امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۷:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106394
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۱۸
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، قاضی حسن‌الشامی در برنامه ویدئو کنفرانس درباره توافق‌نامه بین لیبی و لبنان گفت: ...

به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، قاضی حسن‌الشامی در برنامه ویدئو کنفرانس درباره توافق‌نامه بین لیبی و لبنان گفت: توافق‌نامه‌ای برای پیگیری اوضاع امام موسی صدر بین لیبی و لبنان با تلاش‌های رئیس پارلمان لیبی صورت گرفت که سه دستاورد داشت.

وی در تشریح دستاوردهای این توافقنامه افزود: اولین دستاورد این بود که دولت لیبی مسئولیت این جنایت را بر عهده گرفت. دومین دستاورد این بود که به قاضی حسن الشامی اجازه داده شد که در تمام موارد و مسائل مربوط به این پرونده حضور داشته باشد و سومین دستاورد این بود که ما بعنوان طرف لبنانی می‌توانیم از تمام مستنداتی که در جریان کار بدست می‌آید مطلع شویم و پیشنهادهایی را ارائه دهیم.

الشامی گفت: اما متاسفانه بعد از امضای این توافقنامه اوضاع امنیتی و سیاسی لیبی بهم ریخت و نتوانستیم از این توافقنامه استفاده کنیم.

دبیر کمیته رسمی پیگیری ربودن امام موسی‌صدر درباره بکار بردن لفظ «تعیین سرنوشت» اظهارداشت: ما می‌خواهیم گروگان‌ها را آزاد کنیم. تعیین سرنوشت یعنی ما به ربایندگان اعلام می‌کنیم که می‌توانید ایشان را بکشید یا آزاد کنید.

وی درباره بهره‌برداری از ربودن امام موسی‌صدر توسط سودجویان گفت: بسیاری از گروگان گرفته شدن امام موسی صدر بهره گرفتند بخصوص اسرائیل. آنهایی که نمی‌خواهند وحدت بین امت‌های اسلامی وجود داشته باشد از این اتفاق خوشحال شدند. هم‌اکنون اندیشه استبداد و تندروی در جوامع شکل گرفته که اینها اندیشه‌هایی بود که امام موسی‌صدر با آنها مخالف بود.

الشامی ادامه داد: من نمی‌خواهم بگویم ربایش کار اسرائیل است، من فقط می‌دانم که رباینده معمرقذافی و ارکان حکومتی لیبی بودند. زمانی که می‌خواهیم کشورهای دیگر را در این امر مقصر بدانیم یعنی قذافی را تبرئه می‌کنیم. مطمئناً کسانی که در این امر دست داشتند دشمن ایران و لبنان هستند.

وی اظهارکرد: تلاش‌های اطلاعاتی و امنیتی بسیاری برای پیگیری این پرونده انجام دادیم و کمک‌های بسیاری دیدیم و از جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها می‌خواهیم که در این جریان سهیم باشند و به ما کمک کنند، ما از هر کشور و نهاد بین‌المللی برای کمک در این خصوص استفاده کردیم مگر اسرائیل.

دبیر کمیته رسمی پیگیری ربودن امام موسی‌صدر درباره آخرین وضعیت امام موسی‌صدر اذعان کرد: آخرین اخبار از وضعیت ایشان مربوط به رد تمام شایعات شهادت یا ترور امام موسی صدر و همراهانش است.

وی گفت: ما هنوز به هیچ اطلاعاتی دست نیافته‌ایم و از عملکرد خودمان نیز راضی نیستیم، کمک‌ها خیلی زیاد نیستند و هنوز از دادگاه بین‌المللی لاهه درخواست کمک نکردیم زیرا لیبی آمادگی این همکاری را با ما ندارد و ما به دلیل شرایط امنیتی سیاسی نمی‌توانیم بر لیبی فشار بیاوریم.

الشامی بیان کرد: ما به این نتیجه نرسیدیم که امام موسی‌صدر زنده است ولی هنوز دلیلی وجود ندارد که ایشان فوت کرده باشد. ما به سرنخ‌هایی دست یافتیم ولی چون به یقین کامل نرسیده‌ایم نمی‌توانیم در مورد جزئیات آن صحبت کنیم.

وی در خاتمه ضمن درخواست از مقامات سیاسی و جناحی و قانونی ایران برای کمک در روند این پرونده گفت: به قول امام موسی‌صدر صیانت آزادی تنها با آزادی ممکن می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها