امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۵:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106554
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، نخستین کانون کارآفرینی و فناوری مساجد کشور با نام شهید دانشگاه صنعتی شریف «شهید احمدی روشن» صبح امروز (سه‌شنبه ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، نخستین کانون کارآفرینی و فناوری مساجد کشور با نام شهید دانشگاه صنعتی شریف «شهید احمدی روشن» صبح امروز (سه‌شنبه چهارم شهریور ماه) در مسجد این دانشگاه با هدف ایجاد پیوندی محکم میان مساجد و فرهیختگان دانشگاهی افتتاح شد.

در این مراسم حجج اسلام حمیدرضا ارباب سلیمانی دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، حبیب محمدنژاد مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شریف، جواد گلی دبیر کانون‌های مساجد استان تهران و حمیدرضا ربیعی مدیر پژوهشکده IT دانشگاه شریف و جمعی از دانشجویان این دانشگاه حضور داشتند.

حجت‌الاسلام ارباب سلیمانی در مراسم افتتاحیه کانون فرهنگی هنری احمدی روشن با اشاره به رویکرد جدید کانو‌ن‌های مساجد به سوی کارآفرینی گفت: امیدوارم این کانون بتواند برای سایر دانشگاه‌ها و سایر مراکز کانو‌‌ن‌های فرهنگی و هنری کشور الگو باشد، همچنین امیدواریم روزی فرا برسد که کانون شهید احمدی روشن را با افتخار به عنوان کانون الگو به 18 هزار و 500 کانون سراسر کشور معرفی کنیم.

*انتقال تجربیات کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به لبنان

وی هدف از تشکیل چنین کانون‌های کارآفرینی و فناوری را تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: اگر کانون‌ها بخواهند روی پای خود بایستند و اقتصاد مقاومتی را محقق کنند باید بتوانند در حوزه اقتصاد هم فعال باشند.

حجت‌الاسلام ارباب سلیمانی با اعلام این خبر که تجربیات کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در اختیار کشورهای دیگر قرار خواهد گرفت، بیان داشت: در دیدارهایی که با مسئولان کشورها داشتیم، برخی از آن‌ها خواهان انتقال تجربیات مساجد ایران بودند که آرزو می‌کنیم بتوانیم تجربیات مساجد ایران را در اولین گام به کشور لبنان منتقل کنیم.

در ادامه مراسم اختتامیه آموزش مهارت‌های کارآفرینی ویژه اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با حضور بیش از 300 نفر از اعضای منتخب کانون‌های مساجد در سالن جابر بن حیان دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

در مراسم اختتامیه اسدی مدیر کل روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به افتتاح نخستین کانون کارآفرینی و فناوری در مسجد این دانشگاه، ابراز داشت: این کانون تلاش دارد مباحث کارآفرینی را در کل کشور هدایت و گسترش دهد، در واقع در نظر داریم فناوری را به دل مساجد ببریم تا در نتیجه آن پیوند مقدس بین مسجد و دانشگاه ایجاد شود، یکی از اهداف ما این است که کارآفرینی دانش‌بنیان و نوآورانه از دل مسجد برخیزد.

وی افزود: امیدواریم با برگزاری این دوره‌ها ظرف سه سال آینده تولیدات ارزشمند بیشتری در حوزه فناوری و اطلاعات از دل مساجد گسترش یابد.

*پیام وزیر ارشاد به اختتامیه آموزش مهارت‌های کارآفرینی اعضای کانون‌های مساجد کشور

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام ارباب سلیمانی، پیام علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به این مراسم را قرائت کرد که در ادامه می‌آید:

فرهنگ و اقتصاد دو بال یک پرنده‌اند وقتی یکی اوج گیرد، دیگری نیز به فراز می‌رود و چون یکی افول یابد آن دیگری نیز فرود می‌آید، پروازی متوازن با بال‌هایی همراه و همسان ممکن است، چنان که اوج گرفتن هر جامعه و گام برداشتن در مسیر توسعه و تعالی نیازمند همراهی دو بال اقتصاد و فرهنگ است.

کار و تولید در میانه این دو بال قرار دارد و توازن و تناسب آن‌ها را برقرار می‌کند، چنانکه هر گاه کارآفرینی و تولید به حد مطلوب برسد اقتصاد نیز می‌باید و فرهنگ به پشتوانه آن تعالی می‌یابد.

تردیدی نیست که جامعه جوان ایران با تمام مشکلات دست به گریبان این روزگار، تشنه کار و فعالیت است و از این رو بستر برای برنامه‌ریزی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های‌ متعدد مردمی فراهم است، ظرفیت‌هایی که بخش مهمی از آن‌ها می‌تواند با اهتمام و اراده کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور شکوفا و پشتوانه عظیم حرکت علمی و فناوری ایران امروز شود.

اگر به پیشینه کارآفرینی در کشورمان توجه کنیم در می‌یابیم که همواره رونق کسب و کار و فعالیت‌های اجتماعی در جوار مساجد شکل گرفته است، آنجا که بافت‌های تاریخی بازار، مسجد و مدرسه را مجموعه‌هایی به هم پیوسته می‌بینیم.

یعنی مسجد تنها جایگاه عبادت و دیانت نبوده بلکه مأوای مردمی برای شکل‌گیری فعالیت‌های فرهنگی و اقتصادی نیز به شمار می‌رفته است، نقشی که اینک با اهتمام کانون‌های فرهنگی هنری و فراهم آمدن امکان آموزش مهارت‌های کارآفرینی به ویژه در حوزه فناوری اطلاعات دوباره در حال احیا شدن است.

اینجانب به آفرینندگان ایده آموزش مهارت‌های کارآفرینی در مساجد تبریک می‌گویم و حضور شما برگزیدگان کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور را در این همایش ارج می‌نهیم امیدوارم این نهاد نوپا با مداومت، تلاش، هوشمندی و تدبیر آن هم تدبیر شما نوآوران به درختی تنومند بدل شود و میوه‌های آن کام هر فرهنگ دوستی را شیرین کند.

در پایان لازم می‌دانم از تعامل و پیوند زیبای ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور و دانشگاه صنعتی شریف تشکر و سپاس‌گزاری کنم.

*فعالیت 663 کانون تخصصی در 22 رشته و 188 مرکز فرهنگی دیجیتال

حجت‌الاسلام ارباب سلیمانی در سخنانی با اشاره به اینکه تخصصی شدن کانون‌های مساجد از اهداف این مرکز  است، گفت: 663 کانون تخصصی در 22 رشته فعال هستند که یکی از کانون‌های تخصصی IT است، همچنین 188 مرکز فرهنگی دیجیتال در مساجد کشور راه‌اندازی شده است.

وی خواستار توجه اعضای این همایش به ایمان و عمل صالح به عنوان سرمایه اصلی شد و ادامه داد: هنگامی که در عرصه کار قرار گرفتید، به ایمان و عمل صالح توجه ویژه داشته باشید و پیوند خود را با مسجد قطع نکنید، در این راه باید به توسعه فرهنگ اهل بیت و قرآن توجه شود تا به دنبال آن پیشرفت اقتصادی و فرهنگ روی دهد.

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به وجود 70 هزار مسجد در سراسر کشور بیان داشت: 70 هزار مسجد در کشور یعنی بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین رسانه ملی که می‌تواند با کمک مردم اقتصاد و فرهنگ را به سرانجام رساند، همچنین در نظر داریم در آینده نزدیک پورتال جامع کانون‌های فرهنگی هنری مساجد را راه‌اندازی کنیم.

به گزارش فارس، دوره‌های آموزش مهارت‌های کارآفرینی ویژه اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور از 31 مرداد به مدت پنچ روز در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شده است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها