امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۲:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106384
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۱۸
تعداد بازدید: 15
جلیل سعیدلو در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بیان تأثیر مخرب داروهای لاغری بر سیستم عصبی اظهار داشت: داروهایی که در رابطه با تضعیف اشتها ...

جلیل سعیدلو در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با بیان تأثیر مخرب داروهای لاغری بر سیستم عصبی اظهار داشت: داروهایی که در رابطه با تضعیف اشتها عمل می‌کنند، محرک سیستم عصبی هستند و جزء آمفتامین‌ها محسوب می‌شوند.

وی افزود: بسیاری از این داروها که تحت عنوان برندهای معروف در کشورهای اروپایی و ایران عرضه شده‌اند، به دلیل عوارض شدید آنها از بازار دارویی در حال حذف شدن هستند.

وی ادامه داد: یکی از دلایل آن مصرف غیرمجاز این داروها است که عوارضی شدیدتر در افراد ایجاد می‌کند.

دبیر انجمن داروسازان، گفت: مصرف متعادل این داروها نیز عوارض خاص خودش را دارد که از جمله آن می‌توان تپش قلب، تعریق و در نهایت عوارض قلبی و دریچه‌ای را اشاره کرد.

وی افزود: نظارت بر این داروها در داروخانه‌ها با سازمان غذا و دارو و دانشگاه‌های علوم پزشکی است. در صورتی‌که داروخانه‌ها داروهای بدون مجوز را عرضه کنند دانشگاه علوم پزشکی با آنها برخورد خواهد کرد.

دبیرانجمن داروسازان، تصریح کرد: چنانچه دارویی مجوز توزیع را دارا بوده، اما عوارض جانبی نیز داشته باشد پزشک تجویزکننده با توجه به شرایط بیماری و بررسی آن، دارو را تجویز و مسئولیت آن را برعهده می‌گیرد، بنابراین دریافت دارو با تجویز پزشک از مراکز معتبر اشکالی ندارد چرا بعضاً برای به دست آوردن چیزی باید عوارضی را تحمل کنیم.

وی با تاکید نسبت به لزوم تجویز پزشک برای مصرف داروهای لاغری ادامه داد: ونوستات که این روزها مصرف آن رایج است از جذب چربی همراه غذا جلوگیری می‌کند اما محرک سیستم عصبی مرکزی نیست. توصیه می‌شود دریافت این دارو نیز با تجویز پزشک یا مشورت با دکتر داروساز باشد.

وی خاطرنشان کرد: در داروخانه، داروساز و مسئول فنی می‌تواند درباره داروها با مراجعان صحبت کند. مسئول فنی با مجوزی که از سوی وزارت بهداشت اخذ کرده است واجدالشرایط اظهارنظر در مورد داروها است و به جز این افراد دیگران حق توصیه و نظر دادن درباره داروها را ندارند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها