امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 25
۰۶:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106424
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
مهم‌ترین وقایع تاریخی امروز 5 شهریور 1393 خورشیدی برابر با 30شوال 1435 هجری و 27 آگوست 2014 میلادی به شرح زیر است: روز بزرگداشت و تولد "محمد بن ...

مهم‌ترین وقایع تاریخی امروز 5 شهریور 1393 خورشیدی برابر با 30شوال 1435 هجری و 27 آگوست 2014 میلادی به شرح زیر است:

روز بزرگداشت و تولد "محمد بن زکریای رازی" دانشمند نامدار جهان اسلام (244ش)
محمد بن زکریای رازی در سال 251 هجری قمری در شهر ری متولد شد. در اوان جوانی به فراگیری علم کیمیا و شیمی پرداخت و در اثر بخار و دود ناشی از زرگری، چشم‏هایش وَرَم کرد و برای معالجه، نزد طبیبی رفت. آن طبیب پانصد اشرفی طلا به عنوان حق معالجه از او گرفت و به رازی گفت: کیمیا همین است نه عملیات تو. محمد بن زکریا، از آن پس ترک کیمیاگری کرد و در سن چهل‏سالگی به تحصیل طب پرداخت تا آن‏که مرجع تمامی اطبای زمان خود شد. شهرت او در میان همگان به حدی رسید که عَرَب‏ها او را طبیب المسلمین و به مناسبت این‏که کتاب‏های او به زبان عربی است، جالینوس العَرَب، خوانده‏اند. رازی بعدها به سرپرستی بیمارستان‏های معروف عصر خود از قبیل بیمارستان بغداد و ری برگزیده شد. همچنین کشف الکل از جمله نتایج تحقیقات او در کیمیا بوده است. برای محمد بن زکریای رازی، 56 کتاب در طب، 33 کتاب در علوم طبیعی، 17 کتاب در فلسفه، 14 کتاب در الهیات، 22 کتاب در کیمیا و ده‏ها اثر دیگر در علوم مختلف ذکر کرده‏اند که تا 184 عنوان بر شمرده شده است. سرانجام این دانشمند بزرگ مسلمان در 60 سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد و در ری مدفون گشت. سالروز تولد این پزشک شهیر مسلمان و ایرانی، برابر با پنجم شهریور، در جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز بزرگداشت این شخصیت برجسته علمی نامگذاری شده است. 

استعفای دولت "جمشید آموزگار" و تشکیل دولت عوام فریب "جعفر شریف‏ امامی" (1357 ش)
پس از ناکامی دولت جمشید آموزگار در کنترل ناآرامی‏های مردمی علیه رژیم پهلوی، محمدرضا شاه، جعفر شریف امامی، عامل سرسپرده خود را برای تشکیل دولت، مأمور کرد. وی قصد داشت تا با عوام فریبی، اعتراضات گسترده‏ای را که در سراسر کشور رو به فزونی می‏رفت، کنترل کند بنابراین درصدد برآمد تا با دادن وعده‏های پوچ، مردم را آرام سازد. او در ابتدا دستور لغو تاریخ مجعول شاهنشاهی و جایگزینی تاریخ هجری را صادر کرد و سپس فرمان تعطیلی قمارخانه‏ها را داد. شریف امامی کابینه خود را دولتِ آشتی ملی عنوان نمود و قصد داشت با ریاکاری خود را به علما نزدیک سازد. اما این کارها تأثیری بر انقلاب جوشان مردمی نداشت و برپایی اجتماع عظیم روز عید فطر سال 1357 و روزهای بعد، و نیز کشتار مردم تهران در جمعه خونین هفدهم شهریور، چهره واقعی او را آشکار ساخت. او که به دروغ، خود را دوستدار ملت می‏خواند تنها دوازده روز پس از کسب قدرت، کشتار کم سابقه‏ای را در تهران به راه انداخت. وی سرانجام پس از قتل عام دانش‏آموزان و دانشجویان در سیزدهم آبان 57، با بر جای گذاشتن پرونده‏ای سیاه و ننگین و آغشته به خون ملت غیور و مسلمان ایران، مجبور به کناره‏گیری گردید. 

تعویض تاریخ موهوم شاهنشاهی به سال هجری شمسی (1357 ش)
محمدرضا پهلوی که می‏دانست اتکای اصلی مخالفانِ رژیم، اسلام است، درصدد برآمده بود تا ریشه‏های این مکتب را خشک کند. به همین جهت در شهریور سال 1354 ش در مراسم افتتاح مجلس دوره بیست و چهارم، در سخنانی عنوان کرد که قصد دارد فرهنگ ایرانی را از عوامل بیگانه‏ای که در این فرهنگ راه یافته‏اند، نجات دهد. در این راستا، مجلس سنا و مجلس شورای ملی در یک اجلاس مشترک به ریاست جعفر شریف امامی تصویب کردند که مبدأ تاریخ، از هجری شمسی به شاهنشاهی تغییر یابد و آغاز سلطنت در ایران و جلوس کوروش هخامنشی به عنوان مبدأ تاریخ ایران عنوان گردید. این قانون ننگ‏آور با مخالفت و تحریم بسیاری از مردم و علما مواجه گردید و سرانجام با روی کار آمدن دولتِ عوام فریب شریف امامی و به منظور فریب افکار عمومی در شهریور 1357، ملغی شد. هرچند، کار رژیم از این نمایش‏های ساختگی گذشته بود و چیزی نمی‏توانست، انقلاب توفنده مردم مسلمان را از حرکت باز دارد. 

اعلام ملی شدن کلیه معادن کشور (1359 ش)
تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، برخی از معادن کشور توسط بخش خصوصی اداره می‏شد یا امتیاز آن در انحصار بیگانگان قرار داشت. با پیروزی انقلاب و تدوین قانون اساسی، کلیه معادن کشور ملی اعلام شده و مطرح گردید که تحت هیچ عنوان به مالکیت بخش خصوصی تعلق نمی‏گیرند. به موجب این قانون، حق اجازه بهره‏برداری از معادن تنها در صلاحیت دولت قرار دارد و از سوی دولت به برخی بخش‏های دولتی نظیر استانداری‏ها واگذار می‏گردد، هر چند بخش خصوصی می‏تواند به عنوان مقاطعه‏کار در عملیات اکتشاف معادن شرکت نماید و با دولت قرارداد منعقد کند. 

روز داروسازی
به پاسداشت مقام علم و دانش و گرامیداشت فرزانگان ایران زمین، پنجم شهریور سالروز ولادت ابوبکر محمد بن زکریای رازی از مشاهیر بزرگ جهان اسلام و علم طب و داروسازی، در جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز داروسازی نام‏گذاری شده است. 

شهر قم در تظاهرات خود قریب ده شهید و مجروح داد(1357ش)

حفر اولین چاه نفت دنیا در امریکا و آغاز عصر نفت (1859م)
نیمه دوم قرن نوزدهم، یکی از پربارترین دوران‏ها برای اختراعات و اکتشافات بود که آثار و نتایج آن در قرن بیستم هم برجای ماند. به طوری که بسیاری از پیشرفت‏های علمی و صنعتی و پزشکی در قرن بیستم که چهره جهان را تغییر داده، در واقع ادامه و تکمیل اختراعات و اکتشافات نیمه دوم قرن نوزدهم است. مهم‏ترین کشف نیمه دوم این قرن که تاثیر شگرفی در توسعه صنایع و وسایل حمل و نقل برجای گذاشت، کشف نفت و مشتقّات آن است. هرچند نفت در قرون گذشته برای روشنایى و گرما استفاده می‏شد ولی کار حفر اولین چاه نفتی جهان در 24 ژانویه 1859م در ایالت پنسیلوانیای امریکا آغاز شد و هشت ماه بعد در 27 اوت همان سال، بشر به نفت دست یافت. تا قبل از حفر نخستین چاه نفت به کمک وسایل جدید حفاری، این ماده ارزنده فقط ازچشمه‏های سطحی نفت یا چاه‏های کم عمق که به وسیله دست حفر می‏شد استخراج می‏گردید و موارد استفاده از نفت خام نیز محدود بود. ولی با استخراج نفت به مقدار زیاد از چاه‏های عمیق و تبدیل نفت خام به مواد تصفیه شده نظیر نفت سفید و بنزین و سایر مشتقات نفتی،موارد استفاده از آن به سرعت افزایش یافت. در حال حاضر هرچند تلاش فراوانی برای جای‏گزین کردن انرژی‏های دیگر به جای نفت و جلوگیری از اتمام این انرژی فسیلی انجام گرفته است، با این حال نفت هنوز هم حرف اول را در اقتصاد جهان می‏زند و بسیاری از معادلات منطقه‏ای و بین‏المللی و حتی وقوع جنگ‏ها و تجاوزها، برای سلطه بر منابع نفتی صورت می‏گیرد. 

درگذشت "رِینولد نیکِلْسون" مستشرق انگلیسی و مترجم مثنوی مولوی (1945م)
رِینولد الین نیکِلْسون، خاورشناس و ادیب مشهور انگلیسی در نوزدهم اوت 1868م در این کشور به دنیا آمد. از آنجایى که پدر رِینولد استاد طب و تاریخ طبیعی و پدربزرگش از زبان‏شناسان زمان بودند، نیکلسون هم از دوران جوانی به تحصیل دانش روی آورد و در دوران دانشگاه، زبان و ادبیات یونانی، لاتینی و شرقی را فرا گرفت. نیکلسون در طی سال‏های بعد به فراگیری زبان‏های هندی، عربی و فارسی پرداخت و نخستین اثر خود را درباره منتخبی از اشعار دیوان شمس تبریزی انتشار داد. او از آن پس در دانشگاه کمبریج انگلستان به تدریس زبان فارسی مشغول شد و 25 سال به این کار پرداخت. بی‏شک بزرگ‏ترین کار نیکلسون که بیش از 20 سال برای آن زمان صرف نمود، ترجمه، شرح و چاپ مثنوی معنویِ مولوی است که آن را در هشت جلد منتشر کرد. هم‏چنین تالیفات متعدد دیگری از نیکلسون به جای مانده که تاریخ ادبیات عرب، مفهوم شخصیت در تصوّف، تحقیقات درباره شعر اسلامی به انگلیسی و عرفای اسلامی از آن جمله‏اند. نیکلسون از بزرگ‏ترین دانشمندان متبحر در تصوف و عرفان اسلامی به شمار می‏رود و از طرفی، در ردیف خاورشناسان و مستشرقین دقیق و عمیق جای دارد. قول او همه جا معتبر است و اکثر آثار وی در همین رشته می‏باشد. نیکلسون از آغاز جوانی تا پایان عمر به مدت نزدیک به نیم قرن به بحث و تحقیق درباره عرفان و تصوف پرداخت و در این زمینه به استادی رسید. کارهای علمی و ادبی نیکلسون نه تنها از لحاظ کمیت و تعداد زیادِ آن، قابل ملاحظه است، بلکه چگونگی و کیفیت آنها نیز نشان دهنده احاطه علمی و تتبّعات فراوان و دقت بسیار وی می‏باشد. عملکرد نیکلسون به عنوان یک استاد برجسته و دارای خصائص اخلاقی، باعث شده بود تا از دید بزرگان فرهنگ و ادب غرب، به عنوان انسانی صاحبِ کمال و فضل و دانش و در عین حال دارای تواضع و فروتنی به حساب آید. نیکلسونْ قرنِ دوازدهم و سیزدهم میلادی را به مناسبت سرودن اشعار عرفانی توسط شاعران ایرانی نظیر سنایی غزنوی، عطار نیشابوری و جلال الدین مولوی، عصر طلایی عرفان اسلامی خوانده و سنایی را که پیر این گروه بوده، پدر شعر مذهبی، فلسفی و عرفانی ایران شمرده است. رِینولد نیکلسون سرانجام در 27 اوت 1945م در 77 سالگی در کمبریج درگذشت. 

پرتاب اولین سفینه فضایی برای تحقیق درباره سیاره زهره (1962م)
نخستین سفینه ای که توانست به آرامی در زهره فرود آید «ونرا-7» بود. این سفینه در 17 اوت 1970 با یک موشک «مولینا» از پایگاه پرتاب های فضایی «بایکونور» راهی زهره شد. «ونرا-7» پس از سفری 120 روزه، در 15 دسامبر به سیاره زهره رسید و در مدار آن، بخش فرودی سفینه که 350 کیلوگرم وزن داشت از سایر قسمت ها جدا شد و راه سطح زهره را در پیش گرفت. چتر نجات سفینه در 60 کیلومتری سیاره کار خود را آغاز کرد تا فرودی نرم را میسر سازد. «ونرا-7» ضمن فرود، به ارسال اطلاعات از جو سیاره پرداخت. با ارسال اطلاعات از سطح زهره تفاوت های درجه حرارت و فشار جوی در ارتفاع های مختلف زهره روشن شد. «ونرا-7» فشار جو را در سطح زهره 190 اتمسفر و حرارت را 475 درجه سانتیگراد اعلام کرد. فشار جو تا 15+ و درجه حرارت تا 20+ درجه متغیر بود. آنتن های ونرا -7 توانست 35 دقیقه به خوبی عمل کند و اطلاعات به زمین بفرسد. پس از آن تا 23 دقیقه علایم ضعیفی از کاوشگر به زمین می رسید که چندان واضح نبود. این نخستین ارسال اطلاعات توسط یک سفینه از سطح سیاره دیگر به زمین بود. 
شهادت عالم مجاهد "سیدقطب" نویسنده و مبارز مسلمان مصری (1966م)
سید قطب عالم مبارز مسلمان مصری در سال 1906م در این کشور به دنیا آمد و در کودکی حافظ کل قرآن شد. وی پس از طی تحصیلات ابتدایى خود عازم قاهره گردید و دوره دبیرستان و دانشگاه خود را در این شهر به پایان رساند. سید قطب در ابتدا با گرایش به چپ، فعالیت‏های اجتماعی و فرهنگی خود را آغاز کرد اما آشنایى با حسن البَنّاء، بنیان‏گذار سازمان اخوان المسلمین، مسیر زندگی وی را دگرگون ساخت و باعث شد که به آغوش اسلام باز گردد. سید قطب پس از مدتی علاوه بر طی تحصیلات جدید و فراگیری علوم اسلامی به جرگه اعضای جنبش اخوان المسلمین پیوست. سید قطب چندی بعد به عنوان نظریه پرداز اخوان المسلمین مطرح شد و با زبان و قلم به نشر افکار و اندیشه‏های اسلامی همت گماشت. سید قطب پس از سفر به امریکا و آشنایى با اوضاع و احوال و ماهیت سیستم حکومتی و اجتماعی آن کشور کتابی به نام امریکایى که من دیدم، نوشت و در آن، با ارائه چهره غیرانسانی امپریالیسم امریکا، پرده از ماهیت ناهنجار و ضدانسانی نظام حکومت ایالات متحده برداشت. وی که مدت‏ها سردبیر نشریات و مدیر تبلیغات جمعیت اخوان‏المسلمین بود، در سال 1954 به جرم فعالیت‏های سیاسی توسط رژیم جمال عبدالناصر دستگیر و به حبس ابد محکوم گشت و در زندان از نوشتن و مطالعه محروم شد. با این حال، سید قطب پس از هشت سال محکومیتْ به دلیل ابتلا به بیماری ریوی آزاد و بار دیگر به اتهام شرکت در یک توطئه براندازی، مجدداً دستگیر گردید. سید قطب این بار به مرگ محکوم شد و این متفکر و اندیشمند مسلمان سرانجام در 27 اوت 1966م همراه دو تن از یاران خویش به دار آویخته شد. از جمله معروف‏ترین آثار ارزش‏مند سیدقطب که به فارسی نیز ترجمه شده است می‏توان از: ما چه می‏گوییم، عدالت اجتماعی در اسلام، اسلام و صلح جهانی و نیز تفسیر قرآن و... نام برد. 
انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها