امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۱:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106544
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد، کارشناسان و صاحبنظران امور سیاسی عراق بر این باورند، اقدام نظامی آمریکاعلیه مواضع گروه

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد، کارشناسان و صاحبنظران امور سیاسی عراق بر این باورند، اقدام نظامی آمریکاعلیه مواضع گروه تروریستی تکفیری «داعش» در سوریه همانند اقدام این کشور در عراق به صورت مستقیم مرهون منافع واشنگتن در سوریه و منطقه و به صورت غیر مستیقم منافع هم‌پیمانان منطقه‌ای آن است.

الموسوی: اقدام نظامی آمریکا علیه داعش بیانگر تغییر استراتژی واشنگتن نیست

در این ارتباط «جعفر الموسوی»،‌ استاد علوم سیاسی عراقی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد تصریح کرد:‌ موضع آمریکا در اقدام نظامی علیه گروه تروریستی تکفیری داعش در سوریه، بیانگر تغییر سیاست آمریکا در قبال سوریه و منطقه نیست و بی‌تردید این اقدام آمریکا به دلایل خاصی انجام خواهد شد.

الموسوی مهمترین این دلایل را در احساس خطر از وجود این گروه به ویژه پس از به قتل رساندن خبرنگار آمریکایی و همچنین تقویت گروه‌های مسلحی که آنها را میانه‌رو می‌نامد، در قبال نظام سوریه در کنار عوامل داخلی ملاحظه کرد که در درخواست افکار عمومی آمریکا از واشنگتن جهت اتخاذ موضعی شفاف و روشن در قبال داعش نمود پیدا می‌کند.

به اعتقاد این تحلیلگر امور سیاسی عوامل دیگری نیز در این تصمیم آمریکا دخالت دارند، از جمله اینکه نظام سوریه را تحت فشار قرار دهد تا دمشق را با خود همسو سازد،‌ به ویژه اینکه در این اواخر شاهد سقوط فرودگاه نظامی طبقه در رقه به دست این گروه تکفیری نیز بودیم.

الربیعی: تا وقتی منافع آمریکا تامین نشده باشد، اقدام به حمله نخواهد کرد

در همین راستا «کامل الربیعی»، کارشناس امور امنیتی عراقی نیز در گفت‌وگو با فارس گفت که آمریکا بسیاری از نظامیان و تجهیزات نظامی خود را در سال‌های گذشته و طی حضور در منطقه خاورمیانه از دست داده است و هم اکنون نمی‌خواهد، وارد جنگی مستقیم در هر نقطه از جهان شود، اما در عین حال نمی‌خواهد منافع و نقاط نفوذ خود را نیز در منطقه از دست بدهد، به همین دلیل حملات هوایی را بهترین راهکار برای قانع کردن افکار عمومی در مبارزه‌اش با تروریسم و در عین حال حفظ مواضع سابقش ملاحظه می‌کند.
این کارشناس امور امنیتی دور از انتظار می‌داند، آمریکا تا زمان حصول اطمینان از تحقق اهداف و خواسته‌هایش در سوریه، دست به اقدام نظامی علیه داعش در این کشور بزند.

الهاشمی: آمریکا تنها در پی تامین منافع خویش است

از جهتی دیگر «سعد الهاشمی»، پژوهشگر امور سیاسی عراقی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد تاکید کرد که اوضاع کنونی در منطقه به این امر اشاره می‌کند که آمریکا می‌خواهد، نقشی مخفی را در منطقه بازی کند که هدف آن تضعیف محور مقاومت از جمله سوریه و تقویت هم‌پیمانان منطقه‌ایش از جمله اسرائیل است.

به همین دلیل این پژوهشگر امور سیاسی تاکید می‌کند که نباید از حملاتی که آمریکا علیه داعش در سوریه انجام می‌دهد، به سادگی گذشت، بلکه این حملات باید هدف فوق الذکر آمریکا را محقق کنند.

وی افزود:‌ آمریکا وارد عراق نشدند، مگر پس از آنکه منافع آنها و هم پیمانان کُردشان در معرض تهدید قرار گرفت، در حالی‌که پیش از آن تهدید منافع عراق و منطقه برای آنها اهمیتی نداشت و این نشان می‌دهد که آمریکا تنها به فکر تحقق منافع خویش در منطقه است.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها