امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۸:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 106558
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست مطبوعاتی محسن یزدی مدیر مرکز مستند سوره صبح امروز در حوزه هنری برگزار شد. محسن یزدی در این نشست به تشریح ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست مطبوعاتی محسن یزدی مدیر مرکز مستند سوره صبح امروز در حوزه هنری برگزار شد.

محسن یزدی در این نشست به تشریح فعالیت‌های این مرکز پرداخت و گفت: مرکز مستند حوزه یک مرکز مستقل است که تا به حال در حوزه نبوده است. سازمان توسعه سینمایی سوره پیش از این مستند هم تولید می‌کرد اما عزم مدیران این بود که یک واحد مستقل داشته باشد. خوشحالم که به عنوان اولین مسئول در این مرکز مشغول به کار هستم.

مدیر مرکز مستند سوره خاطر نشان کرد: خاستگاه و اهداف و ساختار حوزه هنری مشخص است و معلوم است که چه خطی را دنبال می‌کند و به دنبال چه چیزی می‌گردد.

وی افزود: حوزه هنری استانداردهایی را در تولید مدنظر دارد که در مرکز مستند نیز آنها را رعایت می‌کنیم از حوزه انتظار کار درجه 2 وجود ندارد. در حوزه گفتمان انقلاب اسلامی فیلم‌های قوی‌تری باید ساخته شود که دارای فرمی استاندارد باشند.

وی با اشاره به تولیدات مستند و سینمایی حوزه هنری اظهار داشت: حوزه هنری به جهت تولید یک استانداردهایی را رعایت کرده و از حوزه انتظار کار درجه 2 نیست و ما هم دوست داریم در مرکز مستند سوره کار درجه یک انجام دهیم. در حوزه گفتمان انقلاب اسلامی نقدی وارد بوده که باید در این خصوص کار قوی‌تری انجام شود.

وی در ادامه با اشاره به پژوهش آثار مستند در حوزه هنری عنوان کرد: ما سعی کردیم در حوزه پژوهش مستند و موضوعاتی که مرتبط است و جزو سیاست‌های نظام محسوب می‌شود پژوهش‌‌های جامعی را انجام دهیم. البته برخی موارد هم در بحث مستند کمتر مورد توجه قرار گرفته و به جهت هزینه و جسارت فیلمساز آنطور که باید به موضوع پرداخته نشده است.

مدیر مرکز مستند سوره با بیان اینکه در زمینه ائمه و پیامبر کاری انجام نداده‌ایم، خاطر نشان کرد: به دلیل هزینه‌ها و عدم جسارت کافی فیلم‌های مستند کمی درباره شخصیت‌هایی مثل پیامبر اسلام(ص) و ائمه اطهار ساخته شده است. ما متعهد هستیم که فیلم‌هایی در این زمینه تولید کنیم. این یکی از آرزوهای من است و مدیران به من قول مساعد برای ساختن چنین پروژه‌هایی را داده‌اند.

وی ادامه داد: تولید اینگونه مستندها هزینه‌های سنگینی در بر دارد و جزو آرزوهای من است که این اتفاق بیفتد البته مدیران حوزه نیز قول همکاری را داده‌اند.

یزدی در ادامه به اهمیت حوزه اکران و توزیع مستند اشاره کرد و گفت: بحث اکران مستند و توزیع یکی از نکات مهم و مورد توجه مرکز مستند سوره است که حوزه نیز برای اکران و نمایش مستند سینما دارد و می‌توانیم در سینماهای متعلق به حوزه مستندها را به نمایش بگذاریم.

وی افزود: در تلاش هستیم اکران‌های دانشگاهی را نیز راه‌اندازی کنیم چرا که بحث اکران و علی‌الخصوص اکران دانشگاهی برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است.

مدیر مرکز مستند سوره در ادامه با بیان اینکه از مستندسازان شهرستانی حمایت خواهیم کرد، اظهار داشت: درباره مستندسازان شهرستانی کارهایی را انجام دادیم و با برخی از دوستان فعال در این حوزه که ارتباط گرفتیم به این نتیجه رسیدیم که در شهرستان‌های کشور مستندسازان متعهد و کاربلد زیاد داریم که باید مورد حمایت قرار بگیرند.

یزدی ادامه داد: حوزه در همه استان‌ها دفتر دارد و طبق تعاملی که با دوستان خواهیم کرد عزیزان مستندساز شهرستان‌ها را نیز به کار خواهیم گرفت.

وی تأکید کرد: همگرایی با مؤسساتی که به لحاظ کار مستند و اهداف به ما نزدیک هستند یکی از کارهایی است که در اولویت‌های ما قرار دارد و مؤسسات و گروه‌هایی که این ویژگی‌ها را داشته باشند به سراغ‌شان خواهیم رفت و از آنها کمک خواهیم گرفت و سعی می‌کنیم موازی‌کاری را کنار بگذاریم و به صورت مشارکتی کار انجام دهیم.

مدیر مرکز مستند سوره تصریح کرد: معتقدیم که هدف یکی است و آن هم ترویج گفتمان انقلاب اسلامی و نیازی که باید به آن توجه شود است که مستند در جهت پیشرفت کشور قدم بردارد.

وی افزود: ما گفتمان انقلاب اسلامی را صرفا معطوف به دفاع مقدس و انقلاب نمی‌دانیم اگرچه ارزشمندترین بحث همین است ولی احساس می‌کنم جبهه انقلاب اسلامی باید در بحث مستندهای اجتماعی وارد شود. مستندهای اجتماعی زیادی ساخته می‌شود ولی فقط برخی از آنها ویژگی‌های نیت خوب برای اسلام و پیشرفت کشور را دارا هستند.

یزدی تأکید کرد: برنامه‌ریزی‌هایی در زمینه مستندهای اجتماعی انجام داده‌ایم که قطعا به این موضوع ورود خواهیم کرد چون گمان می‌کنیم باید در حوزه اجتماعی صریح وارد شد و مرز ماست‌مالی و سیاه‌نمایی را مشخص کرد.

وی در ادامه از آغاز چند پروژه در مرکز مستند سوره خبر داد و گفت: تولید مستند «قحطی بزرگ» به کارگردانی مهدی فارسی درباره قحطی ایران در زمان جنگ جهانی اول تا دو هفته دیگر آغاز می‌شود. تحقیقات مستند «زخم‌های کهنه» به کارگردانی و تهیه کنندگی محمدعلی هاشم‌زهی درباره نسلی که هنوز در ویتنام به دلیل استفاده آمریکا از گازهای شیمیایی عامل نارنجی، ناقص‌الخلقه به دنیا می‌آیند تمام شده است. تولید مستند «ققنوس» به کارگردانی جمشید بیات و محمدعلی فارسی در مورد تکفیری‌های اروپا نیز به پایان رسیده است. این فیلم در خصوص تکفیری‌هایی است که از اروپا به سوریه رفته‌اند. کشور بلژیک بیشترین تعداد این تکفیری‌ها را شامل می‌شود. این مستند حول محور به آتش کشیدن مسجد و یک روحانی در بلژیک است.

وی تأکید کرد: مستند داخلی و خارجی قیمتی دارند که به پژوهش و کارگردانش مرتبط است و اگر بخواهیم کار با کیفیت انجام دهیم باید هزینه و بودجه قابل توجهی بپردازیم. هزینه‌های تولید مستند در حوزه هنری هزینه‌های معمول و معقولی است که برای تولید آثار مستند صرف می‌شود.

یزدی در پاسخ به این سؤال که مستندها معمولا منادی تفکرات نظام هستند و معمولا جذابیت ندارند، عنوان کرد: ما در تولید مستند به لحاظ فرم دقت داریم تا کار خوب از آب دربیاید. بالاخره وقتی حوزه هنری چند میلیون تومان برای تولید یک اثر هزینه می‌کند نمی‌خواهد که حرف دیگران را بزند و قاعدتا جهت‌دار خواهد بود. ما دقت داریم تا تمام موارد جذابیت و جذب مخاطب را رعایت کنیم.

یزدی تصریح کرد: ما معتقدیم که حرفی که می‌زنیم به حق است و از اینکه دیگران هم حرف بزنند ترسی نداریم. ما هیچ وقت از اعلام موضع خود خجالت نکشیده‌ایم و با اعلام موضع خود در فیلم استنادات خودمان را نیز اعلام خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا پس از تولید مستندات برنامه‌ای برای اکران در خارج از کشور نیز دارید، گفت: این کار، کار سختی است اما حوزه، معاونت بین‌الملل دارد و ما نیز دوست داریم که اکران بین‌المللی داشته باشیم.

یزدی در بخش دیگری از این نشست در خصوص راه‌اندازی جشنواره سوره برای نمایش آثار مستند عنوان کرد: خود حوزه جشنواره‌های زیادی دارد که مستند هم در آنها دیده می‌شود البته پاتوق و محافلی را برای بحث مستند راه‌اندازی خواهیم کرد و گمان می‌کنم که باید در حوزه نظر هم به این مقوله پرداخته شود.

یزدی تأکید کرد: ما در برنامه‌ریزی‌هایمان تولید مستند پرتره در خصوص شخصیت‌های انقلاب را در اولویت قرار دادیم چون در بحث اینگونه مستندهای شخصیت‌محور مشکل داریم مثلا در حوزه پرتره حضرت امام کلا یک مستند ساخته شده که آن هم کار لبنانی‌ها است.

وی با بیان این که لازم است حتی درباره شاه سابق ایران نیز مستند ساخته شود گفت: ما سعی می‌کنیم در مورد ساخت فیلم‌های مستند خیلی احساسی کار نکنیم ولی در حوزه‌های کمتر دیده شده ورود پیدا می‌کنیم.

مدیر مرکز مستند سوره در پایان گفت: اگر کسانی آثاری خوب به لحاظ محتوا و فرم داشته باشند و شورای مستند کار آنها را تایید کند ما از آنها حمایت می‌کنیم و حتی فیلم‌هایشان را خریداری می‌کنیم. اسامی شورای مستند که شامل مستندسازان با کارنامه خوب است در آینده اعلام می‌شود.

وی در پایان این نشست خطاب به اصحاب رسانه خاطر نشان کرد: ما رسانه را به عنوان ناظر بالای سر خودمان می‌دانیم و سعی می‌کنیم تمام حرف‌هایی که زدیم را به مرحله اجرا درآوریم.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها