امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۹:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106353
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 19
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مشهد، فرهاد رهبر دقایقی پیش در اجلاس بسیج اساتید در مشهد اظهار داشت: امروز می‌خواهم در ارتباط با ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مشهد، فرهاد رهبر دقایقی پیش در اجلاس بسیج اساتید در مشهد اظهار داشت: امروز می‌خواهم در ارتباط با مفاسد مالی و اقتصادی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده است صحبت کنم، اگر تعریفی از فساد ارائه کنیم با استفاده از قدرت، اختیارات بوده که دارای ابعاد گسترده‌ای است و تلاقی بخش عمومی و خصوصی در حوزه اقتصاد را شامل می‌شود.

وی گفت: اگر بخواهیم راجع به انواع فساد صحبت کنیم‌ می‌توان به بخش‌های مختلف دسته‌بندی کرد که یکی اینکه فساد در فکر و اندیشه، تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی و عمل خلاصه می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: فساد در مرحله فکر و اندیشه شکل می‌گیرد و در فرآیند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی قوام پیدا می‌کند و در مرحله عمل و اجرا انجام می‌شود.

رهبر افزود: ما در حال حاضر وارد فساد مالی سیستمی شده‌ایم که این فساد زمانی اتفاق می‌افتد که نهادها و قوانین به زایش فساد دامن می‌زند.

وی تاکید کرد: اگر فساد سیستمی شود مقابله با آن دشوار است و بی‌کفایتی حرفه‌ای، قدرت اختیار بدون نظارت، ارتباط خویشاوندی و حاکم شدن رابطه به جای ضابطه در بروز فساد نقش دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: از دیگر عوامل و علل فساد می‌توان به سیاسی شدن مسائل، شفاف نبودن مقررات، ناآگاهی مردم، فقدان نظارت عمومی، ضعف نظام کیفری و قضایی و ضعف نظارت سیستمی اشاره کرد.

رهبر عنوان کرد: امروز ما توان مقابله با فساد را نداریم و تا زمانی که نظام اداری اصلاح و به سمت عدالت قضایی حرکت نکنیم در زمینه مقابله با فساد اقتصادی موفق نمی‌شویم.

وی با اشاره به مصادیق فساد اظهار کرد: خرید خارجی در دستگاه‌های دولتی بیش از نیاز، معاملات داخلی و فرار مالیاتی و گسترش فرهنگ قانون گریزی از مصادیق فساد رد کشور است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران تاکید کرد: امروز قبح فساد در کشور ما ریخته شده و فرهنگ مقابله با فساد جای خود را از دست داده است.
انتهای پیام/70005/الف

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها