای آن پیشنهاد نشده است. البته به جز اصفهان محل دیگری اهداف مدنظر - تسهیل امور مربوط به اتباع افغان - را محقق نمی‌کند. در حال رایزنی هستیم اگر در اصفهان صورت نگیرد جای دیگری جایگزین شود.

فارس: افغانستان چه تسهیلاتی برای حضور بازرگانان ایرانی در این کشور فراهم می‌کند؟

سفیر افغانستان: متاسفانه در حال حاضر روزی یک پرواز بین تهران و کابل برقرار است که آن هم اغلب خالی از مسافر است و این در حالی است که در هند که جمعیت میلیونی افغانستان نیز در آنجا حضور ندارند روزانه شش تا هفت پرواز انجام می‌شود که اغلب هم به سختی جا پیدا می‌شود.

در حال حاضر ده‌ها شرکت ایرانی در افغانستان فعال هستند و تولیدات و محصولات ایران در بازارهای افغانستان به وفور وجود دارد.

فارس: نظر شما در خصوص کسانی که به دنبال ایجاد اختلال در روابط تهران و کابل هستند و اقداماتی که در این راستا صورت می‌گیرد به خصوص برگزاری تجمعات مقابل سفارت ایران در کابل چیست؟

سفیر افغانستان: متاسفانه برخی از فضاهای آزادی‌های قانونمندی که در افغانستان وجود دارد سوءاستفاده می‌کنند که البته این گروه‌ها بسیار انگشت‌شمار هستند و از دولت و مردم افغانستان نمایندگی نمی‌کنند.

مقامات افغانستان همواره در مواضع خود از جمهوری اسلامی ایران و روابط گسترده با تهران حمایت کرده‌اند و حامد کرزی با جرات و جسارت در محافل بین‌المللی از جمهوری اسلامی و نقش مثبت آن در افغانستان دفاع و تهمت‌ها را رد کرده است.اینگونه گروه‌های کوچک که انگشت‌شمار هستند دست به اعمال ناشایست می‌زنند و بهترین راه است که به آنها بها داده نشود. قضایای افغانستان از بیرون است.

فارس: سرانجام پیمان امنیتی کابل و واشنگتن به کجا انجامید؟

سفیر افغانستان: رئیس‌جمهور مخالفتی با امضای پیمان امنیتی بین واشنگتن و کابل نداشته بلکه تنها ملاحظاتی برای امضا و اجرای آن داشته و به همین دلیل مشورت‌های داخلی برای چگونگی امضا و اجرای آن صورت گرفته که اکثر این نظرات مثبت بوده و حامد کرزی هم اعلام کرده‌ که اگر ملاحظات رعایت نشود آن را امضا نخواهیم کرد.

اعتقاد و باور کرزی این است که صلح، امنیت، ثبات، عزت، حرمت خانه و خانواده اتباع افغانستان از اهمیت بالایی برخوردار است و نباید تروریست‌ها به درون شهرها منتقل شوند، ضمن اینکه اگر کرامت و حرمت مردم افغانستان در پیمان امنیتی بین واشنگتن و کابل رعایت نشود، امضای چنین موافقتنامه‌ای با واشنگتن لزومی ندارد.

*تکفیری‌گری و افکار متحجرانه هیچ جایگاهی در افغانستان ندارد

فارس: ارزیابی شما از اقدامات گروه‌های تکفیری و تروریستی در افغانستان و خاستگاه اصلی آنان چیست؟

سفیر افغانستان: امروز توجه به بازسازی، امنیت و رشد افغانستان بیشتر از آنکه به نفع افغانستان باشد به نفع کشورهای منطقه و همسایگان آن است. امروز هدف اساسی گروه‌های تروریستی، افغانستان نیست ماورای افغانستان است و می‌خواهند امپراتوری ایجاد کنند که سراسر آسیای میانه را دربرگیرد.

هیچکدام از عاملان عملیات‌های تروریستی در افغانستان، افغان نیستند و در حالی که طالبان افغانستان پشت قضایای تروریستی قرار دارند ولی آنان نیز قربانی خشونت شده‌اند و فجایعی که در افغانستان و حتی در زمان طالبان صورت می‌گرفت کار افغان‌ها نبوده و تکفیری‌گری و افکار افراطی و متحجرانه هیچ جایگاهی در افغانستان ندارد.

*مدیریت ناامنی در افغانستان به عوامل بیرونی برمی‌گردد

فارس: نقش دستگاه‌های اطلاعاتی برخی کشورهای منطقه و همینطور سرویس‌های امنیتی غربی را در مدیریت و هدایت گروه‌های افراطی چه میزان می‌دانید؟

سفیر افغانستان: مدیریت ناامنی و فتنه در افغانستان به عوامل بیرونی برمی‌گردد و محرک همه اینها عوامل اطلاعاتی بیگانه است که مربوط به یک یا دو کشور هم نیست و این گروه‌های افراطی با تئوری‌های خود به صورت ناجوانمردانه و ابزاری از جوانان افغان در پیاده کردن ایده‌های خود و تشکیل گروه‌های ترویستی استفاده می‌کنند.

اگر جلوی اقدامات دستگاه‌های اطلاعاتی بیگانه در ایجاد ناامنی و فتنه و ایجاد معضلات و مشکلات در افغانستان گرفته نشود عاملان آن نیز دچار ضرر می‌شوند و عاملان ایجاد ناامنی در افغانستان اگر فکر می‌کنند که با ایجاد برخی گروه‌های تروریستی می‌توانند کشور خود را در منطقه امن نگهدارند سخت در اشتباه هستند، زیرا اگر کشوری دچار مشکلات امنیتی شود به دلیل جهانی بودن تمام امور در دنیای فعلی، همسایگان نیز دچار ضرر و زیان خواهند شد.

*عوامل بیرونی عامل اصلی مشکلات افغانستان

فارس: در خصوص ورود تروریست‌های پاکستانی به افغانستان تحت عنوان آوارگان عملیات ضرب عضب ارتش پاکستان چه تدابیری اندیشیده‌اید؟

سفیر افغانستان: مردم و دولت افغانستان نظرشان این است که عمده مشکلات امنیتی‌ موجود در افغانستان از بیرون این کشور است و نشات گرفته از وضعیت داخلی نیست، زیرا ما کشوری آرام و امن بودیم که با همسایگان خود در صلح و دوستی زندگی می‌کردیم و همه کشورهای منطقه هم این را امر را تصدیق خواهند کرد.

قبل از اینکه افغانستان دچار مصیبت‌هایی نظیر جنگ و ویرانی شود، کشور ما بسیار امن بود و حتی اتباع کشورمان نیز شب و روز به تمام مناطق سفر می‌کردند و مانند شرایط فعلی نیازی به ارائه کارت شناسایی در ایست‌های بازرسی نبود. ما به دلیل رعایت حال همسایگان افغانستان در تقویت بیش از پیش مناسبات با بعضی قدرت‌های جهانی احتیاط می‌کردیم و حتی از بعضی منافعی که برای کشورمان ایجاد می‌شد صرفنظر می‌کردیم تا شک و شبهه‌ای ایجاد نشود که مشخصاً منظورم همسایه شمالی ما یعنی شوروی سابق است ولی افغانستانی که با تمام حسن نیت با دیگران رفتار می‌کرد به صورت ناگهانی مورد تهاجم و اشغال قرار گرفت و به جای اینکه کشورهای دیگر قدر حسن نیت و روابط دوستانه و صمیمی ما را بدانند به کشور ما حمله کردند.

مشکل افغانستان در گذشته و حال به دلیل دخالت‌های بیرونی است و بر این باوریم که مشکلات امنیتی، انتحار، انفجار و تحجر فکری از بیرون افغانستان نشات گرفته است.

فارس: دو کشور عربستان و آمریکا پشت قضیه تربیت و آموزش و هدایت و ناامنی در افغانستان هستند؟ آیا حضور نیروهای وابسته به این دو کشور را در افغانستان حس کرده‌اید؟

سفیر افغانستان: رئیس‌جمهور و ملت افغانستان معتقدند که دو کشور آمریکا و عربستان سعودی می‌توانند نقش اساسی در ایجاد صلح و ثبات و امنیت در کشورمان ایفا کنند و مشخصاً آمریکا به دلیل وزنی که در عرصه بین‌الملل دارد می‌تواند خواستار کنترل کشورهای حامی تروریست شود. کرزی در محافل علنی گفته‌ که 80 درصد عامل صلح و جنگ در افغانستان دو کشور که نام بردم هستند و هر موقع این دو کشور بخواهند صلح و ثبات در افغانستان برقرار شود این کار را می‌کنند و اگر هم بخواهند که ناامنی ایجاد کنند این اتفاق رخ می‌دهد.

کاملاً واضح است که تروریست‌ها در کدام کشور شناسایی و تربیت می‌شوند. امروز آمریکایی‌ها بزرگترین کمک‌کننده به افغانستان هستند و ده‌ها میلیارد دلار از سوی آنها برای ثبات در افغانستان هزینه شده و نیروهای امنیتی ما به دلیل آموزش و هزینه‌های آمریکایی‌ها شبانه‌روز روی پای خود ایستاده‌اند که نقش اساسی و تعیین‌کننده را آمریکایی‌ها در این زمینه دارند.

حامد کرزی به عنوان تکلیف ملی و قانونی‌اش و به دلیل دفاع از حیثیت مردم افغانستان به نیروهای نظامی آمریکایی می‌گفت که نباید بمباران بی‌رویه و بازرسی‌های شبانه صورت گیرد که این امر بزرگترین نقطه اختلاف ما با آمریکایی‌هاست؛ زیرا آمریکایی‌ها می‌دانند که گروه‌های تروریستی از کجا به افغانستان می‌آیند و قرار است در کجاها عملیات انجام دهند.

فارس: نگران حضور تروریست‌های مختلف در پاکستان نیستید؟ آیا وضعیت فعلی افغانستان را می‌توان در آینده پاکستان متصور شد؟

سفیر افغانستان: نباید هیچ کشوری به این فکر باشد که تروریست‌ها را در افغانستان ببیند و صادقانه می‌گویم که همان قدر که دلمان برای امنیت کشورمان می‌سوزد به همان اندازه هم امنیت و ثبات کشورهای دیگر بخصوص پاکستان برای ما اهمیت دارد، زیرا بر این باور هستیم که امنیت همسایه امنیت ماست و بالعکس.

معتقدیم که تشکیل و آموزش گروه‌های تروریستی به همه کشورهای جهان آسیب می‌رساند و نمونه آشکار این اتفاق وضعیت رقت‌باری است که یکی از گروه‌های تروریستی در پاکستان انجام می‌دهد که خوشبختانه این صحنه‌ها در افغانستان وجود ندارد. در پاکستان انفجارات مختلف و شدیدی صورت می‌گیرد که تعداد زیادی قربانی این اقدامات می‌شوند و متاسفانه این امر روز به روز بیشتر می‌شود.

به صراحت می‌گویم منبع و منشاء آنچه در افغانستان رخ می‌دهد از درون افغانستان نیست، ولی آنچه در پاکستان روی می‌دهد منبعش درون پاکستان است.

فارس: اگر حملات تروریستی و ناامنی در پاکستان گسترش یابد و مردم این کشور برنامه مهاجرت به کشورهای همسایه را داشته باشند، آیا افغانستان به اتباع پاکستان کمک خواهد کرد؟

سفیر افغانستان: همانگونه که سال‌های طولانی ملت پاکستان از مهاجران افغان استقبال و پذیرایی کرد در صورت وقوع بحران احتمالی در پاکستان نیز ملت افغانستان با سینه‌ای فراخ و رویی گشاده آماده است از برادران پاکستانی پذیرایی و لقمه خود را با آنان تقسیم کند. افغانستان همیشه آماده است که دست دوستی، صمیمیت و برادری و حسن همجواری و همکاری را با جمهوری اسلامی پاکستان دراز کند.

تمام کشورهای منطقه باید به این باور برسند که در مورد امنیت نمی‌توان تجزیه‌پذیر عمل کرد و تنها امنیت را برای کشور خود بخواهیم، ولی برای دیگر کشورها این موضوع را مدنظر قرار ندهیم. باید این را در نظر بگیرم که اگر در خانه همسایه آتش سوزی رخ دهد و ما تماشاچی باشیم آتش به خانه ما خواهد آمد، ولی اگر به فکر خاموش کردن برآمدیم قبل از اینکه به خانه همسایه فایده برسانیم خانه خود را نجات داده‌ایم.

باید فضای بی‌اعتمادی بین دو کشور پایان پذیرد و اجازه ندهیم گروه‌های تروریستی از فضای به وجود آمده مطلوب و دوستانه بین افغانستان و پاکستان سوء استفاده کنند. اگر کشورهایی فکر می‌کنند که می‌توانند با اعزام گروه‌های تروریستی به عمق استراتژیک خود بیفزایند باید به آنها گفت که عمق استراتژی در دنیای پیچیده تکنولوژی امروزی زمین محسوب نمی‌شود، بلکه عمق استراتژیک دیوار آهنین، پولادین و خلل‌ناپذیری به نام همدلی است که این عمق با هیچ سلاح متعارف و غیرمتعارفی قابل شکستن نیست، ولی برخی‌ کشورها فکر می‌کنند که عمق استراتژیک چند کیلومتر زمین است و کسانی که با  احترام و دوستی با مردم افغانستان رفتار نکنند، سخت در اشتباهند.

نگاه افغانستان نسبت به همسایگانش تنها خیر‌خواهی، دوستی و حسن همجواری است و هر کس که به دنبال دوستی با افغانستان باشد، منتفع خواهد شد و هر کسی که در فکر این امر نباشد و سعی کند که با سوءاستفاده از گرفتاری‌ها و شرایطی که ناشی از جنگ افغانستان است، این کشور را به زور مطیع خود کند باید بداند که این امر شدنی نیست و بارها تجارب تاریخی آن را ثابت کرده است.

شوروی که صدها برابر از کشورهای دیگر قوی‌تر و بزرگتر بوده و همچنین انگلیسی‌ها که خورشید در قلمرو آنان غروب نمی‌کرد نتوانستند افغانستان را از آن خود کنند و باید بدانیم که این دو امپراطوری دیگر وجود خارجی ندارند.انگلیسی‌ها سه بار کوشیدند افغانستان را اشغال کنند، ولی هر بار شکست خوردند و این اتفاق برای شوروی‌ها نیز تکرار شد.

تهیه و تنظیم: وحید ونایی
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها