امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۳:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106527
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
اگر سه جنگ اخیر رژیم صهیونیستی با گروههای مقاومت را با یکدیگر مقایسه کنیم به این نتیجه می رسیم که هر چه زمان می گذرد با قدرت گیری گروههای مقاومت ...

اگر سه جنگ اخیر رژیم صهیونیستی با گروههای مقاومت را با یکدیگر مقایسه کنیم به این نتیجه می رسیم که هر چه زمان می گذرد با قدرت گیری گروههای مقاومت ،آستانه تحمل این رژیم کمتر و کمتر می شود و زودتر دست های خود را به نشانه تسلیم و البته در پوشش آتش بس بالا می برد. چنانکه این مدت در جنگ سال 2006  که به جنگ 33 روزه معروف شد حداکثر به همین میزان و یا حدود یک ماه رسید اما در خلال جنگ 22 روزه سال 2008 به حدود سه هفته  تقلیل یافت و اکنون در جنگ جاری غزه به حدود یک هفته کاهش یافت. در جنگ اخیر غزه که آتش بس ان دقایقی پیش از سوی قاهره اعلام شد رژیم صهیونیستی در همان هفته اول و دقیقا در ششمین روز جنگ میانجیگری مصر را برای توافق اتش بس پذیرفت. لیکن این مقاومت فلسطینی بود که حاضر نشد بدون گرفتن تضمین های واقعی آتش بس را بپذیرد.

به محض اینکه طرح آتش بس از سوی مصر اعلام شد ؛کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی -که پیش از این برای صدور فرمان جنگ زمینی به غزه تشکیل جلسه داده بود-طی نشستی فوری و بدون قید هیچ پیش شرطی موافقت خود را با آتش بس اعلام کرد. این در حالی است که از چهار بند طرح پیشنهادی مصر دو بند آن به تامین خواسته های گروههای مقاومت اختصاص دارد . چنانکه در بند الف تصریح شده است که :" اسرائیل همه اقدامات خصمانه(Hostilities) خود اعم از زمینی، دریایی و هوایی علیه نوار غزه را با تاکید بر خودداری از اجرای هرگونه عملیات تهاجمی زمینی به این منطقه یا هدف قراردادن شهروندان متوقف می کند."به همین ترتیب در بند ج  نیز آمده است :" گذرگاهها بازگشایی و با توجه به ثبات عملی اوضاع امنیتی، جریان عبور افراد و کالاها از طریق گذرگاههای مرزی تسهیل می شود."تنها در بند ب به تعهدات متقابل گروههای مقاومت اشاره شده اما این بند نیز به گونه ایی تنظیم شده که به طور ضمنی به قدرت بازدارندگی همه جانبه گروههای مقاومت اذعان و آن را تائید می کند.چنانکه اشعار می دارد :" همه گروههای فلسطینی در نوار غزه نیز تمامی اقدامات خصمانه (Hostilities)  خود اعم از هوایی، دریایی، زمینی و زیر زمینی را با تاکید بر متوقف کردن شلیک انواع مختلف موشکها و حملات به مرزها یا هدف قرار دادن شهروندان متوقف می کنند."همچنانکه ملاحظه می شود در این بند گروههای مقاومت به مثابه ستاد کل ارتش یک دولت مستقل در نظر گرفته شده است که انگار دارای توان دفاعی در هر سه حوزه :دریایی ، هوایی ، زمینی و هوایی است.و بالاخره در بند ج نیز شرایط برابر برای طرفهای آتش بس جهت پیگیری گفتگوها در آینده در نظر می گیرد و می گوید :"بقیه مسائل از جمله مسئله امنیت بعدا با طرفین مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت."

همچنانکه ملاحظه می شود تحلیل محتوایی از طرح پیشنهادی مصر نشان می دهد که این طرح به گونه ایی تنظیم شده که امکان پذیرش آن را برای گروههای مقاومت فراهم سازد.

از طرف دیگر با توجه به اینکه گروههای مقاومت و حماس پیش از اعلام آتش بس شروط مورد نظر خود را برای پذیرش آتش بس اعلام کرده اند لذا پذیرش بدون قید و شرط این طرح از سوی رژیم صهیونیستی به مفهوم تائید ضمنی این شروط  و تامین عملی آن در مذاکرات بعدی خواهد بود .از جمله این شروط پایان دادن به محاصره غزه و ازادی همه کسانی است که در هفته های اخیر بازداشت شده اند .در صورتی که این شروط محقق شود شکست سیاسی نیز بنام این رژیم درج خواهد شد .

حال سوال  مهم این است که چه عواملی موجب شده رژیم صهیونیستی پرچم سفید رادر پوشش پذیرش طرح آتش بس بالا ببرد؟

دستکم از سه منظر می توان به این سوال پاسخ گفت که هر یک به  بخشی از چرایی پاسخ می دهد.

نخست اینکه باید به واقعیت های جدید در صحنه عملیات نظامی توجه کرد که اشغالگران صهیونیست را غافلگیر نمود. در جریان جنگ جدید غزه مشخص شد که گروههای مقاومت در اقدامی بی سابقه به سطوح مختلفی از بازدارندگی نظامی دست یافته اند .در این جنگ گروههای مقاومت فلسطینی در هماهنگی کامل با یکدیگر توانستند همه مناطق فلسطین اشغالی را از حساسترین مناطق نظامی و امنیتی آن در دیمونا گرفته تا قلب سیاسی و اداری و اقتصادی این رژیم را در تل آویو و غرب بیت المقدس زیر پدافند موشکی خود قرار دهند و لرزه بر اندام صهیونیست ها بیندازند.همچنین در جریان این جنگ برای اولین بار گروههای مقاومت پهپادهای خود را بر فراز فلسطین اشغالی به پرواز در آوردند که قادر به حمل بمب و مواد منفجره نیز می باشند . در چنین وضعیتی رژیم صهیونیستی به این نتیجه رسید که ادامه جنگ نتیجه ای جز افزایش تلفات و رسوایی بیشتر در پی نخواهد داشت . اضافه کنید به این مواد موضوع عملیات کماندوهای دریایی مقاومت به عمق رژیم صهیونیستی  که برای نخستین بار رخ می داد و دارای پیام های متفاوتی برای سیستم های نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی بود. 

دوم اینکه جنگ جدید در غزه روی گسل های انتفاضه سوم بنا گذاشته شده بود که هر آن امکان فعال شدن آن وجود داشت و اوضاع اکنون در پی افشای جنایاتی چون قتل فجیع محمد الخضیر نوجوان 15 ساله فلسطینی( ربایش ، شکنجه وزنده زنده سوزاندن وی ) و یا حمله به مساجد آنهم در ماه مبارک رمضان در سراسر سرزمین های اشغالی بسیار ملتهب بود و تنها به یک جرقه نیاز داشت که ادامه جنگ در غزه با توجه به کشتار غیر نظامیان بخصوص کودکان می تواند  به شعله ورتر شدن آن بینجامد .

و بالاخره سوم اینکه به نظر می رسد جنگ غزه مانع از این شده است که رژیم صهیونیستی بتواند به کارشکنی های خود در خصوص مذاکرات هسته ای ایران  ادامه دهد که به مرحله نهایی نزدیک می شود. در این صورت ممکن است این سوال مطرح شود که اساسا  چرا این رژیم با اقدامات تحریک امیز خود زمینه جنگ جدید غزه را فراهم کرد؟ در پاسخ باید گفت به نظر می رسد رژیم صهیونیستی با این هدف جنگ را شروع کرد که از حملات داعش در عراق نیز بتواند برای تداوم بخشیدن به اهداف خود استفاده کند و دامنه جنگ را از غزه به کرانه باختری و حتی اردن بکشاند تا از حملات داعش در عراق -که طبق طرح  بنا بود به تجزیه این کشور بینجامد -برای اجرای طرح تشکیل فدراسیون اردنی -فلسطینی به جای طرح تشکیل دو دولت در فلسطین استفاده کند و در عین حال  با درگیر کردن ایران در عراق مانع از این شود که ایران از قدرت چانه زنی بالا در مذاکرات هسته ای وین برخوردار شود . اما از آنجا که حملات داعش در عراق طبق برنامه پیش نرفت -که بنا بود به سقوط بغداد و دولت عراق  بینجامد-و در عین حال گروههای مقاومت برگه های جدیدی در جنگ بکار گرفتند که تاکنون از انها استفاده نکرده بودند لذا هدف گذاری  تل آویو محقق نشد و این رژیم به این باور رسید که "جلوی ضرر را از هر جا بگیرد ، منفعت است".

  *احمد کاظم زاده

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها