امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۲:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106456
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از سنندج، علی وطنی ظهر امروز در چهارمین جشنواره منطقه‌ای نوآوری زاگرس در سنندج اظهار کرد: دولت موظف است ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از سنندج، علی وطنی ظهر امروز در چهارمین جشنواره منطقه‌ای نوآوری زاگرس در سنندج اظهار کرد: دولت موظف است تا پایان برنامه پنج ساله پنجم توسعه 20 هزار شرکت دانش‌بنیان را ایجاد کند که تا این لحظه تنها 700 شرکت دانش‌بنیان توانسته در کارگروه، صلاحیت دانش‌بنیان بودن را دریافت کند.

وی به آمار وجود 5 هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور از سوی دولت گذشته اشاره کرد و گفت: برای روشن شدن افکار عمومی از همین جا اعلام می‌کنم تمام شرکت‌هایی که در پارک‌های علم و فناوری و مرکز رشد به عنوان شرکت دانش‌بنیان معرفی و مجوز گرفته بودند، در کارگروه صلاحیت دانش‌بنیان بودن را نگرفته و در حال حاضر تنها 400 شرکت توانسته‌اند مجوز در کارگروه را دریافت کنند و 20 درصد شرکت‌های وابسته به پارک‌های فناوری می‌توانند دانش‌بنیان شوند.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه دولت هیچ محدودیتی برای ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان که قابلیت تولید محصول داشته باشند ندارد، اظهار کرد: حمایت و تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان از اولویت‌های دولت است و بر اساس برنامه‌ریزی یک شرکت‌ نوپا می‌تواند تا سقف 300 میلیون تومان اعتبار بگیرد.

وطنی خاطرنشان کرد: برای تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان بر اساس قانون هیچ محدودیت منابعی وجود ندارد و شرکت‌های دانش‌بنیان 15 سال از پرداخت مالیات معاف هستند که این تشویق و حمایت بسیار خوبی برای ورود افراد توانمند به این عرصه است.

پیش‌بینی اعتبار 600 میلیارد ریالی مجلس برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

وی به پیش‌بینی اعتبار 600 میلیارد ریالی مجلس برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و افزود: تخصیص 3 هزار میلیارد تومان به صورت سالانه برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان از برنامه‌های دیگر دولت در قانون پنجم توسعه است.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه این شرکت‌ها برای ثبت‌نام باید به سامانه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان به آدرس اینترنتی www.daneshbonyan.ir مراجعه کنند تا پس از تکمیل اطلاعات و ثبت‌نام، مورد ارزیابی قرار گیرند، تصریح کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان در صورت تایید صلاحیت و انطباق با شرایط و آیین نامه‌های مربوطه از تسهیلات و حمایت‌های مورد نظر بهره‌مند خواهند شد.

به گفته وطنی، از سال 96 نیز براساس برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده نیم درصد از بودجه ناخالص ملی به صندوق نوآوری تزریق خواهد شد و اگر شرکت‌های دانش‌بنیان نیاز به ارز داشته باشند نیز بدون پرداخت هیچ سودی فقط با پرداخت کارمزد از 300 تا 5 میلیارد تومان می‌توانند از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کنند.

فعالیت 14 ستاد‌ توسعه فناوری راهبردی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

وی همچنین با اشاره به فعالیت 14 ستاد‌ 13گانه توسعه فناوری راهبردی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور گسترش مرزهای دانش کشور خاطرنشان کرد: این ستادها در بخش‌های مختلف نانو فناوری، سلول های بنیادی، بهینه‌سازی مصرف انرژی، زیست فناوری، آب و خشکسالی، هوانوردی و علوم شناختی فعالیت می‌کنند.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از حمایت 40 درصدی از ساخت تجهیزات آزمایشگاهی خبر داد و بیان کرد: توسعه و گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان با توجه به ظرفیت‌های هر استانی نیاز ضروری و از اولویت‌های دولت است.

وطنی به ظرفیت‌های استان در بحث توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: باید با ورود به این بحث در استان ضمن کاهش نرخ بیکاری که در شان و زیبنده این استان فرهنگی با همه این ظرفیت‌ها نیست بستر ارتقای سطح اقتصادی مردم را فراهم کرد.

ایجاد 400 شرکت دانش‌بنیان در کردستان

وی سهم استان کردستان با اختصاص 2 درصد جمعیت کل کشور به خود در زمینه ایجاد مراکز و شرکت‌های علم و فناوری را 2 درصد عنوان کرد و بیان داشت: کردستان تا پایان برنامه توسعه پنجم باید 400 شرکت دانش‌بنیان را تشکیل دهد.

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: باید با برنامه‌ریزی و ایجاد بسترهای لازم و تشکیل شرکت‌های دانش بنیان استعدادهای بالقوه استان را به بالفعل تبدیل کرد و برای پیشرفت و حرکت روبه جلو منتظر کمک از سایر نقاط کشور نبود.

وی هم‌مرز بودن استان با کشور عراق را نیز ظرفیتی ارزشی عنوان کرد و بیان داشت: توجه به استعدادهای استان در دو حوزه کشاورزی و صنایع دستی از سوی متولیان امر در ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان نیازی ضروری است.

به گفته معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عدم توجه به نوآوری و حرکت به منوال روش‌های قدیمی و سنتی بازار صنایع دستی را که باید برای کردستان به وجود می‌آمد از بین برده و آمار بالای بیکاری ناشی از همین کم‌کاری‌ها است.

به گفته وی، اولویت تجاری‌سازی استان باید در خود استان باشد نه اینکه محصولی که در جای دیگری تجاری‌سازی شده است را تجاری کند.
انتهای پیام/79002/ق40/چ3000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها